Koli kalemleri, plastik, cam ve karton gibi yüzeylerin üzerlerine yazı yazmak için kullanılan, kalıcı mürekkep özelliğine sahip kalem türleridir. Özellikle kolilerin işaretlemesi amacıyla kullanıldığı için bu isim verilir. Mürekkebin kalıcılığının zor olduğu yüzeyler için tasarlanmış bu kalemlere, Marker kalem de denilir.

 Evlerde, okullarda, iş yerlerinde ihtiyaç duyduğumuz kalemler kullanım alanlarına göre çeşitlilik gösterir. Fabrikalarda ve üretim yapan iş yerlerinde ürünler paketlenir, kolilere koyulur ve gidecekleri yere gönderilmek için hazırlanır. Kolilerin fazla olduğu ortamlarda karışıklığı önlemek amacıyla koli kalemleri kullanılır. Koli kalemleri paketlerin üzerine gerekli olan kalıcı bilgilerin yazılmasını sağlar.

Koli kalemlerinin mürekkebi yüzeyde hemen kurur.  Bu özelliği ile mürekkep başka yerlere bulaşıp leke yapmaz. Koli kalemlerinin farklı uçları ve renkleri bulunur.  Koli kalemlerinin kesik uçlu ve yuvarlak uçlu olarak iki çeşidi vardır. Kaliteli olan koli kalemlerinin kapakları tam kapanır ve sızıntı yapmaz.  Yazdıktan sonra hemen kuruması ve mürekkebinin de dağılmaması gerekir.

Karton ve mukavva gibi zor zeminlerin üzerine koli kalemi ile yazılan yazılar, suyla temas etse bile silinmeden kalıcılığını korur. Koli kalemleri eşya taşıma işlemlerinde, ilaç dağıtım depolarında, kolilerle yapılan ürün sevkiyat işlerinde, okul ve ofislerde kullanılır.

Koli Kalemi Modelleri

Koli kalemleri, farklı özelliklere ve modellere sahiptir. Kalemler, şekillerine ve uç yapılarına göre çeşitlilik gösterir. Yuvarlak, kesik, kalın ve ince uçlu olan koli kalemleri vardır. Kesik uçlu olan kalemlerle hem ince hem de kalın yazılar yazılabilir. Yalnızca kalın yazı yazılmak istendiğinde yuvarlak uçlu koli kalemleri tercih edilir.

Ofis işlerinde, okulda resim ve el becerisi derslerinde, tüm eşya taşıma işlerinde kullanılan koli kalemleri mürekkep, renk, uç ve fonksiyonel özelliklerine dikkat edilerek alınır. Kullan at şeklinde tasarlanan kelemler mürekkepleri bittiğinde atılır. Ayrıca mürekkepleri bittiğinde tekrar doldurulabilen koli kalemi modelleri de vardır. Mürekkebi doldurulabilen modelleri seçilirse uzun zaman boyunca kullanılır. Koli kalemi mürekkeplerini temin etmekte oldukça kolaydır.

Koli Kalemleri Nerelerde Kullanılır?

Koli kalemleri plastik, cam, mukavva, kâğıt ve karton yüzeylere yazmak amacıyla kullanılır. En fazla kullanım alanları kutulanmış ürün ve eşya taşımacılığıdır. Taşınırken hazırlanan eşya kolilerinin üzerlerine belirleyici notlar yazmayı sağlar. Kargo ve nakliye şirketleri tarafından da tercih edilen kalem çeşitleridir. Marketler için kargoya verilecek veya nakliye ile dağıtıma çıkacak ürün kolileri için hazırlanmış kutulu ürün gönderimleri için koli kalemleri kullanılır.

Koli kalemleri ofis, iş yerleri ve okullarda da kullanılır. Yaratıcılık ve el becerisi derslerinde mukavva kutuların üstüne çizim yapmak veya boyamak için koli kalemlerinden yararlanılır. Farklı uç kalınlığı ve renk seçeneği bulunan koli kalemleri ofis çalışmalarında da kullanılır.

Çok pürüzlü olan yüzeylerde bile koli kalemleri rahatlıkla kullanılır.  Paslı ve aşınmış yüzeylerde bile, kalıcı işaretleme yapılmasına yardımcı olan çok kullanışlı bir kırtasiye ürünüdür.  Su geçirmeyen, ışığa dayanıklı ve kullanışlı yapıları ile koli kalemleri kusursuz yazılar yazmaya imkân sağlar.

Marangozluk gibi sürekli ahşap yüzeylerle uğraşan kişiler, ölçü alırken koli kalemlerinden sıklıkla yararlanır. Uzun zaman kolay çıkmayan yapıları sebebiyle ölçü almada bu ürünü tercih etmekte olan marangozlar başarılı bir şekilde montaj işlerini gerçekleştirir.