Çok Al Az Öde
Alışverişe Başla! *Sadece sınırlı bir süre.

1.000 ₺ ve Üzeri Siparişlerde İstanbul'un Merkez Bölgelerine Ücretsiz Kargo!

Tek Kullanımlık Bardakların Hijyen Konusunda Sağladığı Avantajlar

Tek Kullanımlık Bardakların Hijyen Konusunda Sağladığı Avantajlar

Tek kullanımlık bardaklar, özellikle son yıllarda yaşanan pandemi dönemine bağlı olarak oldukça fazla rağbet görmektedir. Kullan at bardak olarak da adlandırılan tek kullanımlık bardaklar, hijyen sağlamak açısından en iyi seçimdir. Diğer yandan kafelerde, restoranlarda, yemekhanelerde, iş yerlerinde ve hatta evlerde bile bu ürünler, sıcak ve soğuk içecekler için kullanılır. Tek kullanımlık bardaklar ve hijyen konusu incelendiğinde, cam bardaklar kadar sağlıklı bir hijyen sağladığı görülmektedir.

Oteller, okullar, hastaneler, fabrikalar ya da buna benzer büyük iş yerlerinde tek kullanımlık bardak tercih etmek en hijyenik ve pratik çözümdür. İnsan trafiğinin yoğun olduğu yerlerde kullan at bardak çeşitleri ile sağlıklı şekilde içecek servisleri yapılabilir. Aynı zamanda tek kullanımlık bardak ve hijyen sağlaması konusuna ek olarak, bu ürünlerin kullanımı maddi anlamda da avantaj sağlar.

Tek Kullanımlık Bardak Çeşitleri

Günümüzde en çok kullanılan bardak çeşitlerinden biri olan tek kullanımlık bardak, plastik kağıt, köpük ve karton olarak ayrılır. Plastik olan bardakların üretim aşamasında polipropilen, köpük bardaklar için polistiren, kağıt ve karton bardakların yapımında ise doğal ağaç selülozu kullanılır. Hijyen açısından en iyi çözüm olan tek kullanımlık bardak çeşitleri hastalıkların yayılmasını önler.

Hızlı tüketimin yapıldığı çağımızda özellikle insan trafiğinin çok olduğu yerlerde cam gibi yıkanabilir bardak kullanılması, birçok hastalığın oluşmasına da ön ayak olur. İyi yıkanmayan cam bardaklar, virüslerin ve bakterilerin yayılmasını kolaylaştırır. Bu nedenle yapılan bilimsel araştırma sonuçlarına bağlı olarak tek kullanımlık bardak çeşitleri ile hastalıklar ve virüslerin yayılması durdurulur. Bu nedenle özellikle self servis olarak çalışan işletmelerin mutlaka tek kullanımlık bardak çeşitlerini tercih etmesi gerekir.

Görüldüğü üzere kullan at bardakların hijyen konusunda sağladığı avantajlar her bakımdan çoktur. Günümüzde tek kullanımlık karton bardaklar, işletmeler ve gıda sektöründe yaygın olarak tercih edilir.

Tek Kullanımlık Bardak Kullanım Yerleri

Tek kullanımlık bardakların hijyen konusunda sağladığı avantajlar göz önüne alındığında kullanım yerleri de buna paralel olarak çoktur. Yıkanma derdi olmadan, sadece tek seferlik kullanılıp atılan bu ürünler ile istenilen soğuk ve sıcak içecek servisleri pratik olarak yapılır. Buna bağlı olarak kullanım alanları şu şekilde sıralanabilir:

 • Yemekhaneler
 • Hastaneler
 • Oteller
 • Kafeler
 • Restoranlar
 • Self servis çalışan işletmeler
 • Çay ocakları
 • İş yerleri
 • Okullar
 • Kahvehaneler
 • Seyahat acenteleri
 • Evler
 • Ticari işletmeler
 • Fabrikalar

Piyasada satışa sunulan tek kullanımlık bardak çeşitleri reklam ve pazarlama alanında da sıklıkla kullanılan ürünler arasındadır. Ürünlerin çeşitlerine göre üzerine firma logosu ve ismi baskıyla tasarlanabilir. Bu sayede firmaların kendileri tanıtma açısından en iyi reklam araçlarından biri de tek kullanımlık karton bardak çeşitleri olur. Aynı zamanda renkli ya da desenli olarak da tek kullanımlık bardak tasarımları yapılır.

Tek Kullanımlık Bardak Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Tek kullanımlık bardak çeşitleri hijyen açısından sağlıklı bir seçenek olmasıyla beraber birçok avantaj sağlar. Kahve, çay, çikolata ve çorba gibi sıcak içecekler ya da meyve suyu, kola, ayran ve soda gibi benzeri soğuk içeceklerin hepsinin servisi tek kullanımlık bardaklar ile yapılabilir. Karton bardaklar daha sağlıklı olduğu için kullanımı daha çok tercih edilse de gelişen teknolojiye bağlı olarak plastik bardaklar da sağlıklı şekilde imal edilir.

Tek kullanımlık bardakların en büyük avantajlarından bir diğeri de bulaşık derdini azaltmasıdır. Hijyen olarak da yıkanan bardaklara göre her zaman daha sağlıklıdır. Farklı boy ve ölçülerde üretiliyor olması, kullananlar açısından avantajlı bir durumdur. Kullan at bardak çeşitlerinin hepsi geri dönüşümü olan ürünlerdir. Bu sayede tek kullanımlık bardak çeşitleri, doğa dostudur. Aynı zamanda maddi olarak da tek kullanımlık bardak çeşitlerinin kullanılması daha avantajlıdır.

Sıkça Sorulan Sorular

Tek Kullanımlık Plastik Bardak Neden Yapılır?

Kullan at olarak tasarlanan plastik bardak çeşitleri yapımında, polipropilen ham maddesi kullanılır.

Tek Kullanımlık Bardaklar Yıkanıp Tekrar Kullanılabilir mi?

Tek kullanımlık bardaklar sadece tek seferlik kullanılmak üzere üretilen ürünlerdir. Yıkanıp, yeniden kullanılması sağlık açısından da zararlıdır.

Tek Kullanımlık Bardak Ölçüleri Nelerdir?

Tek kullanımlık bardak ölçüleri genel olarak 4 oz, 5 oz, 7 oz, 8 oz, 9 oz, 12 oz ve 16 oz olarak satışa sunulur.

Yorumunuzu bırakın

Bültene Kayıt Ol

Yeni gelenler, özel teklifler ve promosyonlarımız hakkında güncellemeler almak için Soluto bülten listesine abone olun.