Çok Al Az Öde
Alışverişe Başla! *Sadece sınırlı bir süre.

1.000 ₺ ve Üzeri Siparişlerde İstanbul'un Merkez Bölgelerine Ücretsiz Kargo!

Sağlık Sektöründe Kullan At Eldivenlerin Önemi Nedir?

Sağlık Sektöründe Kullan At Eldivenlerin Önemi Nedir?

Hijyenin kilit noktası olan sağlık sektöründe kullan at eldiven kullanımı, büyük bir önem arz etmektedir. Sektörel bazda sağlanan hijyenin temelinde, kullan at eldivenler yatmaktadır. Bu ürünler sayesinde hem hastanın hem de sağlık görevlilerinin olası tehlikelerden korunması mümkün olur.

Bu eldivenler, hasta ve sağlıklı kişi arasındaki birebir teması engeller, aynı zamanda pis yüzeylerle doğrudan temas etmenin önüne geçer.  Sağlık sektöründe kullan at eldivenler, kimyasal atık olma özelliği de taşımaktadır. Diğer sektörlerde de tercih edilen kullan at eldivenlerin geri dönüştürülebilme şansı vardır.

Hastane personellerinin çalışma hayatlarında maruz kalabileceği bazı tehlikeler mevcuttur. Sağlık sektöründe tek kullanımlık eldivenler, meslek mensuplarını potansiyel tehlikelere karşı daima korur. Pek çok riske karşı koruma amacıyla üretilmiş eldivenlerin farklı çeşitleri bulunmaktadır.

Sağlık Sektöründe Neden Kullan At Eldiven Kullanılır?

Özellikle korona virüs döneminde önemi daha çok anlaşılan kullan at eldiven türlerinin, birçok meslekten kullanıcısı bulunuyor. Bu eldivenler, sağlık sektörü başta olmaz üzere; gıda, ürün paketleme gibi pek çok alanda kullanılmakta. Hasta muayenelerinin yanı sıra yüksek koruma vaat eden eldivenler, laboratuvarda da tercih ediliyor ve laborantların sağlığını güvence altına alıyor.

Tek kullanımlık tıbbi eldivenler, hijyenik bir yapıya sahiptir. Sağlık sektöründe kullan at eldivenlerin önemi ise yadsınamayacak kadar büyüktür. Sağlık personelinin tıbbi bir materyalle birebir temasının önüne geçer. Bu, hem hasta hem de sağlık personeli için alınmış tam teşekküllü bir korumadır. Eli saran yapısı sayesinde, tüm muayenelerde rahatlıkla kullanılabilir. Aynı zamanda tek kullanımlık eldivenler elin hareket kabiliyetini arttırır ve mikrop transferini engeller.

Sağlık sektöründe tek kullanımlık eldivenlerin önemi, saymakla bitmez. Tek kullanımlık eldiven çeşitleri içerisinde yer alan pudrasız ürünler, alerjik reaksiyona sebep olmaz. Sağlık personelleri, tek kullanımlık eldiven modellerinden herhangi birini tercih edebilir.

Nitril eldivenler, kimyasal temasa karşı yüksek bir direnç gösterme kabiliyetine sahiptirler. Kimyasal madde teması sonucu ortaya çıkabilecek yaralanmaların, tahrişlerin önüne bu şekilde geçilmektedir. Sürdürülebilir tedavilerde de hasta ve sağlık personelinin koruma altında olması gerekir ve bu koruma, kullan at eldivenler ile mümkün kılınır.

Kullan At Eldivenlerin Faydaları

Temizlik malzemelerinden kaynaklanan tahriş kullan at eldivenler sayesinde engellenir. Belirli aralıklarla değiştirilen eldivenler, hijyen anlamında verimin artmasını sağlar. Kullanan kişileri korumasının yanı sıra kullanmayan kişilerin de hijyeni, eldiven koruması ile sağlanmaktadır. Virüs ve bakteri transferi alıcı ve verici için engellenmiş olur.

