Blog Listesine Dön

Kişisel Bakım Ürünleri Kullanma Rehberi

Kişisel Bakım Ürünleri Kullanma Rehberi

Kişisel bakım nedir açıklaması kişilerin bedensel bakım, hijyen ve temizliği için yaptığı bütün uygulamaları kapsayan geniş bir kavramdır. Yüzyıllar boyunca insanlar kişisel bakım tekniklerini uygulayarak kendilerini temiz tutmanın ve rahatlamanın yollarını denerler. Kişisel bakım her dönemde farklı şekillerde denenmiştir. Deodorant ve parfüm sektörü de bu nedenlerle oluşmuştur.

Sürekli bu konularda bir şeyler yapma arzusu sağlığı koruma amacı taşır. Ancak en önemli motivasyon kaynağı aslında iyi görünmek ve iyi hissetmektir. İnsanların sevdikleriyle ve dış çevreyle olan ilişkilerinde doğal ve temiz görünme isteği önem taşır. Bu duygu kişilerin kendilerini iyi hissetmelerini sağlayan hem sosyal hem de psikolojik bir reflekstir. Gelişen bu durum, ilkel toplumlardan uygarlığa geçişte küresel bir davranış haline gelir.

Medeni kültürün temeli olan statü kavramının güçlendirilmesi, düzenli kişisel bakım ile doğrudan ilişkilidir. Tarih boyunca hemen hemen her kültür ve medeniyette hiyerarşinin zirvesinde yer almanın yollarından biri de kişisel bakıma özen göstermektir. Parfüm sürmek, temiz saçlar veya ipeksi bir cilt, üst sınıf insanların özelliğini oluşturur.  Mevcut ürünler yanı sıra araştırılan diğer kişisel bakım ürünleri ve alternatifleri de kişileri sürekli cezbeder.

Kişisel Bakım Ürünleri Nelerdir?

Kişilerin vücut, el, yüz ve bedensel temizliğini sağlayan, daha yumuşak, pürüzsüz bir cilt elde etmelerine destek olan ürünlerden oluşur. Bu ürün çeşitleri arasında birçok seçenekler bulunur:

 • Sabun çeşitleri
 • Kolonya ve dezenfektan ürünleri
 • Parfümler ve deodorantlar
 • Şampuanlar ve duş ürünleri
 • Nemlendirici ve kremler
 • Ter kokusunu gideren ürünler
 • Yumuşatıcı ve canlandırıcı ürünler
 • Cilt temizleme ve arındırıcı ürünler

Kişisel Bakım Ürünleri Kullanmanın Faydaları

Düzenli kişisel bakım yapıldığında hijyene de büyük ölçüde önem verilir. Böylece, birçok virüs ve bakteriye karşı kolayca korunarak sağlık desteklenir. Tarihe bakıldığında çoğu insan tarafından kişisel bakım yapılmadığı zamanlarda, kitlesel salgınların meydana geldiği görülür. Temizliğin ve kişisel sağlığın dikkat edilmediği dönemlerde milyonlarca insanın çeşitli mikrobiyal hastalıklardan öldüğü görülür.

Kişisel bakım ve hijyen her açıdan çok önemli konulardır. Her şeyden önce, en önemli konu sağlıklı kalmaktır. Kişisel bakım ve hijyene önem verilmediği takdirde birçok hastalık tetiklenir. Günlük yaşamda, bir kişi istemsiz olarak birçok farklı ortama girer ve çıkar. Genel olarak insan sirkülasyonunun fazla olduğu alanlarda virüs ve bakteri yoğunluğu da tehlike oluşturur.

İstemeden de olsa çoğu insan ve nesneyle bu yerlerde temas kurulur. Böylece virüsler bir kişiden diğerine bulaşır. Kişisel hijyeni korumak, bu virüs ve bakterilerden kurtulmanın en etkili yoludur. Vücudun kendini yenilemesi için de arınmaya ihtiyacı vardır. Kişisel hijyene düzenli uyulmazsa çeşitli cilt hastalıkları da ortaya çıkar. Islak mendiller istenmeyen yerlere temas durumlarında anlık çözümler oluşturur.

El Sabunları

El dezenfektanları ve el sabunları, kalabalık ortamlarda elin temas ettiği kişi veya nesnelerin yayabileceği virüs ve bakterilere karşı etkin koruma sağlar. Sabunlar hızlı olarak elleri ve yüzü etkili bir şekilde temizlemeye yardımcı olur. Her türlü kişisel bakım ürünleri düzenli olarak kullanarak sağlıklı kalmanın yolu açılır.

Köpük Sabunlar

Sağlıklı bir vücuda kavuşmak için herkesin uygulayabileceği temel kurallar vardır. Günlük bakım rutinleri doğru yapılırsa sağlıklı cilt ve vücut sahibi olunur. Öncelikle her sabah uyanıldığında yüzün bol su ile yıkanarak temizlenmesi gerekir. Daha sonra dişleri fırçalamak gün boyu nefesi ve dişleri sağlıklı tutmak için yapılması gereken aktivitelerden biridir. Gündüz dışarıdan eve gelindiğinde yüzün bol köpük sabunlar kullanılarak yıkanması her türlü mikroptan uzaklaşılmasını sağlar. Makyaj sonrası yüzün sabunla yıkanması makyajdan arınmaya destek olur.

