Blog Listesine Dön

Temizlik Malzemeleri Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Temizlik Malzemeleri Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler


Temizlik günlük hayatta neredeyse her yerde yapılan bir işlemdir. Temiz bir ortamda bulunmak herkes için önem taşır ve bu yüzden birçok kişi yaşadığı evin, gittiği hastanenin ve okulun temiz olmasını ister. Diğer yandan temizlik yaparken çeşitli malzemelerden faydalanılır ve bu malzemeler, doğru bir şekilde kullanıldığı sürece hijyen ortamı sağlanabilir. Ancak temizlik malzemeleri kimyasallardan üretildiği için sağlığa ve çevreye zararlı maddeler içerirler. Bu nedenle temizlik malzemeleri kullanırken dikkat edilmesi gerekenler son derece önemlidir.

Zamanımızın büyük bir kısmını geçirdiğimiz evlerimiz, hem kişisel hem de genel temizliğin yapıldığı yerlerdir. Daha sağlıklı bir yaşam alanı için gerekli olan temizlik ise ortamı mikroplar arındırarak vücudun korunması sağlanır. Ayrıca temiz bir ortamda bulunmanın psikolojik açıdan da birçok faydası olduğu kanıtlanmıştır. Fakat temiz bir yaşam sürebilmek için kullanılan temizlik malzemeleri yanlış bir şekilde kullanılması, fayda sağlamaktan ziyade büyük zararlara yol açacaktır. Bu bağlamda temizlik yaparken uyulması önemli olan bazı kurallar vardır.

Temizlik Kimyasalları ve Kullanım Şekilleri

Ev içerisinde temizlik yaparken çeşitli malzemelerden faydalanılır. Pencere gibi cam yüzeyleri temizlemek için kullanılan pencere temizleyicileri ile etkili bir temizlik yapmak mümkün olur. Çamaşır, bulaşık yıkarken ya da tuvalet ve banyo temizliği yaparken de farklı malzemelere ihtiyaç duyulur. Ancak tüm bu malzemeler farklı alanlarda kullanılsa da hepsinin en büyük ortak yönü temiz bir ortam sağlamaya yardımcı olmaktır. Temizlik için kullanılan çeşitli kimyasallar da vardır. İşte bunlardan birkaç tanesi:

 • Çamaşır suyu
 • Kireç sökücü
 • Çamaşır deterjanı
 • Yüzey temizleyici
 • Tuz ruhu
 • Bulaşık deterjanı
 • Yumuşatıcı

Bu malzemelerin her biri genellikle farklı amaçlar için kullanılır. Çamaşır yıkamak için çamaşır deterjanı, mutfak temizliği genelinde ise fırın ve ocaklar için üretilen fırın temizleyiciler tercih edilebilir. Bu ürünler temizlik yapmak için büyük oranda fayda sağlasalar da doğru bir şekilde kullanılmadığı sürece vücuda ve çevreye zarar verirler. Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli adım ise kullanılan tüm malzemeleri kesinlikle birbirine karıştırmamak gerektiğidir.

Çeşitli kimyasallar birbirleri ile tepkimeye girdikleri zaman hasar yaratabilecekleri için her bir ürün tek başına ve doğru bir şekilde kullanılmalıdır. Özellikle banyo temizleyicileri ve tuvalet temizleyicileri kuvvetli mikrop öldürme özelliğine sahip oldukları için diğer temizlik malzemelerine göre daha fazla kimyasal içerir. Bu sebeple kullanım sırasında çıplak elle dokunmayarak ve ürünü direkt olarak solumayarak vücuda verilecek zararlı etkiler en aza indirgenmiş olur.

