Kalemtıraşlar

KALEMTIRAŞLAR

Kalemtıraşlar
, oldukça sık kullanılan bir kırtasiye ürünüdür. Kalemtıraş kalemlerin ucunu açmak yani tıraş etmek için kullanılan bir üründür. Bu ürünün çok farklı türleri ve modelleri bulunuyor. Bu ürünün en yaygın olanı elle kullanılanı olsa da elektrikli kalemtıraşlar da oldukça yaygındır. Bu ürünlerin tıraş etme kısmı çelikten ve diğer kısmı plastik ve tahtadan olabilmektedir.

Kalemtıraşların Kullanım Alanları

Kalemtıraşlar
on yıllar öncesinden beri hayatımızda yer alan bir gereçtir. Kalemtıraşlar genellikle okula giden çocuklar tarafından tercih edilmektedir. Özellikle ilkokula başlayan çocuklar kurşunkalem kullandıkları için birer kalemtıraşa ihtiyaç duyarlar. Her çocuğun kalemliğinde bir kalemtıraş bulunur.  Bunun yanı sıra üniversiteye hazırlanan öğrenciler test çözerken çoğunlukla kurşun kalem kullanmaktadır. Bu öğrenciler de kalemtıraş kullanımı yaparlar.

Kalemtıraşlar okullarda öğrenciler tarafından sıklıkla kullanılsa da ofislerde de çok fazla kullanılmaktadır. Kurşun kalem maliyet açısından oldukça uygun fiyatlı bir kalem türüdür. Bu nedenle ofislerde çok fazla kurşun kalem bulunur. Bu nedenle de kalemtıraş kullanımı oldukça yaygındır. Ofis ortamlarında küçük boyutlu kalemtıraşlar yerine daha büyük hatta elektrikle çalışan kalemtıraşlar tercih edilmektedir.

Kalemtıraşların çok fazla seçeneği var. Bu ürün okul ve ofis hayatının yanı sıra kadınlar tarafından bir makyaj malzemesi olan göz kalemlerini açmak için de kullanılmaktadır. Bu kalemler için farklı kalemtıraş türleri üretilmiş olsa da her türlü kalemtıraşla bu kalemleri açmak mümkündür. Kalemtıraşlar boya kalemlerini açmak için de kullanılabilir.

Kalemtıraşlar Nasıl Kullanılır?

Kalemtıraşlar
ne kadar yararlı olsa da bazen tehlikeli olabilir. Kalemtıraşlarda bulunan çelik jilet oldukça keskin olduğu için tehlike arz etmektedir. Özellikle küçük çocuklar için ürün tehlikeli olabilir. Bu nedenle çocukları uyarmakta fayda var. Özellikle kırılan kalem uçlarının kalemtıraşa sıkışması durumunda çocuklar ellerini sokarak kesebilir. Bu tarz durumların önüne geçmek için öncelikle çocukları uyarmalısınız. Sonrasında ise korumalı kalemtıraşları araştırmalı ve en güvenli olanını alıp çocuğunuza vermelisiniz. Kalemtıraşların keskin kısmının kapalı olduğu bir ürün tercih ederseniz bu tehlikenin kolayca önüne geçebilirsiniz.

Kalemtıraş kullanımı ne kadar basit görünse de bazı püf noktaları bulunmaktadır. Kalem açarken kalemi çok ileriye doğru itmemek gerekir eğer fazla iterseniz kalemin ucu kırılacaktır. Kalemi açmak için çevirirken çok yavaş davranmamak gerekir. Kalem açarken yavaş davranmak açılan kısımda sürekli kopmalar olacağı anlamına gelir. Bu da kalemin görüntüsünü büyük oranda olumsuz etkiler. Bu nedenle orta hızda bastırmadan kalem açmak en doğru sistem olacaktır.


Kalemtıraş Modelleri

Kalemtıraş oldukça yaygın olan bir kırtasiye ürünüdür. Pek çok farklı kullanım alanı ve kitlesi olduğu için çok farklı modelleri ve de renkleri bulunmaktadır. Her renk kalemtıraş bulabilirsiniz. Kalemtıraşlar kullanım alanlarına göre farklılık gösterebilir. En klasik ve basit olanı tekli açık kalemtıraştır. Bunun yanı sıra ikili kalemtıraşlar da bulunur. Bu ürünlerde her iki kısmın kalem açma şekli farklıdır. Bu açık modellerin yanı sıra hazneli yani kapalı kalemtıraşlar bulunmaktadır. Bu ürünler hem daha güvenli hem de kalem artıklarını etrafı pisletmeden içerisinde tutabilir.

Klasik kalemtıraşların yanı sıra daha büyük ve de elektronik olan kalemtıraşlar da bulunuyor. Bu ürünler büyük ofislerde tercih ediliyor.