Tükenmez Kalemler

Tükenmez kalemler,
yazı yazmak amacı ile kullanılan ve içerisinde mürekkep bulunan yazı gereçlerine verilmiş olan genel addır. Tükenmez kalem çeşitlerinin birçok modeli vardır. Evlerde ve ofislerde en çok kullanılan yazı araç ve gereçlerinin ilk sırasında tükenmez kalemler yer alır. Tükenmez kalemler kalem türleri arasında kullanım alanı en yaygın olanlarıdır.

 Tükenmez kalem, özel boru içinde koyu kıvamlı halde bulunan mürekkebi bilye sayesinde kâğıda aktaran kalem türüdür. Tükenmez kalemlerin çalışması, kalemin yazılacak olan yüzeyde hareket etmesi ile bilyeye akmakta olan mürekkebin kâğıda taşınmasına dayalıdır. Tükenmez kalemlerin değişik uç kalınlıkları ve mürekkep renkleri bulunur. Tükenmez kalem satın almadan önce bazı ölçütlere dikkat edilmesi gerekir. Siyah, kırmızı ve mavi renk de olan tükenmez kalemler her çeşit yazı yazmada, özellikle ofis ortamlarında tercih edilir. Başka renklere sahip olan tükenmez kalemler ise daha kişisel ve özel notlar için kullanılır. Öğrenciler genellikle parlak ve canlı renkleri tercih ederler. Tükenmez kalemlerin kullanılmasının en büyük nedeni her çeşit kâğıt ile kullanılabilmesi ve yazıların kalıcı olmasıdır.

Tükenmez kalem türleri, günlük yaşam içinde oldukça büyük yer kaplayan ürünlerdendir. Uzun süreli olarak kullanılabilir olması, bozulmayan niteliği ve işe uygun ebatları olmasından dolayı kullanımı artış göstermektedir. Birçok öğrenci ödevlerini tükenmez kalem ile hazırlar. Öğretmenler de genellikle sınav ya da ödev kontrolünü tükenmez kalem ile yapar. Tükenmez kalem silinemez özelliği sayesinde yazılan her yazıyı kalıcı hale dönüştürür. İsterseniz yıllar sonrasına ait mektuplar veya notlar yazıp zamanı geldiğinde açarak yeni yazılmış gibi okuyabilirsiniz.


Tükenmez Kalem Kullanma Avantajları

 • Tükenmez kalemler uzun ömürlü olduğundan tercih edilir.
 • Basmalı veya kapaklı olarak üretildiklerinden kolayca kalem kutularında, çantada, cepte, taşınabilme imkânına sahiptir.
 • Yazı yazma hissi oldukça yumuşaktır. Herkes kolaylıkla kullanır ve ekonomiktir.
 • Şeffaf kaplamalı çeşitlere sahip olan tükenmez kalemlerin içinde ne kadar mürekkep kaldığı sadece bakılarak anlaşılabilir ve içini açmaya gerek kalmaz.
 • Tükenmez kalemlerin içleri değiştirilerek yeniden kullanıma devam edilir.

 

Tükenmez Kalem Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

 • Yazmak istediğiniz uca ve renge karar vermekle başlamak büyük yarar sağlar ve alışveriş süresini kısaltır.
 • Ofis işlerinde kullanmak veya not almak için satın almayı düşündüğünüz tükenmez kalem genelde siyah tercih edilir. Çünkü siyah renkli tükenmez kalem her ortamda kullanılacak özelliklere sahiptir.
 • Eğer iş yerinde veya ofiste kullanmak için bir tükenmez kalem alıyorsanız uç kalınlıklarına göre kalemler tercih edilmeli. Sıklıkla yazı yazıyorsanız kullanımı daha rahat olan biraz daha kalın yazan tükenmez kalemler almaya özen gösterilmeli.
 • Resmi işlerde kullanılmak için tükenmez kalemlerin, siyah ya da mavi renkli olanları tercih edilmeli. Başka renklerdeki tükenmez kalemler daha çok kişisel notlar almak amacıyla kullanılmalı.
 • Eğer tükenmez kalem çok fazla kullanılmayacak ise, mürekkebin ömrünün daha uzun olması için kapaklı modeller tercih edilmeli.
 • Eğer tükenmez kalem uzun süreli kullanılmak isteniyorsa, kalemin mürekkep kalitesine mutlaka dikkat edilmeli.
 • Notlarınızı renkli bir biçimde oluşturuyorsanız ve öğrenciyseniz, alacağınız tükenmez kalem renkliolmalı. Notlarınız renkli kalemlerle yazıldığı için dikkat çekici olur.