Fiyat Aralığı
Marka

Meyve Aromalı İçecekler

Filtre 0
6,37 TL + KDV
6,88 TL (KDV Dahil)
9,63 TL + KDV
10,40 TL (KDV Dahil)
9,63 TL + KDV
10,40 TL (KDV Dahil)
27,50 TL + KDV
29,70 TL (KDV Dahil)
27,50 TL + KDV
29,70 TL (KDV Dahil)
27,50 TL + KDV
29,70 TL (KDV Dahil)
27,50 TL + KDV
29,70 TL (KDV Dahil)

Meyve Aromalı İçecek Türleri

Hemen her gün fark etmeden tükettiğimiz soğuk içecekler özellikle yaz aylarının vazgeçilmez içecekleri oluyor. Meyve aromalı içecekler, birçok farklı meyvenin koku ve tadını bizlere sunuyor. Ancak bu aromalı içeceklerin meyve oranı çok düşük. İçlerine konan maddelerle meyvenin kokusunu ve tadını alabilirsiniz ama doğallıktan oldukça uzak olduğunu söyleyebiliriz. Meyveli içecekleri ayıran en temel özellik de içlerindeki bu meyve oranlarıdır.

Meyve ile ilgili birçok farklı içecek bulunmaktadır. Bunlar, meyve nektarı, meyve suyu, meyve aromalı içecek ve meyveli içecek olarak ayrılmaktadır. Bunların içerisinde meyve oranı en yüksek olan meyve suyudur. İçlerinde yüzde yüze yakın olarak meyve bulunduğu bilinmektedir. Ancak bazı meyveler yapısal olarak sulandırmaya ihtiyaç duyar. Örneğin, şeftali bunlardan birisidir. Şeftali meyve suyunu katı yapar ve bu yüzden sulandırılır. Bunun yanında ek olarak şeker de ilave edilir.

Meyve suyu harici diğer meyveli içecekler de şeker, asit, aroma, koruyucu ve renklendirici gibi maddeler fazlasıyla yer almaktadır. Bu yüzden de elimize aldığımız içeceğin arkasını mutlaka okumamız gerekir. İçinde ne olduğu belirsiz meyve sularını içerseniz ileride sağlık problemlerine yakalanabilirsiniz. Bu durum yediğiniz içtiğiniz her şey için de geçerlidir.

Meyve suyu direkt olarak meyvenin sıkıştırılmasıyla oluşur ve doğal dengesini en yüksek oranda korur. Böyle olunca da en sağlıklısı bu sıvı hale getirilmiş meyve sularıdır. Sadece meyve işlenirken biraz diyet lifi kayba uğrar ve biraz da C vitamini
kayba uğrar.


Meyve Aromalı İçecekler Zararlı Mı?

Meyvenin şeker ve asitle olan karışımından meyve nektarı elde edilir ve bu meyve suyundan biraz daha zararlıdır. Meyve aromalı içecekler de içlerinde en az meyve miktarı olan içeceklerdir. Bu yüzden doğallıktan yoksundur. Aromalı içeceklere sadece meyvenin aroması atılıyor ve içecek o meyvenin kokusuna bürünüyor.

Eğer iyi bir tüketici değilseniz meyve aromalı içeceği ayırt edemeyebilirsiniz. Bu içecekler yalnızca meyvelerin kokusunu taşır. Yani içlerinde meyve oranı neredeyse hiç yok. Ancak bazıları bu içeceklerin meyve suyu veya nektarı olduğunu düşünüyor. Ancak tatları bile bu içeceklerin kalitesini ortaya koymaya yetiyor. Aromalı içecekler de meyvenin tam tadını alamayabilirsiniz. Bu yüzden de içeceği beğenmeyebilirsiniz.

Meyve aromalı içecekler diğer içeceklere göre fiyat olarak da uygundur. Meyveli içecek ise içerisinde yüzde on civarında meyve taşır. Bu da oldukça düşük bir rakamdır. Bu yüzden meyveli içecek de tercih edilmemelidir. Eğer hem sağlıklı hem besleyici bir şeyler arıyorsak meyve suyu almalıyız. Bununla da yetinmeyip meyve suyunun arkasındaki yazıları okuyup içlerinde ne kullandıklarına göz atmalıyız. Ancak bu sayede duyarlı bir tüketici olup, sağlıklı bir yaşam sürebiliriz.

Şeker, asit, aroma ve renklendirici yumağından oluşan meyve aromalı içecekler kesinlikle tüketilmemelidir. Her ne kadar ucuz olması cazip edici olsa da besleyici yönleri yok denecek kadar azdır. Bu yüzden mümkünse ve imkanınız varsa meyve suyu veya meyve nektarı tercih edin. Aradaki farkı sizler de kısa sürede göreceksiniz. Koruyucu içermeyen içecekler her zaman daha sağlıklı olmaktadır. İçeceklere konan koruyucular içeceğin uzun süre bozulmamasını sağlar. Ancak bu koruyucular ileride kansere varan sağlık problemlerine yol açar.