Marka

Su Isıtıcısı Kettle

Filtre 0
270,72 TL + KDV
319,45 TL (KDV Dahil)

Su Isıtıcısı Kettle

Su kaynatmak için kullanılan elektrikli su ısıtıcısı veya kettle ilk olarak 1893’te hayatımıza girmiştir. Öncesinde ocaklarda su kaynatmak için kullanılan çaydanlık benzeri kazanlar kullanılmaktaydı. Günümüzde hala eski tip su ısıtıcıları köylerde, soba kullanılan evlerde varlığını sürdürmektedirler.
Su ısıtıcıları eski zamanlarda banyo suyu ısıtmak gibi amaçlar için kullanılırken günümüzde artık yemek, çay ve kahve hazırlamak gibi amaçlar için kullanılmaktadır.


Su Isıtıcısı Nedir?

Su ısıtıcısı kettle, küçük ev aletleri kategorisinde bulunan bir mutfak aletidir. Metal borulu ısıtma yardımı ile haznesinde bulunan suyu ısıtır. Temizlenmesi kolay olduğundan en çok tercih edilen aletlerden biridir.
Günümüzde kahve yapmak, çay demlemek ve yemek hazırlamak gibi amaçlarda kullanılan su ısıtıcıları sanayi devrimiyle ve elektriğin bulunmasıyla insanların hayatı kolaylaştıracak çözümlere odaklanması sebebiyle ortaya çıkmıştır.


Su Isıtıcısı Tarihçesi
İlk su ısıtıcısı (kettle) örneklerine Mezopotamya’da rastlanmıştır. Farklı boy ve genişliğe sahip bu su ısıtıcıları yemek yapmanın yanında pek çok farklı amaç için de kullanılmaktaydı. Genelde toprak ve kilden yapılırlardı. Çin’de ise su ısıtıcıları genelde demirden yapılır ve ateşin üzerine konulurdu.
Su ısıtıcıları, toplanan yağmur sularını veya pis suyu kaynatarak içme suyu oluşturmada da oldukça yaygın bir kullanıma sahipti.

Elektrikli su ısıtıcıları 19. yüzyılın sonlarına doğru yavaş yavaş gelişmeye başlayan teknolojinin yardımıyla soba üzerinde kullanılan su ısıtıcılarına bir alternatif olarak doğdu. İlk su ısıtıcı reklamına kataloğunda yer veren İngiliz firması Crompton and Co’nun geliştirdiği elektrikli su ısıtıcıları, su ısıtma aparatının suyun içine yerleştirilememesi nedeniyle oldukça ilkeldi. Bu da o su ısıtıcılarının kullanımını oldukça zor hale getiriyordu.

Leslie Large tarafından bu soruna 1922 yılında çözüm getirildi. Bullpit&Sons şirketinde çalışan Large, bir kabloya sardığı çekirdeği metal tüp yardımıyla su ısıtıcısının haznesine koydu. Bu sayede soba üstü ısıtıcılardan çok daha verimli hale gelen elektrikli su ısıtıcısı icat edilmiş oldu.

1955 yılında kurulan bir kettle firması, tamamen otomatik ilk su ısıtıcısını icat etti. Su ısıtıcısının içinde bulunan termostatı tetikleyen buhar sayesinde ısı kesilebiliyor dolayısıyla elektrikten de tasarruf yapabiliyordu.


Günümüzde Su Isıtıcısı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Günümüzde pek çok farklı büyüklük, model ve renkte su ısıtıcısı satışa sunulmuştur. Cam ve çelik kettle olmak üzere iki farklı türden oluşan su ısıtıcılarından en doğru olanını seçmek için aşağıdaki maddelere dikkat edilmelidir:

  • Kettle tercihlerinde dikkat edilmesi gereken şeylerden biri hızdır. Bazı su ısıtıcıları 4-5 dakika içerisinde ısınırken bazıları 90 saniyede suyu ısıtmaktadır.
  • Yaşam tarzına ve ihtiyacınıza göre kettle boyutunu seçmeniz gerekir. Sadece kahve ve çay için kullanacaksanız mini su ısıtıcıları yeterli olacaktır fakat büyük bir aileye sahipseniz ve yemeklerde veya temizlikte de sıcak su kullanıyorsanız daha büyük bir su ısıtıcısını tercih etmelisiniz. Ofis gibi bir çalışma ortamında daha kısa sürede ısınan bir makine işinizi kolaylaştıracaktır.
  • Elektrikli sistemle çalıştığı için kullandığınız su ısıtıcısının siz ve sizinle yaşayan bireyler için güvenli olması önemlidir. Herhangi bir elektrik kaçağı olmamalı ve kulpu metal olmamalıdır. Kettle seçerken güvenliğinize de önem vermeniz gerektiğinden ucuz markalardan kaçınmalısınız.
  • Seyahat ederken kullanmanız için USB ile çalışan mini kettle mevcuttur. İhtiyacınız doğrultusunda pek çok marka ve model satışa sunulduğundan aradığınızı kolayca bulabilirsiniz.