Kullan At Eldivenlerin Çeşitleri

Kullan at eldivenlerin birçok çeşidi bulunmaktadır.  Bu çeşitliliğin sebebi eldivenlerin kullanım amacıdır. Her eldiven aynı amaçla kullanılamaz. Eldivenlerin özellikleri ve yapıları farklıdır. Kullan at eldiven çeşitleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Lateks Eldiven: Bu ürünler, genellikle sağlık muayenesi için tasarlanmış eldivenlerdir. Lateks eldivenler; hastanelerde, kliniklerde ve güzellik merkezlerinde tercih edilir. Şeffaf, naylon eldivenlere nazaran daha kolay bir kavrama özelliği bulunmaktadır. Hassas bir cilt yapısına sahip olan kişiler, pudrasız lateks eldivenleri gönül rahatlığı ile kullanabilirler. Aynı zamanda bu eldivenlerin geri dönüştürülmesi de mümkündür.
  • Nitril Eldiven: Lateks alerjisi olanlar için ikinci bir seçenek olan nitril eldivenlerin hammaddesi, akrilonitril bütadiendir. Bu ürünler, pudrasız eldivenler olarak bilinmektedir. Toz hassasiyeti olanlar için uygundur. Delinme ve hasarlara karşı dayanıklıdır. Tutuş oranı yüksek ve kaygan olmayan bir yapıya sahiptir. Gıda başta olmak üzere pek çok sektörde kullanılır.
  • TPE Eldiven: Lateks ve nitril eldivenlere nazaran şeffaf bir yapıya sahiptirler. Genellikle gıda sektöründe aktif olarak kullanılmaktadırlar.
  • Vinil Eldiven: Tehlikesi olmayan ürünlerde kullanılmaktadır. Tehlikenin düşük olduğu ortamlarda kullanılmak için gayet uygundur.

Bu eldivenlerin özelliklerine hakim olarak size en çok hitap eden ürünü bulabilir ve doğru bir alışveriş yapabilirsiniz.

Kullan At Eldivenlerin Özellikleri

Sağlık sektöründe kullan at eldiven seçenekleri, farklı sektörlerde tercih edilirler. Her meslek için kullanılabilecek ürün çeşitliliği bulunmaktadır. Ürünlerin tamamının ortak noktası ise insan sağlığını korumaktır. Her eldiven ayrı bir donanıma ve yapıya sahiptir. Bu sebeple farklı amaçlara hizmet ederler. Kullan at eldivenlerin özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Pudralı ve pudrasız seçenekleri bulunmaktadır.
  • Renk çeşidi mevcuttur.
  • Kişilerin bakteri ve virüslerle temasını engeller.
  • Tek kullanımlık ürünlerdir.
  • Tutuş oranı yüksek olmasına rağmen elde kayma yapmaz.
  • İstediğiniz türde, istediğiniz amaca hizmet eden eldivenler bulunmaktadır.

Kullan at eldivenler sağlık alanının yanı sıra pek çok alanda insanlara koruma ve hijyen sağlamaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

Eldivenler, Ellerimizle Uzun Süre Temas Ettiğinde Mikrop Üretimi Yapar mı?

Bu ihtimale karşı uzmanlar, belirli aralıklarla eldivenlerin değiştirilmesi gerektiğini ifade etmektedir.

Kullan At Eldivenlerin İnsan Sağlığına Herhangi Bir Zararı Var mı?

Hayır, aksine virüs ve mikrop transferini engellediği için yararı vardır.

Kullan At Eldivenleri Ne Kadar Sürede Değiştirmeliyiz?

Riskli ortamlarda 30 dakika, normal şartlarda 1 saat kullanıldıktan sonra değiştirilmesi gerekir.

Yorumunuzu bırakın

Bültene Kayıt Ol

Yeni gelenler, özel teklifler ve promosyonlarımız hakkında güncellemeler almak için Soluto bülten listesine abone olun.