Blog Listesine Dön

Karton Bardak Nasıl Üretilir?

Karton Bardak Nasıl Üretilir?


Karton bardak
günlük yaşamımızda kullanmaya alıştığımız, basit ürünlerden biridir. Gerek çalışma alanlarında gerekse hayatın diğer alanlarında sıklıkla karşımıza çıkar. İçeceklerin dışında ya da dondurma, tatlı vb. yiyeceklerin servisinde de genellikle karton bardak çeşitleri kullanılır. Ancak karton bardakların üretimi, ürünün kendisi kadar basit değildir. Kullanımınıza sunulana kadar bu bardaklar, pek çok üretim aşamasından geçer.

Bireysel kullanımda olmasa da sosyal alanlar söz konusu olduğunda cam bardaklar, çeşitli zorlukları beraberinde getirir. Özellikle temizlik açısından cam bardakları sürekli hijyenik tutmaya çalışmak ayrı bir mesai gerektirir. Ancak karton bardak çeşitleri için bu tür sorunlardan söz etmeye gerek yoktur.

Aşağıda sizler için karton bardak imalatı hakkında bilgi verdik ve günlük hayatta giderek daha fazla karşılaştığımız karton bardakların neden bu kadar kullanıldığına göz attık. Gelin, sözü daha fazla uzatmadan bu son derece kullanışlı ürünlere yakından bakalım.

Karton Bardak Üretimi Neden Önemlidir?

Karton bardaklar, iş yerleri başta olmak üzere sosyal alanlarda son derece avantajlı bir kullanıma sahiptir. Cam ve diğer bardak türlerine kıyasla çok daha hijyeniktirler. Ayrıca temizlenmeleri için ayrı bir iş gücüne gerek kalmaz. Çünkü “kullan-at” bir şekilde tüketilebilirler.

Karton bardakların bir diğer avantajı da sağlık ve çevre dostu olmalarıdır. Plastik bardakların ham maddeleri içeceklerle temas ettiğinde çözünür. Bu da hem içeceğin tadının değişmesi hem de sağlığınız açısından çeşitli riskler yaratması anlamına gelir. Bu tür sorunlardan karton bardak kullanımında söz etmek mümkün değildir.

Karton Bardak Üretimi Nerede Yapılır?

Karton bardak imalatı için endüstriyel bir üretim tesisine ihtiyaç vardır. Ülkemizde farklı ölçeklerde karton bardak fabrikaları bulunmaktadır. Ve bu firmalar, kendilerine ait alanlarda karton bardak imalatı gerçekleşmektedir. Özellikle pandemi süreciyle birlikte insanların hijyene gösterdiği önem arttığı için karton bardaklara olan talep de yükselmiştir. Buna bağlı olarak karton bardak üretimi yapan firmaların sayısı da her geçen gün artmaktadır.

Karton Bardak Üretimi için Gereken Ham Maddeler Nelerdir?

Üretim aşamasında kuşkusuz en önemli ham madde, kağıttır. Kaliteli karton bardak imalatı için kağıttaki selüloz oranının yüksek olması gerekir. Ancak bu, hem üretim maliyeti hem de karton bardak fiyatları açısından daha yüksek rakamlar demektir.

Ayrıca karton bardakların sağlık ve çevre dostu olması için PE kaplama da kullanılır. PE kaplamanın en büyük işlevi kağıdın çözünmesinin önüne geçmesidir. Bu sayede daha güvenli ve sağlıklı bir kullanım ortaya çıkar.

Karton Bardak Üretimi Makinesi Nedir?

Karton bardak imalatı, otomasyona bağlı bir süreçtir. Bunun için geliştirilen karton bardak üretimi makineleri, tüm üretim aşamalarını kapsayan entegre çözümlere sahiptir. Bu sayede üretim işlemi çok daha kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Ayrıca üretim otomasyon üzerinden ilerlediği için tam anlamıyla bir hijyen sağlanması da mümkün olmaktadır. Çünkü son aşamaya kadar el değmeden karton bardak imalatı yapılabilmektedir.

Karton Bardan Üretimi Maliyeti Nedir?

Karton bardak imalatında maliyeti belirleyen pek çok faktör olduğundan bahsedilebilir. Bunda ilk olarak yukarıda da bahsettiğimiz üretim araçlarının fiyatı etkilidir. Nitelikli karton bardak makineleri daha yüksek fiyatlara sahip olsa da ürün zayiatını azaltarak uzun vadede maliyetinizi düşürebilir.

Gerek üretim maliyeti gerekse karton bardak fiyatları açısından üzerinde durulması gereken bir diğer konu da ham madde maliyetleridir. Özellikle kağıt üretiminde kullanılan selüloz, ithal edilen bir maddedir. Nitekim karton bardakların kalitesini de büyük oranda kağıttaki selüloz oranı belirlemektedir. Bu nedenle kaliteli karton bardak imalatı için daha yüksek maliyetlere sahip kağıt tercih edilmesi gerekir. Buna bağlı olarak karton bardak fiyatları da yükselebilmektedir.

Karton Bardak Üretimi Aşamaları Nelerdir?

