Blog Listesine Dön

Kişisel Bakım ve Hijyen Neden Önemlidir?

Kişisel Bakım ve Hijyen Neden Önemlidir?


Sağlık, güzel görünmek veya daha başka birçok sebep kişisel bakım için önemlidir. Kişisel bakımımıza özen göstermezsek birçok hastalıkla yüzleşmek durumunda kalabiliriz. Gün içinde birçok yere girip çıktığımızda birçok mikropla haşır neşir oluruz. İşte “Kişisel bakım ve hijyen neden önemlidir?” sorusu “Bu mikroplardan arınmak için.” olarak cevaplanabilir.

Kişisel bakıma önem gösterilmediğinde çeşitli cilt hastalıklarına maruz kalabiliriz. Alerjilerle, kuru cilt gibi problemlerle karşılaşabiliriz. Bu gibi durumlar, aynı zamanda özgüvenimizi de zedeler. Öyle ki, toplum alanında kendimizi kötü hissedebiliriz. Toplum yaşamında bu nedenle kişisel hijyen çok önemlidir. Ancak kişisel temizliğimizi yaparken yanlış ürünleri kullanmak daha kötü sonuçlar doğurabilir.

Kişisel Bakım Ürünleri Nelerdir?

Vücudun ihtiyacı olan bakımı sağlaması için kullanılan ürünlere, kişisel bakım ürünü denir. Her kullanıma farklı olan ürünler mevcuttur:

 • El temizliğini sağlamak için el sabunları kullanılır.
 • Duş esnasında genel vücut temizliği için duş jeli bulunur.
 • Saç bakımı için şampuan, krem ve serumlar vardır.
 • Diş temizliğine özel olarak hazırlanan macunlar kullanılır.
 • Vücudun ve yüzün nem dengesini korumak için kremler üretilmiştir.

Tüm bunların yanında yanımızda mutlaka ıslak mendiller bulunmalıdır. Kolay ve pratik yöntem sunarak el temizliğimizi bunlarla yapabiliriz. Aynı zamanda yüzeyin temizlenmesi için de ıslak mendilleri kullanabiliriz. Düzenli şekilde yaptığımız bakımla hastalanma riskini en aza indiririz.

Kişisel Bakım Seti Nedir?

Kişisel bakım seti, bakımımızı düzenli olarak yapmak için alabileceğimiz toplu ürünleri ifade eder. Setin içerisinde gün boyunca lazım olabilecek ürünler mevcuttur. Erkek ve kadın kişisel bakım ürünleri bu setler içinde bulunabilir. Temel olarak küçük bir çanta içinde kişisel hijyeni sağlayan malzemeleri, her yere götürebilmemiz için tasarlanmıştır.

İçinde kolonyalar, sabunlar, diş macunu ve fırçası, ihtiyaca uygun kremler bulunabilir. İsteğimize uygun ürünleri alarak bir çanta oluşturabiliriz. Biz Size Yeteriz firmasından çok uygun fiyatlarla hijyen ürünlerine ulaşabilirsiniz. Küçük bir çantanın içine bu malzemeleri koyduğunuzda her yerde kullanabilirsiniz.

Günlük Kişisel Bakım Rutini Nasıl Olmalıdır?

Düzenli olarak her gün kişisel temizliğimize önem vermemiz gerekir. Genel anlamda her gün aşağıdaki şekilde günlük bakımımızı gerçekleştirmeliyiz:

 • Sabah kalktığımız zaman elimizi ve yüzümüzü yıkamalıyız. Sabun ve köpük verici aparatlar ile daha pratik bir kullanım gerçekleşir.
 • Ardından dişlerimizi fırçalamalıyız. Diş ipi ve gargara ile diş fırçasının gelmediği yerleri temizleyebiliriz.
 • Gün içerisinde ellerimizi bol suyla ve köpük sabunlar ile yıkamalıyız.
 • Makyaj yapan kadınların ise makyaj temizleyicilerle makyajını temizlemesi gerekir.
 • Gece yatmadan önce cildimize uygun kremlerle vücudun mineral ve nem dengesini korumalıyız.

