Fiyat Aralığı
Marka

Mutfak Temizliği

Filtre 0
89,13 TL + KDV
106,96 TL (KDV Dahil)
89,13 TL + KDV
106,96 TL (KDV Dahil)
164,43 TL + KDV
197,32 TL (KDV Dahil)
17,83 TL + KDV
21,40 TL (KDV Dahil)
17,83 TL + KDV
21,40 TL (KDV Dahil)
161,01 TL + KDV
193,21 TL (KDV Dahil)
412,50 TL + KDV
453,75 TL (KDV Dahil)

Mutfak Temizlik Ürünleri

En büyük ihtiyacımız olan besin ihtiyacımızın giderildiği alan mutfaklarda kirlenmeye müsait birçok yer vardır. Mutfaklarımızda oluşan kirlilik sonrası yapılan mutfak temizliği ile bu kirler giderilmeye çalışılır. Mutfak temizliğinin faydaları arasında en büyük olan yemek hazırlanan ortamın temiz olması gelecektir. Yemek hazırlanan ortam hijyenik ve temiz olması gerekir. Yemek hazırlanan ortamda birçok malzemeleri koyduğumuz için bu ortamlarda bakterilerin olmaması gerekir. Mutfaklarda bulunan tezgâhlarda nemlenme olma olasılığı yüksektir. Musluktan gelen su ve orada yapılan yemekler sonucu kirlenme olasılığı yüksek olan bu tezgahlarda düzenli olarak temizlik yapılmalıdır. Yoksa çok sayıda bakteri orada üreyebilir, kirler sonucu çok pis gözükebilir. Ancak mutfak temizliğinde dikkat edilmesi gereken kurallar vardır. Çünkü yiyeceklerimizi orada bulundurduğumuzdan dolayı olası bir yanlışta kolayca zehirlenebiliriz. Sadece zehirlenme de olmayacaktır. Kirli besinler ile sağlığımızı bozabiliriz. Hijyensiz ortamda bulunan besinlerin ömrü de azalabilir. Ayrıca çay  gibi besinlerin içerisinde haşereler üreyebilir. Bunun olmasını istemezsiniz.

Mutfak temizliğinin önemi, banyo ve tuvaletten sonraki en önemli temizliklerdendir. Çünkü besinlerimizin deposu olan mutfaklarda temizlik kendi sağlığımız için gereklidir. Orada bulunan besinleri kirli bir şekilde yediğinizi hayal ederseniz hijyen ve temizlik kurallarına daha çok dikkat edebilirsiniz. Yemek yapılan ortamda temizlik hem sizin hem de size gelen misafiriniz için önemlidir. Misafiriniz size geldiğinde mutfağı pis bir şekilde gördüğünde hijyenik olmadığına kanaat getirerek yemek yeme iştahı kaçabilir. Mutfakta hijyenin sağlanması hem düzeni sağlar yemek hazırlarken daha kolay bir şekilde malzemelerin bulunmasını sağlayabilirsiniz hem de mutfaktaki besinlerinizin ömrünü uzatabilirsiniz. Bu nedenle mutfak temizliğinin önemi ortaya çıkmıştır.

Mutfak temizliğinde hangi ürünleri tercih etmeliyiz?

Mutfak temizliğinde dikkat edilmesi gerekenler diye bir liste yapılması gerekirse bu listenin en başında kullanılacak temizlik maddelerinin  özenle seçilmesi gerekir. Çünkü hem fayans, tezgâh aşınması hem de orada bulunan besinlere olası temasında bizlerin sonradan o besinleri tüketiminde sağlığımıza zarar verebilir. Tüm bunların önüne geçebilmek için kimyasal seçimimize dikkat etmeliyiz.

  • Lavabo Açıcılar
  • Bulaşık Deterjanları
  • Bulaşık Eldivenleri
  • Bulaşık Makinesi Ürünleri
  • Bulaşık Önlükleri
  • Yağ Çözücü
  • Kireç Çözücü
  • Tuz Ruhu
  • Çamaşır Suyu
  • Cam Temizleyiciler

Bu maddeleri açacak ve örnek vereceksek;

Bulaşık deterjanlarını diğer adı ile sıvı bulaşık deterjanını yemek sonrası biriken kirli bulaşıklarda etkili olarak kullanabilirsiniz. Çatal, bıçak, tabak, bardak gibi malzemelerde biriken yağ, kir, lekeyi bulaşık deterjanları ile kolayca çıkarabilirsiniz. İçerisinde bulunan özel formülü ile yıkanılan malzemeyi parlatarak bir sonraki kullanıma hazır hale gelecektir. kişisel tercihinize göre kokusunu istediğiniz gibi tercih edebilirsiniz. Genelde limon sıvı bulaşık deterjanı kullanılmakta olup kötü yiyecek kokusunu uzaklaştırarak güzel bir koku bırakacaktır.

Bulaşıklar elde yıkanacaksa yanında muhakkak bulaşık eldiveni kullanmanızı öneririz. Kirli ve yağlı malzemelerin temizlenmesi için suyun derecesinin 45 Santigrat derece ve üzeri olması gerekiyor. Uzun süre yıkanacak bulaşıklarda ellerimiz bu ısıya dayanamayabilir. Bulaşık eldiveni kullanarak etkin ve hijyenik bulaşık yıkayabilirsiniz. Bulaşık yıkama eldiveninden elinize uygun olan bedeni seçerek konfor sağlayabilirsiniz.