Karton bardak imalatı genel olarak 5 aşamadan oluşur. Ürünün kalite standardını yukarı çekmek için bu aşamaların her birinde dikkatli hareket etmek gerekir. Aşağıda bu aşamalar hakkında bilgi verdik:

Tasarım

Üretim aşamasına geçmeden önce karton bardakların tasarımının yapılması gerekir. Genellikle standart özelliklere sahip olsa da tasarım aşamasında en önemli husus, bardağın hacmidir. Sektörde sık kullanılan 2 farklı hacim ölçüsü olduğunu görmekteyiz. Bunlardan ilki 7 oz, yani 2 ml olan karton bardaklardır. Daha çok tercih edilen karton bardak ölçüsü de budur.

Daha büyük ölçülere sahip 12 oz boyutunda karton bardaklar da vardır. Bu ürünler yaklaşık 350 ml’lik bir hacme sahiptir. Özellikle yoğun fiziksel çalışmanın hakim olduğu iş yerleri için bu tür bardaklar daha çok tercih edilir.

Ayrıca baskılı karton bardak üretimi için logonun nasıl yerleştirileceğine de bu aşamada karar vermek gerekir. Çünkü bardağın seri üretimini sağlayacak baskı kalıbı, tasarıma göre hazırlanacaktır.

Baskı Kalıp Üretimi

Tasarım aşaması geçildikten sonra karton bardak imalatı baskı kalıp üretimi ile devam eder. Baskı kalıp üretimi, seri üretime geçmek için şarttır. Bu sayede üretilecek tüm bardakların bir kalıbı oluşturulur. Ve yüzlerce adet bardak hızlı bir şekilde üretilebilir.

Eğer baskı kalıbında bir hata varsa tüm bardakların hatalı üretilmesine neden olacaktır. Bu nedenle kalıp üretimi aşamasında son derece dikkatli olmak gerekir. Ayrıca karton bardak üretimi makinesinin kalitesi de baskı kalıbının hatalı olup olmamasını etkileyecektir.

Bobin Kesimi

Bobin kesimi işlemi ile karton bardakların ölçülerine uygun bir şekilde kesim yapılır. Genellikle karton bardak üretimi makinelerinde, bu özellik dahili bir şekilde bulunur. Ancak farklı bir kesme makinesi kullanılacaksa tasarım ve kalıp aşamalarıyla uyumlu hareket etmek büyük önem taşır. Aksi takdirde istediğiniz ölçü standartlarının dışında hatalı üretimler ortaya çıkacaktır.

Şekillendirme

Artık kağıt basılarak ve kesilerek şekillendirme işlemi için hazır bir hale gelmiştir. Karton bardak makineleri kullanılarak ürünlere biçim verilir. Makine yardımıyla ağız ve taban kısımlarında ufak kıvrımlar meydana getirilir. Tüm bu süreç makine aracılığıyla yapıldığından son derece hijyeniktir.

Ambalajlama

Karton bardak imalatı için son aşama ambalajlamadır. Bu aşamada bardaklar, 50 veya 100 adetlik fişeklerde bir araya getirilir. Ardından 1000, 2000 veya 3000’lik ambalajlar halinde kullanıma hazırdır. İşlem sırasında iç içe konumlandırılan bardakların kapladıkları alan azalır. Bu da nakliye işlemini oldukça kolaylaştıran bir avantajdır.

Ambalajlama aşaması karton bardakların son kullanıcıya hijyenik bir şekilde ulaşması açısından son derece önemlidir. Bu nedenle ambalaj malzemesinin seçiminde dikkatli davranılmalıdır. Ayrıca kalitesiz ambalajlar, fişekler içerisinde firelere neden olacaktır. Bu da zararın artmasını beraberinde getirir. Aynı şekilde kalitesiz bir ambalajlama, ürünlerin nakliye işlemi sırasında da zarar görme olasılığını arttırır.

Karton Bardak Nereden Alınır?

Karton bardak almak için kullanabileceğiniz birçok fiziksel veya çevrimiçi perakende satış noktası mevcuttur. Online satış noktalarından yararlanmanız, bütçe dostu karton bardak fiyatları ile alışveriş yapmanız için daha avantajlıdır. “bizsizeyeteriz.com” olarak sizlere kaliteli ve uygun fiyatlı karton bardak çeşitleri sunmaktayız. Ürünlerimize göz atarak bireysel ve kurumsal çözümlerimiz hakkında fikir edinebilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Karton Bardak Maliyeti Ne Kadar?

Üretim maliyeti kullanılan ham maddeye ve ürün kalitesine göre değişkenlik gösterir. Genel olarak 1 ton karton bardak için 15 bin lira üretim maliyetinden söz edilebilir. Ancak döviz kurunun da maliyetler üzerinde etkili olduğu unutulmamalıdır.

1 Ton Ham Maddeden Kaç Ton Karton Bardak Çıkar?

7 oz için konuşacak olursak, 1 tonluk ham maddeden zayiatlarla birlikte yaklaşık 200-300 bin arası karton bardak elde edilebilir. 12 oz karton bardaklarda bu sayı, 100 binlere düşebilir.

Karton Bardak Üretimi Makinesi Ne Kadar?

7 oz standart bir karton bardak üretim makinesi, yaklaşık 10-15 bin dolar tutarındadır. Ancak ürünün sahip olduğu entegre özelliklere göre bu fiyat değişkenlik gösterebilir. Ayrıca üretim sırasında baskı kesim ve form verme makinesi gibi ekstra cihazlara ihtiyacınız olabileceğini unutmamalısınız.