Kişisel Bakım

Filtre 0
91,00 TL + KDV
98,28 TL (KDV Dahil)
27,57 TL + KDV
29,78 TL (KDV Dahil)
377,33 TL + KDV
445,24 TL (KDV Dahil)
58,54 TL + KDV
69,08 TL (KDV Dahil)
24,30 TL + KDV
28,67 TL (KDV Dahil)
276,74 TL + KDV
326,55 TL (KDV Dahil)
99,76 TL + KDV
107,74 TL (KDV Dahil)
101,40 TL + KDV
109,51 TL (KDV Dahil)
67,38 TL + KDV
72,77 TL (KDV Dahil)

Kişisel Bakım Nedir?

Kişisel bakım, insanların toplumdaki yerini belirlemekte önemli rol oynamaktadır. Bunun yanı sıra kişisel bakım insanların sağlığını da etkilemektedir. İnsan hayatında oldukça büyük bir önemi olan kişisel bakımı ertelememek gerekir.

Kişisel bakım nedir sorusuna cevap olarak bakımlı olmak için yapılan şeyler diyebiliriz. Kişisel bakım denildiğinde akla ilk olarak ağız, vücut, diş, ayak ve el gelmektedir. Yani kabaca vücut temizliği diyebiliriz. Kişisel bakım bu kalıpların yanı sıra insan teninin ölü derilerden ayrılması, pedikür, manikür ve masajları da içerisinde barındırmaktadır. Yani temel kişisel bakımın yanı sıra insanların ihtiyaçlarına göre değişiklikler ortaya çıkar.


Kişisel Bakım Önemli Mi?

Kişisel bakım tabi ki önemlidir. İnsanların kendilerini iyi hissetmeleri için kişisel bakıma dikkat etmeleri gerekmektedir. İnsanlar ne kadar bakımlı olurlar ise çevreleri tarafından o kadar ön planda yer alırlar. Kişisel bakımın insanların saygınlık seviyesini yükselttiğini de söyleyebiliriz. Kişisel bakım insan sağlığı için de çok önemlidir. Kişisel bakımını yapmayan insanlarının sağlık sorunu yaşama ihtimalleri oldukça yüksektir. Çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir.
Kişisel bakımın sağlığa olan etkisinin yanı sıra ruhsal etkileri de bulunmaktadır. Kişisel bakımına dikkat eden insanlar daha mutlu ve kendilerine olan güvenleri yüksektir. Bu sebeplerden dolayı kişisel bakım çok önemlidir.


Kişisel Bakım Nasıl Yapılmalıdır?

Kişisel bakım genel kalıpların dışında insanlara göre farklılık gösterebilir. Yani her insanın ihtiyaçları farklı olduğu için kişisel bakımda farklılıklar meydana gelebilmektedir. Bu daha özel olan kişisel bakım rutinlerinin haricinde ana kişisel bakım maddelerinde doğru teknikleri kullanmak önemlidir.


Vücut Bakımı

Kişisel bakımda en önemlisi vücut temizliğidir. Her hafta minimum 3 kere vücudun yıkanması gerekmektedir. Duş alırken kullandığınız ürünlerin teninize uygun olmasına dikkat etmelisiniz. Vücudunuzun nem oranına da dikkat etmeniz gerekmektedir. Bunun için nemlendiriciler, kremler ve losyonlar, duş jeli kullanmalısınız. Bunun yanı sıra deodorant kullanımı da oldukça önemlidir. Vücudunuzdaki tüylerden kurtulmak da kişisel bakımın bir parçasıdır.


Saç Bakımı

Saç bakımı kişisel bakımın önemli bir parçasıdır. Saçlarınıza yapacağınız bakım hem daha güzel görünmesini sağlar hem de temiz olmanız için önemlidir. Saçlarınızı düzenli bir şekilde yıkamalısınız. Fakat saçları her gün yıkamak da oldukça zararlıdır. Her gün yıkanan saçların yapısı bozulabilir ve deride zarara yol açabilir. Bu nedenle saçınızı doğru aralıklarla yıkamalısınız. Kullandığınız şampuan da oldukça önemlidir. Şampuan ve Duş Jeli kategorimizi inceleyebilirsiniz.


Ağız ve Diş Bakımı

Ağız sağlığı ağız bakımından geçer. Yenilen her öğünden sonra dişlerin fırçalanması gerekmektedir. Bu sayede hem dişleriniz temiz kalacak hem de dişlerinizde çürük oluşma ihtimali azalacaktır. Bunun yanı sıra diş ipi ve ağız bakım sularıyla da bakımınızı tamamlayabilirsiniz.


El ve Ayak Bakımı

Kişisel bakımda önemli rollerden biri ise ayak ve el bakımına aittir. Düzenli olarak bu bölgelerin nemlendirilmesi gerekir. Özellikle ellerin sık sık el sabunları yıkanması da çok önemlidir. Sıvı el sabunlar ve köpük sabunlar olarak sabun çeşitleri bulunmaktadır. Hatta sabun ve köpük verici aparatlar ile daha hijyenik olarak elinizi yıkayabilirsiniz. Böylelikle sabunluk ile temas etmemiş olursunuz. Üstüne bir de kolonya ile dezenfekte ettiğinizde tüm mikroplardan arınmış olursunuz.  Eller denilince akla tırnaklarda gelir. Tırnaklar da kişisel bakımın önemli bir parçasıdır. Tırnak araları sıklıkla yıkanmalıdır ve düzenli olarak kesilip törpülenmesi önemlidir. Bunun yanı sıra manikür ve pedikür yaptırmak da kişisel bakımın bir parçasıdır.


Yüz Bakımı

En çok görülen yerimiz olan yüzümüz için de düzenli olarak bakım yapmalısınız. Her sabah yüzünüzü yıkamalısınız. Yüzünüzü yıkarken bir sabun kullanmanızı öneririz. Kullanacağınız sabunun cildinize uygun olmasına dikkat edin. Bunun yanı sıra her gece yüz temizleme jelleriyle yüzünüzü temizlemelisiniz. Yüz bakımınız bitince nemlendirici kullanmalısınız.