Marka

Yaka Kartları ve Aksesuarları

Filtre 0

Yaka kartları ve aksesuarları bir nevi kimlik görevi gören ürünlerdir. Bu ürünlerin kullanımı özellikle devletin birçok kurumunda zorunlu hale geldiği için önem kazanmıştır. Devlet kurumlarının yanı sıra da özel sektörde de yaka kartı kullanımına sıklıkla rastlanmaktadır. Yaka kartı uygulamasıyla birçok kurum ya da kuruluş güvenliğini sağlamaktadır. Aynı zamanda yaka kartları firmaların personellerinin adını, soyadını, fotoğrafını ve çalıştığı bölümü belirtmektedir. Çalışanların işe giriş ve çıkış saatlerini, mesailerini ve kurum içerisinde girebileceği yerleri takip etmeye olanak sağlamaktadır.

Yaka kartları, kurumdaki kişilerin hangi statüde çalıştığını belirtmektedir. Bu nedenle yaka kartlarının yaşamımızda önemli bir rol oynadığını söylemek mümkündür. Özellikle market ya da giyim sektöründe çalışan personellerin kıyafetlerinin aynı olması kafa karışıklığına neden olabilmektedir. Hangi çalışanın neyden sorumlu olduğunu anlamak imkânsız bir hal almaktadır. Fakat bu noktada devreye giren yaka kartları karışıklığa sebebiyet vermemektedir.

Hastanelerde, okullarda, otellerde yaka kartlarının yanı sıra pek çok aksesuar da kullanılmaktadır. Bunlardan biri de boyun askı ipleridir. Boyun askı ipleri, yaka kartlarının kaybolmasını önlemektedir. Bunun yanı sıra yaka kartlarının kullanımını kolaylaştırmaktadır. Boyun askı ipiyle kullanılan yaka kartları ipli yaka kartları olarak bilinmektedir. Oldukça geniş kapsamlı bir kullanım alanı mevcuttur.

Yaka Kartları ve Aksesuarlarının Kullanım Alanları

Kişinin kimliği haline gelen yaka kartları ve aksesuarları, istenilen renkte ve logo baskılı olarak üretilebilmektedir. Bu nedenle her alanda tercih edilebilmektedir. Yaka kartlarının ve aksesuarlarının tercih edildiği kullanım alanları ise şöyledir:

  • Yaka kartları ve aksesuarları okullarda kullanılmaktadır. Öğrencilerin okula giriş-çıkışında, çeşitli seminerlerde ve etkinliklerde yaka kartları tercih edilmektedir. Aynı zamanda okul tarafından düzenlenen saha gezilerinde de yaka kartlarının önemi büyüktür.
  • Çoğu kurumsal firma, çalışanlarının yaka kartı kullanmasını tercih etmektedir. Çünkü yaka kartı takmak, daha etkili ve verimli bir iş ortamı oluşturmak anlamına gelmektedir. Aynı zamanda firmaların genellikle kapılarında yer alan güvenlik görevlileri, diğer çalışanların yaka kartını görerek içeriye almaktadır. Böylelikle yaka kartları sayesinde firmalar güvenli bir ortam oluşturabilmektedir.
  • Davet, kongre, seminer ve ödül törenlerine katılan kişilerin kim olduklarını bilmek ve ortamdaki insanların birbirini tanıması için yaka kartları kullanılmaktadır.
  • Çeşitli fuarlar da yaka kartlarının kullanıldığı alanlardan biridir. Fuarlarda yaka kartlarının kullanılması, giriş ve çıkışların kontrol altına alınması açısından oldukça önemlidir.

Yaka Kartı Çeşitleri

Gün geçtikçe yaygın bir kullanım alanına ulaşan yaka kartları, farklı teknikler ile üretilmektedir. Kullanım amaçlarına ve tercihlere göre farklı renklerde ve boyutlarda hazırlanabilmektedir. Dolayısıyla yaka kartlarının pek çok çeşidi olduğunu söylemek mümkündür. Yaka kartı çeşitlerinden bazıları şunlardır:

Plastik yaka kartları: Plastik yaka kartları; imalatında plastik malzeme kullanılan, barkodlu veya çipli özelliğe sahip kartlardır. Tek yüzlü ya da çift yüzlü olarak üretilebilmektedir.

Özel kesim yaka kartları: Kişiselleştirilerek hazırlanan özel kesim yaka kartları, özgün ve sadece kişiyi yansıtan kartlardır. Şekil veya logo çizgilerine göre tasarlanmaktadır. Lazer kesim olduğu için diğer yaka kartlarına göre farklıdır.

Mıknatıslı ve iğneli yaka kartları: Genellikle gömleğe, tişörte veya cekete takmak için mıknatıslı yaka kartları tercih edilmektedir. Daha kalın kıyafetler de ise iğneli yaka kartları kullanmak daha doğru bir tercihtir.