Sabun ve Köpük Verici Aparatlar

İşyerlerinde ve insan yoğunluğu olan alanlarda sabun ve köpük verici aparatlar büyük kolaylık sağlar. Birçok kişinin kullandığı ortak noktalarda mikrop ve virüs bulaşma riski çok fazladır. Herkesin elle temas etmesine engel olan bu aparatlar kişilerin sağlığını korumaya destek olur.

Hijyen için sıvı sabunluk kullanılırken, sabun israfı yapmamasına dikkat edilmelidir. Öyle ki kalitesiz ve yanlış bir sıvı sabunluk ile önemli ölçüde ürün kaybına neden olunabilir. Maddi kayıp yaşamamak için kaliteli aparat ve kaliteli sıvı sabun seçimlerinin yapılması gerekir. En ekonomik, en kaliteli sabun ve aparatlar Bizsizeyeteriz firmamızda temin edilir.

Kolonyalar

Alkol derecesi yüksek kolonyalar, iyi bir dezenfektan görevi yerine geçerek mikroplara karşı koruma sağlar. Pandemi döneminde kolonya kullanımının önemi daha çok artmıştır. İş yerlerinde kolonya kullanımı hijyen açısından daha fazladır. Toplu kolonya alışverişleri yapılarak ekonomik çözümler oluşturulur.

Islak Mendiller

Temizlik kalıplarını değiştirerek yeni bir soluk getiren ıslak mendiller, kullanıcıların her zaman yanlarında taşıdıkları ürünler arasında yerini alır. Hızlı, pratik ve aynı zamanda etkili temizlik için ilk tercihlerden biridir. Bu ürünler farklı işlevlere, kokulara ve boyutlara göre üretilmiş çeşitleri ile kullanım kolaylığı sağlar. Farklı ebatlarda üretilen çeşitleri içinde bulunan küçük boyları çantalarda kolaylıkla taşınır.

Şampuan ve Duş Jeli

Kişisel hijyen ürünleri, vücut için gerekli bakım ve hijyeni sağlamak amacıyla kullanılan ürünleri oluşturur. Uygulamaya bağlı olarak çeşitleri değişir. Şampuan ve duş jeli banyo sırasında vücuttaki bakterileri uzaklaştırmak ve gözenekleri açmak için kullanılır. Banyoda kullanılan şampuanlar ve saç kremleri, saç ve saç derisini, temizlemek ve rahatlatmak için kullanılır. Yumuşatıcı ve nemlendirici kremler, cildi canlı tutan ve kurumasını engelleyen etkili bakım ürünleri arasında bulunur.

Deodorant

Kullanılan deodorant alkol bazlı içerikten oluşuyorsa kullanılmadan önce çalkalamaya gerek yoktur. Deodorantlar özellikle doğrudan cilde uygulanmalıdır. Çünkü kıyafetlere değen ürünler kötü kokuyu gideremez. Kıyafetlere sürülen ürünlerin kokuları da vücut kokusuna karıştığında istenilen etkiyi yaratmaz. Deodorantlar, giysilerde renk bozulmasına ve beyaz kalıntıya neden olabilir. Bu nedenle direkt olarak kullanılacak alana uyguladıktan sonra tamamen kuruyana kadar giysilere temas etmemesine dikkat edilmelidir. Deodorantların asla tahriş olmuş ciltlerde kullanılmaması gerekir. Deodorant alırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, alınan ürünün tenle uyumudur. Hassas ciltler için uygun bir toz deodorant doğru seçim olabilir. Hassas bir cilde sahip kişilerin seçeceği ürünlerin doğal içeriğe sahip olmasına dikkat etmesi gerekir.

Diğer Kişisel Bakım Ürünleri

Diğer bakım ürünleri arasında yer alan bakım setleri içinde kişilere gerekli olan birçok ürün çeşidi bulunur. Kişilerin kendilerine kolay ve pratik bir şekilde bakmalarına yardımcı olan ürünlerden oluşur. Kişinin gün içinde gerekli kişisel hijyen yöntemlerini uygulamasını sağlayan çeşitli ürünler içerir. Bu kitler hem erkek kişisel bakım ürünlerini hem de kadın kişisel bakım ürünlerini içeren çeşitlerden oluşur.

Aslında asıl amaçları, kişisel hijyen çantası olarak her yerde rahatlıkla kullanılmasını mümkün kılmaktır. Kolaylıkla taşınan bu ürünler kendi çantaları içinde muhafaza edilir. Seyahatlerde, gezi ve tatillerde büyük kolaylık sağlar. Pratik, rahat ve kolay kullanımı destekler. İçerisinde günlük ihtiyacı karşılayacak her türlü bakım ürünü bulunur.

Sıkça Sorulan Sorular

 • Kişisel bakım ürünü nedir?

Kişilerin hijyen, sağlık ve temizlik için kullandıkları şahsi ürünlerin genel adıdır.

 

 • Islak mendillerin uzun süre dayanması için ne yapılması gerekir?

Kullanılmadığı zamanlarda ıslak mendillerin kapak kilidinin kapatılması ve açık bırakılmaması gerekir.

 

 • Kolonyalar dezenfektan olarak kullanılır mı?

Kolonyaların dezenfektan olabilmesi için alkol oranlarının 80% ve üstü olması gerekir.