Tüm bunların yanında her duşta şampuan ve duş jeli kullanmaya özen göstermeliyiz. Duştan sonra deodorant kullanmak da bizi daha fazla ferahlatır. Kötü kokuyla başa çıkmak için deodorantımızı ve parfümümüzü her zaman yanımıza alabiliriz.

Erkek Kişisel Bakım Ürünleri Nelerdir?

Erkeklere özel olarak hazırlanan kişisel bakım ürünleri mevcuttur. Bu ürünler, sadece erkeklerin ciltlerine, yapısına göre üretilmiştir. Sakal tıraşı için gerekli ürünler, bunların başında gelir. Aynı zamanda tıraş esnasında lazım olan köpük, kolonya gibi ürünler mevcuttur. Erkekler, tıraş olduklarında bu ürünleri kullanarak hem rahat ederler hem de mikroplardan arınırlar.

Saç bakımı, kadınlarla kıyaslandığında erkekler için daha kolay görülebilir. Ancak doğru saç şampuanının alınması önemlidir. Uzun saçlarınız varsa artı olarak krem ve serum gibi ürünler almalısınız. Sosyal hayatta güzel kokmak için erkek deodorantları ve parfümleri arasında seçim yapabilirsiniz. Doğru miktarda kullandığınızda istediğiniz gibi bir hava yaratabilirsiniz.

Kadın için Kişisel Bakım Ürünleri Listesinde Neler Bulunmalıdır?

Erkeklere nazaran kadınlar için daha fazla kişisel bakım ürünü olduğu görülmektedir. İhtiyacınıza yönelik alacağınız kişisel bakım ürünleri listenizde aşağıdakiler bulunabilir:

 • Yüz yıkama jeli
 • Yüz temizleme toniği
 • Makyaj temizleme suyu
 • Gündüz ve gece kremi
 • Vücut bakım kremi
 • Gözaltı kremleri

Bunların yanında kadınlar için diğer kişisel bakım ürünleri arasında deodorantlar ve parfümler de sayılabilir. Diğer yandan şampuanlarınızdan en iyi şekilde verim almak için kendi saç stilinize uygun bir ürünü seçmelisiniz.

Kadın ve Erkekler için Kişisel Bakım Önerileri

Biz Size Yeteriz firması olarak hepimizin gerçekleştirebileceği bakım önerilerini derledik. Bunun için aşağıdaki maddeleri okuyabilirsiniz:

 • Güzel ve temiz bir cilde sahip olmak için yüzümüzü bol su ile yıkamalıyız.
 • Sabun, temizleme jeli ve tonik ile yıkadığımız yüzümüzü bir süre nemli tutmak cildimize iyi gelir.
 • Sonrasında haftada birkaç defa siyah nokta ve gözenekler için maske uygulayabiliriz.
 • Düzenli şekilde peeling uygulayarak cildimizi aydınlatabiliriz.
 • Duş sonrasında vücut losyonları kullanarak genel nem dengesini koruyabiliriz.
 • Saçlarımıza haftada iki gün maske uygulayabiliriz.

Tüm yukarıdakiler, kadın ve erkek fark etmeksizin herkesin kişisel temizliğini sağlar. Cildinizi koruyarak zararlı mikroorganizmaları uzak tutabilirsiniz. Doğru krem ve serumlarla gerekli minerallerle cildinizi besleyebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Kişisel Hijyen Nedir ve Neden Önemlidir?

Bakım ürünlerini kullanarak kişisel hijyeninizi sağlayabilirsiniz. Sağlığınız ve güzel bir cilde sahip olmanız açısından önemlidir.

Kişisel Bakımımıza Neden Dikkat Etmeliyiz?

Temizliğe uyulmadığı zaman birçok sağlık sorunu yaşayabiliriz. Ayrıca toplum hayatında kişisel bakım, özgüven sağlar.

Nasıl Temiz ve Bakımlı Olunur?

Kişisel ürünleri, düzenli şekilde kullanarak temiz ve bakımlı olabilirsiniz.