Blog Listesine Dön

Pratik Ev Temizliği Nasıl Yapılır? Püf Noktaları Nelerdir?

Pratik Ev Temizliği Nasıl Yapılır? Püf Noktaları Nelerdir?


Hastalıklardan korunmak ve rahat bir nefes almak için ev temizliği, oldukça önemlidir. Köşe bucak temizlik yapacağınız zaman ise bazen zorlanabilirsiniz. Nereden başlayacağınızı bilemez veya hangi ürünleri alacağınızdan emin olamayabilirsiniz. İşte, bu içeriğimizde size temizliğin püf noktalarını anlatacağız. Peki, pratik ev temizliği nasıl yapılır? Hazırsanız başlayalım.

Nereden Başlamalı: Pratik Ev Temizliği Nasıl Yapılır?

Odalar, salon, mutfak, banyo ve tuvaletler, nereden başlamanız gerektiğini bilmiyorsanız, size bir ipucu verelim. Önceliğiniz odalar ve salon olmalıdır. En sona ise pisliğin gidebileceği ortak koridorlar bırakılmalıdır. Tabii ki, burada sıralamanıza dikkat edin. Hangi odayı temizlerseniz temizleyin yukarıdan aşağıya doğru temizlemeye başlamalısınız.

Pas için Biraz Çamaşır Suyu ve Pamuk Yeterli

Mutfak ve banyo musluklarında oluşan paslar, belki en büyük dertlerinizden biridir. Dakikalarca ovaladığınız halde temizlenmeyen musluklar için bir önerimiz var! Biraz çamaşır suyu dökerek üzerini pamuk parçasıyla kapatın. Biraz bekleyin, isterseniz o sırada başka işlerinize bakabilirsiniz. Pamuğu kaldırdığınız zaman yumuşak bir süngerle tüm pastan kurtulabilirsiniz.

Küf Kabusunuz Olmasın

Nemli yerlerde oluşan küflerden bıktınız mı? O zaman küfe özel hazırlanan deterjanları alın. Ardından küfün oluştuğu bölgeye bir fırça yardımıyla sürün. Yaklaşık 10 dakika bekledikten sonra hafif ıslak temizlik bezleri ve süngerler ile alanı silin. Bölgeyi kurulayın, siz de küflere elveda diyerek hijyenik bir alan yaratın!

Bulaşık Makineniz İyi Temizlemiyor mu?

Hijyenin en önemli konularından biri, evde bulunan temizlik cihazlarının düzgün çalışmasıdır. Eğer ki, bulaşık veya çamaşır makinenizin temizlememesinden şikayetçiyseniz, önceliği onlara vermelisiniz. Piyasada bulunan bulaşık ve çamaşır kimyasalları almakla işe başlayın. Makinenizin deterjan haznesine bunları koyun. Yüksek ısıda boş bir şekilde makineyi çalıştırın.

Klozet Temizliği Düşündüğünüz Kadar Zor Değil?

Tuvaletlerin iyi temizlenmesi, sağlığınız açısından çok önemlidir. Bu nedenle çoğu insan klozet temizliğini zor görebilir. Ancak dışarıdan içeriye doğru temizliğe başladığınızda klozetin tertemiz olduğunu görebilirsiniz. İçine çamaşır suyunu sıkın ve kapağı kapatın. Sonrasında üst ve orta kapağı temizleyin. İçini temizleyip sifonu çektiğinizde klozet temizliğinizi tamamlayabilirsiniz.

Hangi Ürünü Nerede Kullanacağınızı Bilirseniz Hız Kazanırsınız

Pratik ev temizliği nasıl yapılır?” sorusunun en önemli cevabı ürünlerdir. Temizlik yapacağınız bölgeye göre ürünleri almalı ve doğru ölçüde kullanmalısınız. Biz Size Yeteriz ile istediğiniz kalitede temizlik ürünlerini bulabilirsiniz. Bunlarla temizlik yaptıktan sonra firmanın el sabunları ile kendi temizliğinizi yapmayı ihmal etmeyin.

