Refine

Metal Çatal, Bıçak, Kaşık

Olarak görüntüle Izgara Liste
Göre sırala

Çelik Lüx Çay Kaşığı

• 12'li olarak satılmaktadır. • Çeliktir. • Bulaşık makinasında yıkanabilir. • Adet fiyatıdır.
5,21 TL + KDV
6,15 TL (KDV Dahil)
Birim fiyatıdır.
Minimum sipariş miktarı: 12

Meyve Bıçağı Plastik Saplı

Meyve Bıçağı Plastik Saplı Sap rengi değişiklik gösterebilir. Adet fiyatıdır.
4,17 TL + KDV
4,93 TL (KDV Dahil)
+
-
-
+

Metal Çatal, Bıçak, Kaşık

Metal çatal, bıçak, kaşık günümüzde her gün kullanılan mutfak eşyaları arasındadır. Her ne kadar farkında olunmasa da yemeklerin ayrılmaz parçalarıdır. Evlerde, ofislerde, otellerde, restaurantlarda kısacası yemek yenebilen her mekanda kullanılmaktadır. İster set halinde ister tekli olarak satın alınmaktadır. Genellikle misafirlerin bol olduğu bir ailede 12’li çatal, kaşık ve bıçak takımı tercih edilmektedir. Farklı boyutlarda metal çatal, kaşık ve bıçaklar mevcuttur. Tatlı yiyecekler için tatlı kaşıkları ve tatlı çatalları tercih edilmektedir. Bıçakların da pek çok farklı boyutları bulunmaktadır. Et, ekmek, meyve gibi ürünleri kesmek için farklı boyutlarda bıçaklara ihtiyaç vardır. Kullanım amaçlarına göre farklı boyutlardaki bıçaklar tercih edilmektedir.

Metal çatal, kaşık ve bıçakların günümüzdeki modern haline kavuşması ise uzun soluklu bir serüvendir. Yüz binlerce yıl önce insanlar yemeklerini pişirmeye başladıklarında yemeklerini yemek için sopa, hayvan boynuzları, deniz kabukları gibi malzemeleri kullanmaktaydı. İnsanın mekanik evrimiyle birlikte günümüzün modern çatal, kaşık ve bıçaklarının ilk hali üretilmiş oldu. 1500’lü yıllardan itibaren de sofralarda etkin bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Yüzyıllar geçtikçe de çatal, kaşık ve bıçakların tasarımı yavaş yavaş modern görünüme kavuşmayı başarmıştır.

Metal Çatal, Bıçak Ve Kaşığın Sofralardaki Yeri

Metal çatal, bıçak ve kaşık ile kurulan şık bir sofra, yemeklerin lezzetine lezzet katmakta ve sofraları daha keyifli bir hale getirmektedir. Fakat şık bir sofranın kurulumunda bazı endişeler yaşanmaktadır. Sofra hazırlarken en çok endişe duyulan konulardan biri çatal, kaşık ve bıçak yerleşimidir. Özellikle kalabalık bir gruba verilecek yemeklerde, etkinliklerde, nişan ve düğün için kurulmuş sofralarda ‘metal çatal, kaşık ve bıçakların yeri neresi?’ sorusu kafa karışıklığına neden olmaktadır. Aslında bunun oldukça basit bir yöntemi vardır. Metal çatal, bıçak ve kaşıklar kullanım amaçlarına göre dıştan içe doğru yerleştirilmektedir. Çatalın tabağın soluna, kaşık ve bıçağın ise tabağın sağına gelmesi gereklidir. Tatlı çatalı tabağın ön kısmına ve sapı sola bakacak şekilde; tatlı bıçağı ise tabağın ön kısmına, keskin tarafı tabağa bakacak şekilde çatalın yanına koyulmalıdır. Böylelikle uyumlu ve misafirlerin kolayca kullanılabileceği şekilde düzenlenmiş bir sofra kurabilmek mümkündür.

Metal Çatal, Bıçak Ve Kaşıkların İnsan Sağlığına Etkisi

Çatal, kaşık ve bıçaklar üretildiği malzemeye, saklama ve temizleme koşullarına bağlı olarak bazen zararlı mikropları ve zehirleyici maddeleri yenilen yemeklerle vücuda bulaştırmaktadır. Bu durumda ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Bu nedenle her kullanımdan sonra çatal, bıçak ve kaşıkların hijyenik şekilde temizliğine özen gösterilmelidir. Hijyenik olarak temizlenen çatal, bıçak, kaşık setlerinin sağlık açısından herhangi bir olumsuz etkisi bulunmamaktadır. 

Tahta kaşıklarda ise su, sıcak ve soğuk gibi faktörler kaşığın yüzey düzgünlüğünü ve yapısını bozmaktadır. Düzgünlüğü bozulan tahta çatal, kaşık ve bıçaklarda oluşan çatlak ve çizikler de yıkama sonrasında deterjan, gıda artıkları kalarak insan sağlığını tetiklemektedir. Bu nedenle tahta materyellerde olan ekipmanların uygun sıcaklıkta elde yıkanması daha uygundur.