Kalem ve Yazı Gereçleri

Filtre 0

Kalem ve Yazı Gereçleri

Kalem ve yazı gereçleri, günlük yaşantıda pek çok alanda kullanılan kırtasiye ürünleri olarak bilinir. Yazı gereçleri, bazen profesyonel alanda çalışan bireyler tarafından, bazen öğrenciler, bazen de yaratıcılıkta önemli bir araç olduğu için grafik tasarım ve çizim yapma gibi alanlarla çalışan kişiler tarafından tercih edilir.  Çeşitli alanlarda kullanılmakta olan kalem ve yazı gereçlerinin farklı özelliklere sahip pek çok modeli bulunur.


En Çok Tercih Edilen Kalem ve Yazı Gereçleri

Kullanılacak amaca göre geniş bir çeşitliliği bulunan kalem ve yazı gereçleri arasından kişiler istekleri ve ihtiyaçları doğrultusunda istedikleri malzemeleri seçebilir. Bireylerin seçimlerinin arasında en çok tercih edilen yazı gereçleri, tükenmez kalemlerdir. Pek çok kişi tarafından kullanılmakta olan tükenmez kalemler, genellikle günlük kullanım için en çok talep edilen yazı gereçleridir. Neredeyse birçok evde tükenmez kalem olduğunu düşünürsek, kullanım açısından en fazla talep edilen ürün olduğu doğrulanmış olur. Tükenmez kalemler tasarımlarına ve renklerine göre guruplara ayrılabilir. Genel olarak siyah, mavi, lacivert ve kırmızı renkleri tercih edilir. Tükenmez kalemlerin bu renklerden başka daha pek çok renk seçeneği bulunur. Tükenmez kalemler, silinmesi istenilmeyen önemli yazıları yazmak için kullanılan en uygun seçeneklerden biri olduğundan tercih edilme oranları yüksektir.

Kullanımı çok yüksek olan bir başka kalem türü de karakalemdir.  Karakalem aslında bir resim tekniğidir. Bu teknikte kullanmak için uygun olan kalem türlerine karakalem denilir. Birçok farklı seçenekleri bulunur. Yapılan resimde çizgilerin ve vurguların kalınlığını değiştiren bu karakalem türleri ile çizgilerin veya vurguların sert ya da yumuşak bir sonuç ortaya çıkarması sağlanır.


Kullanım Amaçlarına Göre Yazı Gereçleri

Kalem ve yazı gereçlerinin, pek çok amaçla kullanılmasının yanında rahat kullanılmaları ve şık bir görünüme sahip olmaları onları ön plana çıkarır. Kalemlerin iki türde kullanıldığı söylenebilir.  Bu iki kullanım şekli arasında kesin ayrılıklar olmadığından birbirlerinin yerine kullanılırlar. İlk tür, grafik tasarım ve resim alanlarında kullanılan kalem ve yazı araçlarıdır. Bu alan, teknik bir özelliğe sahip olduğu için günlük yaşamda kullanılan kalem ve yazı gereci türleri ile tamamlanamayan ihtiyaçları içerir. Bu seçenekler içerisinde, karakalem çalışmalarında kullanılan karakalemler ile 3D kalem seçenekleri yer alır. 3D kalemler de kendi arasında, aynı karakalemler gibi özel bir amaca hizmet eder. Resmin gerçekçiliğinin artmasına ve birden fazla boyutlu olmasına yardımcı olur. 3D kalem çeşitlerinin de büyük bir renk çeşitliliği bulunur. Bu nedenle hem gerçekçiliği hem de yaratıcılığı geliştirmek için yapılacak resimlerde sıklıkla kullanılır.

İkinci türe bakıldığında daha çok öğrenciler, profesyonel iş hayatında çalışanlar tarafından kullanılan veya günlük yaşamdaki ihtiyaçları karşılamak amacıyla kullanılan kalem türleri görülür.  Bu iki kullanım türleri arasında geçişler yer alır ancak kesin ayrılıklardan bahsetmek mümkün değildir. Mesela mühendislik ve mimarlık gibi çizim ve yazı araçlarının sık kullanıldığı meslekler bu iki türden de yararlanır. İkinci türe bakıldığında aralarında en belirgin tür uçlu kalemlerdir. Aynı tükenmez kalemler gibi uçlu kalemler de oldukça yaygın şekilde kullanılır. Kurşun kalemler de öğrenciler tarafından yaygın olarak kullanılır ancak uçlu kalemler, kurşun kalemler gibi sürekli yeniden alınması gereken bir araç olmadığından, uçlu kalemler daha çok tercih edilen ürünler arasında yerini alır.

Farklı zeminlerin üzerine yazı yazmak amacıyla tercih edilen kalem çeşitleri de bulunur. Bunlara örnek olarak asetatlı kalem gösterilebilir. Daha çok CD kalemi olarak bilinen bu kalem türü, genellikle silinmesi istenilmeyen ve kalıcılığı olması gereken alanlarda kullanılır.