Duvardaki Lekeleri Çıkarmak için Karbonatı Deneyin

Çocuğunuz duvarları boyamış olabilir, yanlışlıkla duvara bir şeyler dökülebilir. Bazen bunları çıkarmak bir külfet gibi görünebilir. Ancak hiç böyle düşünmeyin! Doğru leke çıkarıcı ile bu kirlerden tamamen duvarınızı kurtarabilirsiniz. Doğal bir çözüm olan karbonatı beze sürdüğünüzde en iyi deterjanı elde edersiniz. Lekeleri, karbonatlı bezle silince kolaylıkla yok olduğunu göreceksiniz.

Mutfak Tüllerindeki Yağ Nasıl Arınır?

Yemeklerinizi yaparken su buharı ve kullandığınız yağlar, tüllerinizi mahvedebilir. Fakat çözümü oldukça kolay! Tülü yıkarken makinenin içine de leke çıkaran deterjanı ekleyin. Sıvı deterjan tercih etmemelisiniz. Bunun yerine tablet kullanmak daha doğru olacaktır.

Mobilya Çiziklerinden Kurtulmak Mümkün mü?

Deri koltuklarınız zamanla çizildi mi? Ceviz masanızın üzerinde çizikler mi bulunuyor? Birkaç hafta saf zeytinyağıyla bu çizikleri giderebilirsiniz. Ardından köpük sabunlar ve nemli bir bez yardımıyla zeytinyağını çıkarmayı unutmayın. Bu yöntem, derilerin veya masaların eski parlak rengine dönmesini sağlar.

Pratik Yer Temizliği

Bu sürecin en korkulan aşamalarından biri, yer temizliğidir. Doğru ürünleri ve ekipmanları seçtiğinizde yerleri temizlemenin çok zor olmadığını görebilirsiniz. “Pratik ev temizliği nasıl yapılır?” sorusunda yer temizliği için mop yedeği ve aparatları, paspas gibi ekipmanları alın. Ardından yerin yüzeyine uygun olana yüzey temizleyiciyi seçin. Süpürme işleminin ardından bunları kullanarak tüm yeri silin.

Temizliğin Göstergesi Mutfak Evyesi

Evde en fazla kullanıla mutfak evyesi, çok kolay kirlenebilir. Mikropların, bakterilerin oluşması için mükemmel bir ortam yaratılır. Ancak fısfıs şeklinde aldığınız özel deterjanı evyeye uygulayabilirsiniz. Mikrofiber bezle evyeyi silebilirsiniz. Köşe kısımları, bir diş fırçası yardımıyla ovalamanız yeterlidir.

Hızlı Cam Temizliği

Özellikle dış kesimleri silerken zorlanılan camlar için uzun aparatları alabilirsiniz. Cam bezlerini, özel deterjanları kullanarak pürüzsüz camlara sahip olabilirsiniz. Pencerelerin çerçevelerini ise mikrofiber bezle silmeyi unutmayın!

Temizlik Etkisini Uzun Süre Korumak için Tüyolar

Evinizde temizlik yaptığınızda uzun süre boyunca hijyen sağlayabilirsiniz. Nasıl mı? Aşağıdakilere dikkat ettiğinizde temizliğin etkisi uzar:

  • HEPA filtreli elektrikli süpürge kullanın.
  • Silikonlu temizleyicileri, çok fazla solumadan kullanmaya özen gösterin.
  • Sık sık evinizi havalandırmalısınız.
  • Tüy döken bir evcil dostunuz varsa onu her gün tarayın.

Yukarıdakiler sayesinde pırıl pırıl bir eve sahip olacaksınız!

Sıkça Sorulan Sorular

Evde Temizlik Yaparken Nereden Başlanmalı?

En az kullanılan odanızdan temizliğe başlayabilirsiniz.

Yer Silme Suyuna Ne Konur?

Kullandığınız parkelere uygun olarak hazırlanan temizlik malzemeleri tercih etmelisiniz.

Ev En Hızlı Nasıl Temizlenir?

Hangi odayı temizlerseniz temizleyin, yukarıdan aşağıya doğru temizliğinizi yapmalısınız.