Fiyat Aralığı
Marka

Sunum ve Planlama

Filtre 0

Sunum ve Planlama Nedir?

Sunum ve Planlama ürünleri kırtasiye malzemelerinin en çok kullanılanları arasında yer alır. En çok okul, ofis ve evlerde kullanılır. Yapılan çalışmaların kolayca anlaşılabilmesi için iyi bir planlama ve sunum yapılması gerekir. Çalışma ortamlarının düzenli olması, hayatı son derece kolaylaştırır ve unutulmamalı ki etkili bir sunum da yalnızca iyi bir planlama ile gerçekleşir.

Sunum yapmaya başlamadan önce sahip olunması gereken ilk malzeme sunum dosyasıdır. Kaliteli bir sunum dosyası uzun yıllar boyunca kullanılabilen kırtasiye malzemelerinden biridir. Sunum ve planlama malzemeleri arasında önemli bir yere sahiptir. Evrakların düzenli bir şekilde bir arada toplanması, tüm evraklara daha kolay ulaşılmasını sağlar. Konuya veya tarihe göre sıralanan evraklar, sunum dosyaları içinde saklanmak istenildiğinde planlama aşaması büyük bir şekilde tamamlanmış olur.

Sunum malzemeleri arasında sahip olunması gereken bir başka malzeme, yazı tahtalarıdır. Sunum sırasında, yazı tahtaları üstünde konuyla ilgili önemli başlıkları not edildiğinde, daha önce anlatılanların unutulmaması sağlanmış olur. İş yerlerinde sunum sırasında, tabloların ve şemaların da yazı tahtasına not alınması gerekebilir. Kişinin daima yanı başında duran yazı tahtası, üzerindeki tablo ve şemalar sayesinde anlatılanların daha kolay bir şekilde kavranmasına yardımcı olur.

Sunum ve planlama malzemelerinden akla gelen diğer bir malzeme de mantar panolardır. Genel olarak her iş yerinde görülebilen bu malzeme ile planlama aşaması büyük oranla tamamlanmış olur. Sunum yaparken unutulmaması gereken konuların not edilebildiği mantar panolar, planlama sırasında oldukça kolaylık sağlar.

Renkli kâğıtlar da, planlama sırasında yardımcı olan bir başka malzemedir. Önem arz eden, unutulmamak istenen konular renkli kâğıtlar üzerine not edildiğinde, eksiksiz bir planlama süreci tamamlanmış olur. Renkli kâğıtlar dikkat çekici olması açısından tercih edilmektedir.

Renkli kalemler sunum ve planlama ürünleri arasında yer alan diğer bir üründür. Renkler, insanlar üzerinde oldukça etkilidir. Bu nedenle sunum sırasında kullanılan dikkat çekici renkler önemli kısımların dinleyiciler tarafından atlanılmasına engel olur.

Sunum aşamasında önemli kısımlar eğer renkli tahta kalemleri ile not edilirse, akılda kalabilecek bir sunum işlemi gerçekleşmiş olur. Renkli yazı tahta kalemleri planlama aşamasında hayatı kolaylaştırır. Başlıklar renkli kalemler ile işaretlenirse, bu kısımların atlanmasına engel olur. Ayrıca renkli kalemler ile alınan notların hatırlanması oldukça kolay olur.

Cilt Kapakları

Sunum ve planlama sırasında cilt kapakları, evrakların hiç bir zarar görmeden tek bir yerde toplanabilmesine yardımcı olur. Pek çok rengi olan cilt kapakları, sunum malzemelerinin arasında oldukça önemli bir yere sahiptir. Farklı alanlardaki konuların, ayrı renkler ile bir araya toplanması çalışanların işlerini oldukça kolaylaştırır. Sunum yaparken anlatılmak istenen konuların değişik renkler ile dosyalanması, akışın daha da etkili bir hal almasında önemli bir rol oynar.

Flipchart Kâğıdı

Yazı tahtalarına ya da duvara asılan flipchart kâğıtları, sunum yaparken kullanıldığında konuyu anlatmakta olan kişinin işini oldukça kolaylaştırır. Büyük ebatlarda tasarlanan flipchart kâğıtları, sunum malzemeleri arasında büyük bir öneme sahip ürünlerden biridir.

 

Spiraller ve Üçgen Profiller

Sunum ve planlama malzemeleri satın alınırken spiral ve üçgen profiller de unutulmaması gerekir. Sunum yapmadan önce detaylıca bir planlama süreci yürütülür; bu aşamada, pek çok evrak için çıktı çıkarılır. Alınmış olan çıktıların sayısı şayet çok fazla ise dosyalama işleminin gerçekleşmesi zor olacaktır. Sunum ve planlama malzemeleri arasında yer alan spiraller ve üçgen profiller, tam da bu sırada devreye girer ve kâğıtların bir araya toplanmasını kolay ve düzenli bir hale getirir.