Blog Listesine Dön

Poşet Çeşitleri ve Özellikleri

Poşet Çeşitleri ve Özellikleri


İçerisine farklı malzemeleri koymak için tasarlanan poşet çeşitleri, gündelik hayatta en çok kullanılan materyaller arasında bulunur. Kullanım amacına bağlı olarak piyasada satışa sunulan pek çok poşet çeşidi vardır. Bu nedenle poşet çeşitleri ve özellikleri, her zaman kullanım amaçlarına göre şekillenmiştir. İnce ve kalın formlarda olabilen bu ürünler, birçok sektörde de kullanılır. Sanayi, kırtasiye, alışveriş merkezleri ve benzeri pek çok alanda poşet kullanmak zaruri ihtiyaçtır.

Plastikten imal edilen poşet çeşitleri, atık malzeme olarak geri dönüştürmeye müsait ürünlerdir. Özellikle son yıllarda geri dönüşüme uygun olan yapılarda tasarlanan poşetler, çevre temizliğine büyük katkı sağlar. Üretiminde kullanılan malzemeye, tasarımlarına ve ebatlarına göre poşet çeşitleri, herkesin ihtiyacını karşılayacak geniş bir ürün yelpazesinden oluşur.

Poşet Özellikleri ve Çeşitleri

Poşet çeşitleri, kullanım amaçlarına bağlı olarak farklı özellikler taşıyan ürünlerdir. En çok kullanılan poşet çeşitlerinden birisi çöp poşetleridir. Yaşam alanlarında kullanılan çöp poşetleri, hijyen ve çevre temizliğine katkı sağlar. Farklı boyutlarda ve kullanım amacına bağlı olarak farklı özelliklerde üretilir. İş yerleri, restoran, yemekhaneler, evler ve kafeler gibi benzer alanlarda kullanılan plastik poşetler, jumbo olarak adlandırılan büyük ebatlara ve sağlam bir yapıya sahiptir.

Standart çöp poşetleri ise orta ya da büyük boy olacak şekilde tasarlanır. Kullanım alanları genellikle evler başta olmak üzere ebatlarının yeterli olduğu tüm alanlardır. Plastik poşet kategorisinde yer alan bu ürünler kokulu ya da büzgülü olarak pek çok tasarıma sahiptir. Kokulu çöp poşeti çeşitleri en çok lavanta, limon ve vanilya kokularına sahiptir. Küçük boy (Mini boy) olarak adlandırılan çöp poşetleri ise az çöp çıkan alanlarda kullanılmaya elverişlidir.

Hışır ve atlet poşetler ise günlük yaşamda en çok kullanılan ürünlerdir. Hışır poşet mini boy, orta boy ve büyük boy ebatlarında satışa sunulur. En ekonomik fiyata sahip olan bu poşet türü, aynı zamanda ince yapısına rağmen son derece dayanıklıdır. Gündelik hayatta fırın, manav, kasap ve market benzeri işletmeler tarafından kullanılır. Poşet özellikleri ve çeşitleri olarak, görüldüğü üzere farklı tasarımlarda üretilen bu ürünler, insan hayatında her zaman kolaylık sağlar.

Poşetlerin Kullanım Alanları

Poşetler, hayatın hemen her alanına kullanılan ve talep görmeye devam eden ürünlerdir. Buna bağlı olarak kullanılan poşet çeşitleri, ürünlerin muhafaza edilmesi ve taşınması için pratik özelliklere sahip olmalıdır.

Kullanım alanına göre tasarımları değişiklik gösteren birçok model ortaya çıkmaya başlamıştır. Özel olarak üretilen baskılı poşet çeşitleri, kurumlara ve işletmelere göre tasarlanır. Bu ürünler, markayı temsil etmesinden dolayı bir nevi reklam amacı güder. Bilindiği üzere bazı markalar, akıllarda kalacak poşet tasarımlarına imza atmış ve uzun vadede kullanılabilen bez torbalarını piyasaya sürmüştür.

Temizlik malzemeleri kategorisinde yer alan ve hijyen sağlamak için de kullanılan çöp torbaları, endüstriyel çöp poşetleri ve ağır hizmet çöp poşetleri olarak üretilir. Bu tarz ürünler genel olarak fabrikalar, sanayi tesisleri ve büyük işletmelerde kullanılır. Bu alanlardaki atıklar düşünüldüğünde, poşetlerin dayanıklı malzemelerden üretilmiş olması en önemli kriterdir.

Renkli ve baskılı olarak tasarlanan kağıt poşetler doğaya zarar vermemesi açısından pek çok iş yeri tarafından tercih edilir. Kağıt poşetlerin sıklıkla kullanıldığı alanlara bakıldığında;

  • Gıda sektörü,
  • Konfeksiyon,
  • Optik,
  • Kozmetik,
  • Sağlık,
  • Kırtasiye sektörü yaygın olarak karşımıza çıkar.

İş dünyasında en çok kullanılan poşet türlerinden bir diğeri de kargo poşetleri olarak adlandırılan ürünlerdir. Lojistik sektörünün vazgeçilmez parçası olan kargo poşetleri, dayanıklı yapısı ile kargo ürünlerinin zarar görmeden taşınmasına yardımcı olur. Kargo poşetlerinin üstünde yer alan yapışkanlı tarafı ise kullanım kolaylığı sağlar.

En Dayanıklı Poşet Çeşitleri

Poşet çeşitliliğinin fazla olması, ürün seçimlerinde dayanaklılığına endeksli seçimler yapılmasını gerekli kılmıştır. Kalitesi ile dikkat çeken çeşitlere bakıldığında, metalize ve hediyelik poşetler ön plana çıkar. Evlerde ve mutfakta, özellikle gıda ürünlerinin saklanması için en dayanıklı ürünler olan kilitli poşetler ve buzdolabı poşetleri kullanılmaktadır.

Baskılı poşet kategorisinde bulunan takviyeli poşetler ise işletme sahiplerinin ürünlerinin tanıtımını yapmasına olanak sağlar. Özellikle marka sahibi olan firmalar bu poşetleri kullanmayı, kalitesinden dolayı tercih eder. Poşet çeşitleri ve özellikleri açısından sağlık sektöründe kullanılabilir olan tıbbi atık poşetleri ise dayanıklı ve üst düzeyde hijyen sağlayan ürünlerdir.

Tıbbi atık poşeti çeşitleri pek çok farklı ebatta piyasaya sürülür. Tehlikeli atık poşetleri ise kimyasal ürünlerin yer aldığı işletmelerde ve sanayi tesislerinde kullanılır. Bütün bu poşet çeşitlerine Biz Size Yeteriz web sitemiz üzerinden erişebilir ve en ekonomik olan fiyatlarla online olarak satın alabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Baskılı Poşet Nasıl Yaptırılır?

Baskılı poşet yaptırmak için bu işi yapan firmalara başvurmak gerekir. Daha sonra ise istenilen baskı modeline göre grafik çalışması firma tarafından yapılır. Hazırlanan bu grafiğe uygun olan poşetler hazırlanarak müşteriye sunulur.

Bazı Poşetlerde Neden Koku Olur?

Satın alınan bazı poşet çeşitlerinde koku olması, bu ürünlerin imalat aşamasında maliyetleri düşürmek için ucuz ve kötü hammadde kullanılmasından kaynaklanır. Bu nedenle poşet satın alırken daima güvenilir olan markalara ait olan ürünlere rağbet gösterilmelidir.

Poşetler Neden Çabuk Yırtılır?

Poşetlerin üretim aşamasında katkı maddelerinin fazla katılması, daha çabuk yırtılmasına sebep olmaktadır.