Bir diğer bulaşık yıkama ekipmanına değinicek olursak bulaşık önlüklerinden bahsedebiliriz. Elde bulaşık yıkarken ister istemez küçük kazalar yaşayabiliriz. Su yanlışlıkla üzerimize dökülebilir ya da bulaşık detarjanı üzerimize sıçrayabilir. Bu gibi küçük kazalara sebebiyet vermemek adına bulaşıkçı önlüklerini  bir diğer adıyla mutfak önlüklerini mutlaka kullanmalıyız. Mutfak önlükleri kimayasl maddelerin üzerimize gelmemesini sağlayarak kıyafetlerimizi korur. Ayrıca üstümüzün ıslanması bizi hasta edebilir. Bundan dolayı da tercih edilmelidir. Askılı bulaşık önlükleri sizler için oldukça kullanışlı ve konforlu olacaktır. Tekrar yıkanarak kullanıma uygun olan bulaşık önlüklerinin farklı renkleri de bulunmaktadır. İsteğinize göre tek kullanımlık bulaşıkçı önlükleri de bulunmaktadır. Giysilerin kirlenmesinin önüne geçen bu tek kullanımlık naylon önlükler  kullan at ürünlerdir. Genellikle gıda sektöründe ve sıvı ile haşır neşir olanlar için kurtarıcı, hesaplu ve hijyenik ürünlerdir.

Elde yıkama dışında bulaşık makinesini kullanacaksak ona uygun bulaşık makine ürünlerine ihtiyaç duyarız. Bulaşık makine kapsülleri bu noktada işinizi görecektir. Bulaşık Makinesi Tableti 72'li, Bulaşık Makine Tableti 84'lü gibi paket halinde satılmaktadır. Size uygun olanı tercih edebilirsiniz. Ayrıca bulaşık makine deterjanı jel olarakta mevcuttur. Bunların yanında ekstra parlaklık için bulaşık makine parlatıcılarına ihtiyaç vardır. Mutfak malzemelerinin temizliği kadar bulaşık makinesinin de temizliği bir o kadar önemlidir. Bulaşık makinesi temizleyicisi, bulaşık makinesi tuzu ile makinenizin sağlığını koruyabilirsiniz.

Bulaşık temizliği dışında ocak temizliğini de unutmamak gerekiyor. Ocaklarda yağlı yemekler yapıldığından sık sık yağlanabilir. Hem kötü bir görüntü oluşturur hem de yiyeceklerin orada piştiğini düşünürsek hijyenik bir ortam olmadığın söyleyebiliriz. Bu nedenle mutfak temizliğinde ocaklarımızı da temizlemeliyiz. Ocağa bağlı olarak bulunabilen fırınlarda ise yine yemeklerin pişirilmesi gerçekleşir. Fırınların içerisinde yemek pişerken fırın yüzeyine yağlar sıçrayabilir ve orada beklemesi sonucu bu yağlar kuruyabilir. Bu ise tamamen hijyenden uzak bir davranıştır. Bu nedenle oralar yağ çözücü solüsyonlar kullanılarak temizlenmesi gerekir. Kir ve yağ sökücüler ile ocak temizliğini hijyenik olarak tamamlayabilirsiniz.

Buzdolabı nasıl temizlenir?

Mutfak temizliğinde yapılması gerekenlerden bir tanesi ise buzdolaplarıdır. Besinlerimizi barındırdığımız buzdolapları kirli olması durumunda aynı ortamda bulunan besinler hijyen açısından sağlıklı değildir. Bu nedenle buzdolaplarımızı da temizlemeliyiz. Ancak bunu yaparken buzdolabınıza zarar vermemeniz gerekir. Yaz sıcağında buzdolabınızın hasarlı olmasını istemezsiniz. Buzdolabını temizlerken içerisindeki besinlerin ve rafların çıkartılarak güzelce temizlenmesi gerekir. Ayrıca içini havalandırmanızda da fayda vardır. Tüm bunları yaparken buzdolabın fişini çekerek yapmanız tavsiye edilir.

Ocak ve fırın temizliği nasıl yapılır?

Bir diğer mutfak ürünü olan ocaklarda yağlı yemekler yapıldığından sık sık yağlanabilir. Hem kötü bir görüntü oluşturur hem de yiyeceklerin orada piştiğini düşünürsek hijyenik bir ortam olmadığın söyleyebiliriz. Bu nedenle mutfak temizliğinde ocaklarımızı da temizlemeliyiz. Ocağa bağlı olarak bulunabilen fırınlarda ise yine yemeklerin pişirilmesi gerçekleşir. Fırınların içerisinde yemek pişerken fırın yüzeyine yağlar sıçrayabilir ve orada beklemesi sonucu bu yağlar kuruyabilir. Bu ise tamamen hijyenden uzak bir davranıştır. Bu nedenle oralar yağ çözücü solüsyonlar kullanılarak temizlenmesi gerekir.