Marka

Silgiler

Filtre 0
3,34 TL + KDV
3,60 TL (KDV Dahil)

SİLGİLER

Silgiler, yazılan şeyleri silmek için kullanılan kırtasiye malzemeleridir. Çeşitli kalemler ve tebeşir gibi yazmaya yarayan ürünlerle yazılan yazıları silmek için farklı malzemelerden yapılan silgiler kullanılmaktadır.


Silgi Yapımında Kullanılan Malzemeler

Silgiler
oldukça geniş bir kullanım alanına sahipler. Silgi üretim sanayisinde en çok bitkisel yağ, sülfür, ince sünger taşı ve kauçuk kullanılır. Genellikle bu malzemelerin karışımıyla silgi elde edilir. Silgi üretirken başka karışımlar da kullanılabilir.

Silgi üretiminde kullanılan hammadde kauçuk ağacından temin edilmektedir. Bu ağaç ise güney ülkelerinde büyümektedir. Kauçuk ağacının yanı sıra bir diğer ham madde ise sünger taşıdır. Bu malzeme sert ama hafif olması nedeniyle kullanılmaktadır. Verdiği sertlikle silginin daha iyi silme performansı vermesini sağlar. Bunların yanı sıra silgilerde vinil madde kullanılmaktadır. Bu madde de dayanıklı olmasının yanı sıra oldukça esnektir.


Silgi Nasıl ve Neyden Yapılır?

Silgiler
için çeşitli karışımlar bulunmaktadır. Silgi üretirken gerekli maddeler bir araya getirilip birbirleriyle özdeştirilir. Sonrasında ise sıkma işlemi adı verilen bir işlem yapılmaktadır. Bu işlem sonucunda karışım şeritler halinde makineden çıkar. Bu şeritler istenilen boyutlarda kesilir. Vinil ve kauçuk madde kullanımının ayrımı burada başlar. Eğer bu karışımda vinil madde tercih edildiyse bu işlem sonrasında silgiler talep edilen boyutlarda kesilerek satışa hazır hale gelir. Fakat karışımda kauçuk kullanıldıysa üretim sona ermez. Kauçuk kullanılan karışımda bu kesilen parçalar basınçla birlikte pişirilir. Pişirme işlemi bittikten sonra ise silgilere istenilen şekil verilir. Şekil verilen silgiler soğumak üzere bir kenara bırakılır. Son olarak ise silgiler, baskı makinesiyle paketlenir.


Silgi Çeşitleri

Pek çok farklı kullanıma uygun farklı silgi çeşitleri bulunmaktadır.

Kalem arkası silgi, bu silgiler kurşun ve uçlu kalemlerin arkasında kullanılmaktadır. Bu silgi türü genellikle beyaz renkli olur. Bu silgiler oldukça ince ve sertler. Bu nedenle kullanımı biraz zor. Bu silgi türü ne kadar küçük olsa da zor durumlarda kurtarıcı olmayı başarıyor. Bu silgiler eskiden yalnızca uçlu kalemlerde bulunurdu. Fakat artık kurşun kalemlerin arkasında da bu silgilerden bulmak mümkün.

Art-Gum, günlük hayatta pek sık karşılaşmadığımız bir silgi modeli. Bu silgi genellikle sanatçıların tercihidir. Oldukça geniş bir yüzeye sahip ve yumuşak bir silgidir. Yumuşak olduğu için kağıda zarar vermeden silmenize imkan sağlar. Bu avantajlarının yanı sıra çok artık yapması gibi bir dezavantajı bulunmaktadır.

Yoğrulmuş Silgi, oldukça yumuşak ve esnek bir yapıya sahiptir. Çizim yapan kişiler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Uzun süreli kullanıma uygun bir üründür. Silmenin yanı sıra bazen efekt vermek için bile kullanılmaktadır.

Vinil Silgi, genelde plastiğimsi bir yapıya sahiptir. Bu silgi türünü kullandığınız kağıt ya da zemin oldukça az zarar alır. Genellikle hafif bastırılarak yazılmış yazıları silmek için tercih edilmelidir. Mimar ve mühendisler gibi hassas çizim yapan kişiler için uygun bir tercihtir.

Sünger, sınıf tahtaları için kullanılmaktadır. Bu sünger silgiler normal sünger yapısındadır. Genellikle mıknatıslı olarak dizayn edilirler. Bu sayede daha kullanışlı olurlar.

Silgiler konusunda merak ettiğiniz her şey için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Uzman kadromuzla aklınızdaki bütün soruları sileceğimizden hiç şüpheniz olmasın.