Metal Çöp Kovaları ve Küllük

Filtre 0
2.181,17 TL + KDV
2.617,40 TL (KDV Dahil)
1.232,57 TL + KDV
1.479,08 TL (KDV Dahil)
635,87 TL + KDV
763,04 TL (KDV Dahil)
65,48 TL + KDV
78,58 TL (KDV Dahil)
2.121,57 TL + KDV
2.545,88 TL (KDV Dahil)
2.872,85 TL + KDV
3.447,42 TL (KDV Dahil)

Metal Çöp Kovaları ve Küllükler Nelerdir?

Bu iki ürün grubu da çok çeşide sahiptir. Çöp kovası kavramını ele aldığımızda akıllara sadece evde tuvalet ve mutfaklardaki atıklar için kullanılanlar gelmektedir.

Ancak birçok farklı çeşide sahip bir ürün olmakla beraber çeşitleri atığına göre değişiklik gösteren bir yapıdadır.  Ofis ve evsel atıklar için kullanılan eşya niteliğindeki kutulara çöp kovası ismi veriliyor. Atığın niteliğine göre farklılık göstermesi özellik, boyut ve malzeme açısından görülmektedir.

Küllük ise sigara kullanan kişilerin sigara külü denilen atıklarını atmak için kullanılan bir eşyadır. Küllüklerin de çeşitleri mevcuttur. İç mekân ve dış mekân olmak üzere iki kategoriye ayrılır. İç mekandakiler daha çok ev ve ofis alanlarında kullanılırken dış mekân kategorisindekiler de ayaklı modellerdir. Bu ayaklı modeller genellikle AVM girişlerinde, oturma banklarının yanında ve resmi binaların hemen dışında bulunur.


Çöp Kovası Çeşitleri

Atıkların niteliğine ve hacmine göre kovalar çeşitlilik göstermektedir. Bu çeşitlere;

  • Döner kapaklı iç ya da dış mekân kovaları
  • Dış mekanlara özel çöp kovaları
  • Pedallı çöp kovaları
  • Endüstriyel amaçlı kullanım gösteren çöp kovaları
  • Ofis tipi çöp kovaları
  • Ev tipi çöp kovaları

örnek gösterilebilir. Metal çöp kovaları ise dış mekân ya da resmi alan, AVM ve endüstriyel alan vb. yerlerde kullanımı görülen bir çeşittir. Çünkü dış mekanlarda ve kalabalık alanlarda uzun ömürlü malzemelerden üretilen kovalar kullanılması gerekir. Metal kovalar da malzemesi gereği uzun ömürlü daha dayanıklı olmaktadır.


Küllük Çeşitleri

Küllük çeşitleri kullanılacağı mekân göre çeşitlilik göstermektedir. Bu çeşitlilik iki kategoriye ayrılır; İç mekân, dış mekân. İkisi arasındaki farklılık boyutları yönünden görülmektedir. Evde, kafe masası üzerinde kullanılan küllükler kare-yuvarlak, petekli-peteksiz olarak farklılıklarla görülebilir. Petekli olması sigaranın çabuk sönmesini sağlayan bir özelliktir. Ancak dış mekânda kullanılan küllükler daha dayanıklı olması gerektiği için metal ve ayaklı bir formdadır.  Bu sayede yağmur da yağsa kar da yağsa uzun yıllar kullanılabilir. Bu tip küllükler daha çok sokakta, parklarda, AVM giriş-çıkışında, resmi binaların önünde ve AVM teraslarında görülebilir.


Metal Çöp Kovası ve Küllük Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle metal çöp kovası ve küllük için de önemli olan ne amaçla kullanılacağına ve nerde kullanılacağına karar verilmesidir. Daha sonra buna bağlı gelişen malzeme, form gibi farklılıklara dikkat edilmesi gerekir. Çöp kovası iç mekânda kullanılacaksa pedallı ya da kapaklı olması daha işlevsel olur. Atık yoğunluğuna göre litre seçimi yapılması gerekir. Dış mekanlarda kullanılacaksa sigara veya başka yanıcı malzeme atılması ihtimaline karşı, üstü küllüklü bir model ya da sadece ayaklı metal bir küllük tercih edilmesi daha doğru olacaktır.

İşyeri, ofis benzeri alanlarda atık tipi daha çok kâğıt, ambalaj ve evraklar olacağı için ofis modeli tipinde bir kova tercih edilmelidir. Malzeme içeriğinde çevreye ve insan sağlığına zararlı maddeler bulunan ürünler tercih edilmemelidir. Tercih edilecek çöp kovası ya da küllüğün çok fonksiyonel olması önem arz eder. Kullanılacak ortamın özelliklerine göre estetiksel, ortamın rengine, düzenine uygun olarak bir seçim yapılması daha iyi olacaktır.  Son olarak temizliğinin kolay olmasına da dikkat edilmelidir.