Fiyat Aralığı
Marka

Makas ve Kesim Aletleri

Çeşitli kumaşları ve ürünleri kesmeye yarayan makas ve kesim aletleri, birçok farklı özelliğe sahiptir. Kimi makaslar daha keskin yapıları sayesinde kalın kumaşları veya kartonları kesme de uzmanken kimi makaslar ise sadece ip kesmek için uygun olan makaslardır. Bu makasların kullanım alanları farklı olduğundan öncelikle nerede kullanılacağına karar verilmesi gerekmektedir. Okullarda da kullanılan makaslar vardır. Bunlar sadece kağıt kesmek için tasarlanmış kenarları korumalı olan makaslardır.

Makas türlerine geniş çaplı göz gezdirdiğimizde bazı makasların kenarlarında plastik olduğunu bazılarının ise olmadığını görürüz. Bu plastik korumalar elin yaralanıp zarar görmesini engellemektedir. Özellikle elleri büyük olanlar uzun süre makas kullandıklarında ellerinde yaralar meydana gelebilir. Bunun için kenarları korumalı makaslardan kullanabilirler. Kenarları demir olan makasların da eli acıtmasın diye geniş el girişleri bulunur. Bunlar daha keskin olmaları ile kumaş kesiminde kullanılır.

Kesme işlemlerinizi makas ve kesim aletleri sayesinde en pratik yoldan yapabilirsiniz. Bunların farklı çeşitleri farklı kullanım alanları olması hayatımızı kolaylaştırır. Aşağıda makasların ve kesim aletlerinin farklı kullanım alanları açıklanmıştır. Sizler de kendinize uygun olan makası seçerek anında sitemizden sipariş oluşturabilirsiniz. En kaliteli ve en uygun fiyatlı makaslar için sitemizi dolaşabilir, görselleri inceleyebilirsiniz. Kaliteli görseller sayesinde karar vermeniz daha çabuk gerçekleşecektir. Görseller altında ürün açıklamaları da detaylı şekilde yer almaktadır.


Makas ve Kesim Aletlerinin Kullanım Alanları

Saç kesimi için kuaförlerin en büyük ihtiyacı olan makaslar, gerçekten keskin olmalı ve kesim türüne uymalıdır. Bazı makaslar saçların tırtıklı kesilmesi için tasarlanmış özel araçlardır. Bazıları ise düz kesim ve ara makas atılması için son derece kullanışlıdır. Kuaförler kullanacakları makasları belirleyerek anında sipariş oluşturabilirler. Kuaförler uzun süreli kesim yapacaklarından makasları korunaklı olmalıdır. Eli acıtmayan plastik kenarlı makaslar tercih edilmelidir.

Terzilerin kullandığı birçok farklı makas türü vardır. Bu alandaki makasların eğer kumaş keseceklerse keskin olmalarına çok dikkat edilmelidir. Bazı makaslar çok büyük tutma kenarları sayesinde kumaş kesmek için çok uygundur. Bunların kenarları da demirdendir ama elin kolay tutabilmesi için tasarlanmıştır. Bu makaslara krom kaplama somunlu makas denilmektedir. Krom kaplama olması sayesinde uzun süre işlevini paslanmadan sürdürebilmektedir. Bu da bir makastan beklenebilecek en önemli özelliklerden biridir.

Konfeksiyon çalışanları için de makas önemli araçlardan birisidir. Her an bir makasa ihtiyaç duyulmaktadır. Burada ürün temizleme bölümündeki çalışanlar sadece başparmağın geçtiği iplik kesme makasları ile temizlemelerini yaparlar. İplik kesme makasları kumaş kesimi kadar keskin değildir. Ayrıca bu makasların içerisinde bir yay sistemi vardır. Bastığınız anda makas alt tarafla birleşir. Bu pratik yolla iplikleri kumaşlardan hızlı bir şekilde temizleyebilirsiniz.

Eğitim sektöründe de sıklıkla makas ve kesim aletleri kullanılmaktadır. Eğitim sektöründe kullanılan makaslar kağıt kesimi için tasarlandığından korunaklı olmasına çok dikkat edilmektedir. Bu makasların kenarlarında plastikler vardır. Bu sayede anaokulu öğrencileri bile bu makasları kolayca kullanabilirler. Ancak meslek liselerinde tekstil bölümü okuyanlar için farklı tipte makaslar da gerekli olmaktadır. Bunun için tekstil çalışanları ve okuyanları daha dikkatli olmalıdır. Her makasın özelliğini bilmeli ve buna uygun şekilde makasları kullanmalıdır.