Kurşun kalemler, teknoloji ilerledikçe çeşitlenmiş, her ihtiyacı karşılayacak şekilde özellikler kazanmıştır. Kullanılacağı alanlara göre, kullanım amaçlarına göre, zevklere uygun olacak şekilde çok çeşitli kalemler tasarlanarak tüketicilerin beğenisine sunulmuştur. Kalem tutmaya başlanılan andan itibaren hayatın her alanında kendine yer bulmayı başaran özellikle de okulda ve iş ortamlarında tercih edilen kurşun kalemler, silinebilir özelliğe sahip olduğu için kullanım alanları oldukça yaygınlaşmıştır.

Analiz etme, düzenleme, hesaplama ve yazı yazma gibi işlemlerde de ilk tercihlerden kalemlerden biri olmuştur. İlkokula giden bir öğrencinin, öğretmenin, resim çizen ressamın, şarkı sözü yazan müzisyenin, çizim yapan mimarın kullandığı vazgeçilmez bir ürün olmuştur.

 Çeşitliliklerine göre; yumuşak uçlu kurşun kalem, mekanik kurşun kalem, kalın uçlu kurşun kalem çeşitleri vardır. Fiziksel durumlarına göre; yuvarlak ya da üçgen, silgili, desenli, kalın, ince olarak birçok çeşidi yer almaktadır. Renklerine göre de kırmızı, beyaz, mavi, siyah kurşun kalem olmak üzere farklı renk seçeneklerine sahiptir.


Çocuklara Özel Kurşun Kalemler

Okula yeni başlayan çocuklara kalemleri sevdirmek amacıyla birbirinden renkli ve desenli kalemler tasarlanmaktadır. Bu kalemler grafit ve kilden oluşmakta olan bir parçaya basılan desenler ile kaplanmaktadır.

 Birçok farklı desen kalemlerin üzerine basılmaktadır. Çocukların sevdiği pek çok çizgi film karakterinin yer aldığı kalemler erkek ve kız çocuklar için kalemler üzerinde renkli hale getirilmektedir. Günümüzde sevdiği çizgi film karakterlerini her alanda görmek isteyen çocukları düşünmeyi ihmal etmeyen kalem üreticileri, kalem çeşitlerinin üzerinde tanınan ve sevilen karakterleri kullanmayı unutmamışlardır.

Desenlerin dışında silgili kurşun kalem çeşitleriyle de çocukların yazma istekleri güçlendirilmeye çalışılmaktadır. Kokulu silgisi bulunan silgili kalemler de bulunmaktadır. Çocukların yazı yazmayı sevmeleri için çocuklara özel kurşun kalem çeşitleri önemli rol oynamaktadır.


Renkli Kurşun Kalem Çeşitleri

Kalem çeşitleri içinde en çok kullanılanı uç rengi siyah olan kurşun kalemlerdir.  Sonra öğretmenlerin not vermek amacıyla kullandıkları, iş ortamlarında hataları düzeltmek için kullanılan, öğrencilerin başlıklarda belirlemek amacıyla kullandıkları kırmızı kurşun kalem çeşitleri gelmektedir. Kırmızı renkli kalemler dikkat çekici olması açısından önemli noktaları belirlemek amacıyla da kullanılmaktadır. Fakat yazı silinmek istenildiğinde siyah uçlu kurşun kalemlere göre daha zor silinir ve defterde iz bırakmaktadır. Bu nedenle de temel yazı kalemi olarak kullanılmamaktadır.

Renkli kurşun kalem çeşitleri içerisinde beyaz renkli kurşun kalem türleri de yer almaktadır. Beyaz renkte kalemlerin resimleri renklendirmek dışında fazla kullanım alanı bulunmamaktadır. Beyaz renge sahip kalemler, siyah yüzeye sahip kâğıtlar üzerinde kullanıldığında daha anlaşılır olmaktadır. Kırmızı renk ile beyaz renk dışında birçok ton ve renkte, renkli kalem tasarlanmakta ve kullanılmaktadır. Renkli kalemler genel olarak okul öncesi ve ilkokulda resim dersleriyle beraber hayatınıza giren kalemler olmaktadır.


Kurşun Kalemler Nerelerde Kullanılır?

  • Yumuşak uçlu olan kurşun kalemler kara kalem ve resim çizimlerinde kullanılmaktadır.
  • B6 özelliğindeki en yumuşak uçlu kalemler resim eskizleri ve kara kalem çizimler için tercih edilmektedir.
  • HB ve H uca sahip kurşun kalemler yazı yazmak için kullanılmaktadır.
  • Renkli kurşun kalemler daha çok vurgulama ve işaret koymak için tercih edilmektedir.