Fiyat Aralığı
Marka

Yer Temizlik Ekipmanları

Filtre 0
7,20 TL + KDV
8,64 TL (KDV Dahil)
112,86 TL + KDV
135,43 TL (KDV Dahil)
25,20 TL + KDV
30,24 TL (KDV Dahil)
29,70 TL + KDV
35,64 TL (KDV Dahil)
56,00 TL + KDV
67,20 TL (KDV Dahil)
92,00 TL + KDV
110,40 TL (KDV Dahil)
104,00 TL + KDV
124,80 TL (KDV Dahil)
122,40 TL + KDV
146,88 TL (KDV Dahil)

Yer Temizlik Ekipmanları Nelerdir?

Yer temizlik ekipmanları binaların, ofislerin, iş yerlerinin, fabrikaların, eğitim kurumlarının temizliğinde en önemli hususlardan birisi zemin temizliğidir. Sağlığa uygun koşullarda olacak bir temizlik için kullanılan araç ve ekipmanlarında büyük bir önemi bulunmaktadır. Yer temizliği, temizlik yapılacak olan yerlerde çeşitli araçlar kullanarak yapılan süpürme ve silme işlerine verilen genel addır. Şayet uygun araç ve gereçler kullanılmazsa iş uzun sürer. Bu nedenle işgücü ve vakit kaybına sebep olur. Aynı zamanda uygun temizlik malzemeleri ve ekipmanları kullanılmazsa zemini yıpratma olasılığı da yüksektir.

Yer temizliğinin büyük bir kısmı elektrik süpürgesi ile yapılır. Ancak süpürgelerde yerin özelliklerine göre çeşitlilik gösterir. Bazı süpürgeleri yalnızca ıslak yerlerde kullanabilirken bazıları ise yalnızca kuru yerlerde kullanılabilir. Uçlarına takılabilen aparatlarda çeşitlilik gösterir. Süpürgeler yer temizliği dışında bazen tavan ve duvar temizliği için de kullanılır. Bu durumlarda farklı aparatlar tercih etmeniz gerekir. Süpürgeleri daha uzun süreli kullanabilmek için yapılan her temizlikten sonra torbası boşaltılmalıdır. Fırçasında kalmış olan tüy ve kir gibi parçacıklar temizlenmelidir. Elektrik süpürgesi mümkün oldukça talimatlara uygun olarak kullanılmalıdır.

Fırçalar ve süpürgelerde insan gücü şart olan ve yer temizliğinde ihtiyaç duyulan gereçlerdir. Genellikle olarak saplı faraşlı fırça ve saplı fırça olarak iki çeşide ayrılırlar. Dış cephe cam temizliği içinde kullanılabilen çok fazla sayıda fırça çeşidi de bulunmaktadır. Fırçalar ve süpürgelerde kullanımı bittikten sonra temizlenmeli ve güneşte bırakılmamalıdır.  Ayrıca daha ufak mekânlar için üretilmiş şarjlı el süpürgesi çeşitleri de bulunmaktadır.

Yer Temizlik Malzemesi Olan Fırça ve Süpürgelerin Amacı

Fırçalar ve süpürgeler yerdeki ıslak veya kuru kirleri toplamak ve süpürmek için üretilmişlerdir. Kullanım alanlarındaki yüzeye göre türleri değişiklik göstermektedir. Doğal ot veya kılın aksine plastik lifli çeşitleri olan fırçalar da bulunmaktadır. Büyük ve sert yüzeyli yerlerin temizliği için kaba yer fırçaları, umumi zemin temizliği için zeminin özelliğine bağlı olarak sert veya yumuşak yer fırçalarını tercih etmek gerekir. İç mekânlarda yapılacak küçük temizlik çalışmaları ile tuvalet ve lavaboların temizliği için plastik lifli fırçalar tercih edilmelidir.

Öncelikle kıl fırçalar başta olmak üzere, işiniz bittiğinde fırçalarınızı kıl kısmı tarafına doğru dayalı biçimde bırakmanız gerekmektedir.  Çünkü fırçanın kılları eğilebilir ve temizleme seviyesi düşebilir. Kıl fırçalara sert bir fırça veya tarak yardımı ile bakım uygulanarak kılların üzerinde yer alan toz, kıl, kırıntı, saç ve iplik benzeri maddeler sürekli olarak temizlenmelidir. Bir de sivri uçlu bir cisim yardımıyla fırçanın kıl kökleri de düzenli aralıklarla temizlenmelidir. Kullanım bittikten sonra ılık deterjanlı su yardımı ile yıkanıp durulanması gerekmektedir.

Moplar ve paspaslar da özellikle yer temizlemek için kullanılan yer temizlik ekipmanlarındandır. Oldukça büyük bir kullanım alanına sahip olan moplar ve paspaslar kadar çalışılacak zeminin özelliklerine göre temizlik maddesi kullanımı da önemlidir.

Yer Temizliğinde Temizlik Malzemesi Kullanımı

Kullanılacak olan temizlik malzemelerinin hem yere hem de kullanılacak olan moplara ve paspaslara zarar vermemesi için gerekli bir miktarda kullanılmalıdır. Yer temizliğinde temizlik malzemesi kullanımı sadece gerektiği kadar olmalıdır. Çünkü çok fazla kullanılması insan sağlığı bakımından da oldukça zararlıdır ve mümkün olduğunca bu konuda hassas davranılmalıdır. Temizlik kadar sağlığımızda önemlidir.