Ofis Cihazları ve Malzemeleri

Filtre 0

Ofis Cihazları ve Malzemeleri

Ofis Cihazları ve malzemeleri günlük hayatta pek çok kişi tarafından kullanılır. Ofis cihazları olarak bilinen bazı malzemeler; ciltleme makineleri, barkot okuyucular, kâğıt kesme makinesi, etiket makinesi, hesap makineleri, tarayıcı, kâğıt imha makineleri, para sayma ve kontrol ürünleridir.

 

Barkot Okuyucular

Barkot okuyucu, ofis cihazları içerisinde en fazla kullanılan üründür. Barkot okuyucu, alışveriş yapılabilen her ortamda karşımıza çıkar. Barkotlar, ürünlerin üzerinde bulunan beyaz bir zemin üzerine siyah renkli olan iki boyutlu numaralar ve çizgilerden oluşmakta olan grafiksel bir gösterim biçimidir. Barkot okuyucuların birçok çeşidi vardır. Barkot okuyucuların kullanıldığı pek çok alan da vardır. Bu alanlar:

 • Marketlerde,
 • Muhasebe ve finans işi ile uğraşan ofislerde,
 • Kargo şirketlerinde,
 • Doğalgaz, elektrik ve su gibi faturalandırma sistemlerinin tamamında kullanılır.

Ofis cihazları içerisinde en çok kullanılan barkot okuyucular, birden fazla ürünün satışını gerçekleştirebilerek kasiyerlerin hata yapma olasılıklarını ortadan kaldırır. Barkot okuyucular ile yapılan işlemler çok kısa bir sürede tamamlanır. Bu sayede kişiye bağlı hata riskini en az düzeye indirir.

 

Ciltleme Makineleri

Ofis cihazları içerisinde fazla kullanılan ürünlerden biri de ciltleme makineleridir. Ciltleme makinelerinin tek seferde açmış oldukları delik sayıları veya ciltledikleri sayfa sayıları birbirinden çeşitli olur. Ofis ortamlarında sık kullanılan ciltleme makineleri genel olarak, düşük kapasiteli ve ufak boyutlu olur.

Kitap ve defterleri yeniden ciltlerken, evrakları dosya kalıbına sığdırırken ve arşivleme yaparken ciltleme makinelerinden faydalanılır. Ayrıca ödev projeleri, sunumlar ve kataloglar da ciltleme makinesi ile daha sistemli görünür.

Ciltleme makinesi kullanılmasının birçok avantajı da bulunur. Eskimiş olan matbaa ürünleri, eski kitaplar, dergiler ciltleme makinesi ile eski haline dönüştürülebilir. Ciltlenmiş olan baskılarda, sayfaların kaybolabilme olasılığı ortadan kalkar.

 

Etiket Makinesi

En sık kullanılmakta olan ofis malzemeleri içinde etiket makineleri de yer alır. Etiket makinelerinin modelleri arasında en çok tercih edileni; baskı çözünürlüğü yüksek kaliteli, baskı hızı yüksek, karakter sayısı fazla, hafızası geniş, özgün dolgu desen seçeneği ve font stili seçeneği çok olan etiket makineleridir. Ayrıca elde rahat taşınabilen boyuttaki işe uygun etiket makinesi modelleri de oldukça fazla tercih edilir. Masaüstünde çok yer kaplamaması ise etiket makinelerinin en önemli özelliklerinden biridir. Etiket makinelerinin bazı kullanım alanları:

 • Perakende sektöründe,
 • Mağazalarda,
 • Ofislerde,
 • Bayilerde,
 • Dükkânlarda,
 • Marketlerde kullanılır.

Etiket makinelerinin kullanmasının pek çok yararı vardır. Bunların bazıları:

 • Topluca etiketleme işlemi yapılması gerekli olduğu durumlarda, bu işleme oldukça hız kazandırır ve bu şekilde tasarruf elde edilir.
 • Etiket makinesi, birçok değişik boyuttaki etiketin daha yüksek ve daha hızlı bir çözünürlükte basılabilmesine olanak tanır.
 • Etiket makineleriyle barkot basılan ürünleri, barkot okuyucular sayesinde rahatlıkla okunduğu için sayım işlemleri problemsiz sonuçlanır.

Kâğıt Kesme Makinesi

Ofis cihazları içerisinde her zaman yer bulan kâğıt kesme makineleri, kâğıtların istenilen ölçüt ve boyutlarda kesilmesini sağlar. Ayrıca bu makineler ile çeşitli boyutlarda kâğıtlar keserken karşılaşılacak tehlikeli durumlar da ortadan kaldırılmış olur. İş güvenliği açısından da en iyi seviyeye ulaşılmış olur. Kâğıt kesme makinesi, üzerinde bulunan bıçak mekanizması ile perforajlı, kırma ve düz türdeki kesimleri gerçekleştirir.

Hesap Makineleri

Ofis ortamlarında en fazla kullanılan araçlar hesap makineleridir. Hesap makineleri  genel amaçlar için kullanılıyor olsa bile bir kısım hesap makineleri bilimsel amaçlar içinde kullanılmaya devam ediyor. Bilimsel hesap makineleri sayesinde cebirsel işlemler oldukça rahat bir biçimde gerçekleştirilir.