Temizlik Malzemelerini Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Temizlik sırasında kullanılan malzemeler temizliğin etkisini arttırmaya yardımcı olur. Bu bağlamda üretilen birçok farklı temizlik malzemesi mevcuttur. Çalışan bireylerin zamanının çoğunu geçirdiği iş yerleri ve ofislerin temizliği için üretilen çeşitli ürünler ile genel ofis temizliği yapılır. Ancak temizlik için kullanılan ürünler yüksek oranda kimyasal içerdikleri için vücuda zarar verme olasılıkları yüksektir. Temizlik malzemelerini kullanırken dikkat edilmesi gereken noktalar aşağıda listelenmiştir:

 • Ürün üzerine bulunan etiketler kullanımdan önce dikkatle okunmalı ve doğru bir şekilde kullanılmalıdır.
 • Temizlik malzemeleri çocukların erişemeyeceği bir yere konulmalı ve çocuklar için güvenli bir ortam sunmaya özen gösterilmelidir.
 • Kullanım sonrası ürünün ağzı sıkı bir şekilde kapatılmalı ve sızıntı yapmıyor olmasına dikkat edilmelidir.
 • Bazı malzemeler yüksek miktarda kimyasal içerdiğinden direkt temas ile cilde yüksek miktarda zarar verebilir. Bu nedenle kullanım sırasında eldiven kullanılması önem taşır.
 • Alerji veya nefes darlığı çeken bireylerin kimyasallardan uzak durması gerekmektedir.
 • Hiçbir temizlik malzemesinin göz ile temas etmemesi gerekir. Böyle bir durumda göz duru su ile iyice yıkanmalı ve gerekirse doktora başvurulmalıdır.

Tüm bu noktalara dikkat ederek doğru ve etkili bir şekilde temizlik malzemeleri kullanılabilir.

Temizlik Ürünleri Nasıl Saklanır?

Sağlıklı bir yaşam alanı için en önemli ihtiyaçlardan olan temizlik, her mekanda uygulanması gereken bir işlemdir. Temizliğin olmazsa olmazlarından olan deterjanlar ile de temizlik daha etkili bir hale getirilebilir. Ancak çoğu deterjan yüksek oranda kimyasal içermektedir. Bu nedenle kullanılan temizlik malzemeleri doğru bir şekilde saklanmazsa ürün bozulabilir veya etkisini yitirebilir.

Temizlik ürünlerini saklarken çok sıcak ya da soğuk yerlerde tutmak, ürünün kimyasını etkileyebilir. Bu sebeple temizlik ürünleri karanlık bir yerde ve oda sıcaklığında saklanmalıdır. Ayrıca ürünler çocukların ulaşamayacağı yüksek veya gizli yerlerde muhafaza edilmelidir.

Tüm bunlara ek olarak rünleri kendi kutusunda tutmak da büyük önem taşır. Aynı zamanda malzemeleri karıştırmamak adına etiketleri çıkarılmamalı ve başka bir kutuya aktarılmamalıdır. Çamaşır kimyasalları bazen toz formda bulunabilmektir. Bu bağlamda ürünün ambalajı sıkıca kapatılmalı ve güvenli bir ortamda saklanmalıdır. Birçok yerde kullanılabilecek çeşitli temizlik ürünlerine Biz Size Yeteriz üzerinden kolaylıkla ulaşılabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Temizlik Malzemelerinin Kullanım Ömrü Ne Kadardır?

En sık kullanılan temizlik malzemelerinden çamaşır suyunun ömrü 3-6 ay, bulaşık deterjanı 1 yıl, çamaşır deterjanı 9 ay-1 yıl kadar kullanılabilir.

Temizlik Malzemeleri Zehirlenmeye Yol Açar mı?

Temizlik ürünleri yüksek oranda kimyasal içermektedir. Bu bağlamda kapalı ve küçük alanlarda kullanılan temizlik malzemeleri direkt olarak solunduğu için zehirlenmelere yol açabilir.

Temizlik Malzemeleri Hangi Oranda Kullanılmalı?

Her temizlik ürününün farklı bir kullanım oranı mevcuttur. Bunun için ürünün etiketi ve kullanım şekli dikkatli bir şekilde okunmalıdır.