Yüz Maskesi ve Koruyucu Ekipmanları Nelerdir?

Günümüz koşullarında pandemi ile birlikte önemi belli olan yüz maskesi ve koruyucu ekipmanlar birçok işlevde hayat kurtarmaktadır. Birçok bakteri ve virüsten etkili bir şekilde korunabilmemizi sağlarlar. Her ne kadar basit gözükse de önemli bir işleve sahiptir. Korona virüs ile önemi daha da anlaşılan yüz maskesi ve koruyucu ekipmanlarının birçok kullanım alanı ve avantajı vardır. Kullanım alanının fazla olmasından dolayı birçok işleve sahip olabilirler. Evde, okulda, işyerinde, sokakta, kafede aklınıza gelebilecek her yerde kullanılmaları gerekebilir. Genel hatları itibariyle ortak kullanım alanlarında yaygın bir şekilde kullanılır ya da hijyen ve temizliği koruma amaçlı olarak kullanılabilirler. Ortak kullanım alanları bakterilerin ve virüslerin daha kolay bir şekilde yayılmasına olanak sağladığı için daha sık yüz maskesi ve koruyucu ekipmanları kullanımına uygundur. Peki bu yüz maskesi ve koruyucu ekipmanlarının avantajları nelerdir? Gelin beraber inceleyelim.

Yüz Maskelerinin Covid 19’da Hayatımızdaki Önemi?

Covid 19 döneminde maskelerin önemi daha da artmıştır. Medikal ürünler ile daha hijyenik ve temiz ortamlar kurulabilir. Ortak kullanım alanlarının yoğun olduğu yerlerde bu medikal ürünler ile bulaşıcı hastalıkların ya da virüs ve bakterilerin yayılmasını önleyebiliriz. Bu bize sağladığı en büyük avantajlardan bir tanesidir. Tabii ki sadece bu amaçla kullanılmamaktadır. Temizlik işçilerinin pis ortamlarda bulunurken ya da temizlik yaparken kötü kokan kokulardan uzak durması sağlanır. Ayrıca halkla ilişkiler içerisinde bulunan kişilerin de koruyucu ekipmanlar kullanması karşı tarafın konuşurken kendisine bakteri ya da virüsün bulaşmasını engelleyebilir. Sadece kendisine bulaşmasını değil aynı zamanda karşı tarafa da hastalık yayılmasını önleyebiliriz. Hava şartlarının kötü olduğu yerlerde, hava kirliliğinin fazla olduğu bölgelerde kendi akciğerlerimizin sağlığı içinde bu yüz maskesi koruyucu çıkmalarını kullanmak bize büyük avantajlar sağlayacaktır. Bu ve bunun gibi birçok avantajı saymakla bitmez. Ancak her ne konuda olursa olsun bu yüz maskesi ve koruyucu ekipmanlarının avantajları epeyce vardır.

Maske Nasıl Takılır? Doğru Maske Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Günümüz salgın döneminde hepimiz maske kullansak da maske nasıl takılır ve doğru maske kullanımı hakkında herkesin bilgi sahibi olması gerekir. Günlük hayatta kullanırken bu yüz maskesi ve koruyucu ekipmanlarının kaliteli olması kadar nasıl kullanıldığı da ön plana çıkar. Son kalite bir maske de alsanız doğru kullanmadığınız taktirde hastalık taşıyabilirsiniz. Bu nedenle aşağıdaki maddeleri bir gelenek haline getirmelisiniz.

  • Maske takılmadan önce eller kesinlikle temizlenmelidir. Bunun için ellerinizi 20 saniye, su ve normal sabunla yıkayın.
  • Maskenin hangi yüzünün dışarıda olması gerektiği önemlidir. Katlanır yüzün dışarıda olduğuna dikkat edin.
  • Maskenizi burun hizanızdan aşağı indirmeyin. Metal kısım burun üzerinde olmalı.
  • Metal şeridi iki parmağınız ile ezerek burnunuzun şeklini almasını sağlayınız. Bu sayede aradan mikrop ve bakteri geçmemiş ve aynı zamanda maske yüzümüzden düşmemiş olur.

 

Ofis Ortamında Koronavirüsten Korunma Yolları Nelerdir?

Ofis ortamında çalışanlar için koronavirüs tedbirleri alınması şarttır. İş verenlerin kuralları kesin şekilde belirtmesi gereklidir. Kimse maskelerini çıkartmamalı ve burun altına indirmemelidir. Alınan maskelerinde kaliteli olmalarına özen gösterilmelidir. Maske alırken mümkünse devlet ve sağlık bakanlıkları tarafından onaylanmış olan markalar tercih edilmelidir. Kaliteli maskelerin özelliklerinden bir tanesi bu maskelerin hijyenik bir ortamda üretildiğinden emin olmanızdır. Sizlerde maske seçimi yaparken alacağınız maskenin ne tür şartlarda üretilerek alındığından emin olarak almanız gerekir. Çünkü hijyen amacı sağlayan bir ürünün hijyenik ortamda üretilmemesi kötü sonuçlar doğurabilir. Bir diğer önemli özellik ise alınan yüz maskesinin filtreli yüz maskesi olmasına dikkat edilmesi gerekir.

Ofis ortamlarında Koronavirüsten korunma yolları için siz de filtreli ve kaliteli maskeler kullanabilirsiniz. Sadece kumaştan yapılan bir maskenin hiçbir işlevi olmayacaktır. Medikal ürünlerin avantajları ise bu maskelerde filtre özelliğini bulunmasıdır. Eğer ki ameliyat maskesi tarzında bir maske kullanmıyorsanız maskenizin kalitesini sorgulamanız gerekebilir. Bu maskeleri sadece kendimiz için değil yanımızdaki yakın arkadaşlarınızın, aile üyelerimizin, iş arkadaşlarımızın sağlığı için de kullanmamız gerekebilir. Bu sayede bizdeki hastalığın yayılması önlenebilir.