Çok Al Az Öde
Alışverişe Başla! *Sadece sınırlı bir süre.

1.000 ₺ ve Üzeri Siparişlerde İstanbul'un Merkez Bölgelerine Ücretsiz Kargo!

Kahve Nasıl Saklanmalıdır?

Kahve Nasıl Saklanmalıdır?

Tarihçesi M.S. 850 yılına kadar dayanan kahve, yüzyıllardan beri çok önemli bir içecektir. Yoğun olarak tüketilen kahvenin nasıl saklanması gerektiği de geçmişten günümüze kadar merak edilen bir konu olarak karşımıza çıkar. Bilindiği üzere kahvenin saklandığı yer ne kadar sıcaksa, kahve aromasını o kadar çabuk kaybeder. Bu sebeple “Kahve nasıl saklanmalıdır?” sorusu, pek çok kahveseverin önem verdiği bir konudur.

Kahve mükemmel olsa da bozulmaması için doğru bir şekilde saklanması gerekir. “Kahve nasıl saklanmalıdır?” sorusunun cevabına gelirsek bunun için pek çok farklı yöntem vardır; ancak bir cam kavanozun içinde saklamak en doğrusudur. Camın sağlıklı yapısı sayesinde, kahve uzun bir süre bozulmadan tüketilebilir vaziyette saklanabilir. Eğer kahvenizin çok daha uzun süre dayanmasını istiyorsanız, cam kavanozun içine koymadan önce kese kağıdının içine koyabilirsiniz. Şimdi “Kahve nasıl saklanmalıdır?” sorusunun detaylı cevapları için yazıyı okumaya devam edin.

Kahve için İdeal Saklama Koşulları

Kahve son derece hassas bir gıda olduğundan, muhafaza koşulları son derece önemlidir. Aksi takdirde satın aldığınız kahveden düşlediğiniz lezzeti almanız söz konusu olmayacaktır.  Kahvenizi hazırlamadan önce, saklama koşullarıyla ilgili pratik detaylara mutlaka göz gezdirmelisiniz. Bütün bu noktalara dikkat edildiği takdirde lezzetli bir kahve içmek gayet kolay ve keyifli olacaktır. Detaylardan önce, püf noktalara gelin birlikte bakalım:

  • Kahveyi nemden uzak tutmalısınız.
  • Kahveyi güneşten ve sıcaktan korumalısınız.
  • Kahve kabının ağzını kullanmasanız bile kapalı tutmalısınız.
  • Kullanılmadan önce kahve paketi açılmamalıdır.

Bütün bu etkenlerden korunan kahveler her zaman lezzetli ve rahat içimli olacaktır.

Kahveyi Nemli Ortamlardan Kesinlikle Uzak Tutmalısınız

Sıcakla karşılaşan kahve çekirdekleri içerdikleri nemi kaybederler. Nem olduğunda, kahvenin o eşsiz aroması kaybolur. Ancak fazla soğuğa maruz kalan çekirdekler de zamanla kalitesini kaybeder. İster çekirdek kahve ister hazır kahve olsun; hiçbir kahveyi buzdolabında saklamamak gerekir.

Kahve Kabına Islak veya Nemli Kaşık Sokmamalısınız

Kahvenizi hazırlarken, fincana kahveden koyduktan sonra karıştırmak için kullandığınız kaşık ıslanır. Bu kaşığı tekrardan kahve kabınınçine koymak kahvenin ömrü için çok zararlıdır. Kaşıktan gelen suyla birlikte oluşan nem, kahveye büyük zarar verir ve kahvenin bozulma sürecini hızlandırır. Kahveler her ne kadar dayanıklı olsalar da nemin fazla olması her zaman için sorun oluşturacaktır.

Güneş Işığı ve Sıcaktan Korumalısınız

Kahvenizi muhafaza etmek için ister plastik ister cam veya teneke kutu kullanın; her halükarda kahve kabınızı güneş ışığı ve sıcaktan korumalısınız. Güneş ışığı kahvenin bozulma sürecini hızlandırdığı gibi aromasının da kaçmasına sebep olur. Filtre kahveler, diğer kahve çeşitlerine göre nispeten dayanıklıdır ama dayanıklı olmaları güneş ışığına ve sıcağa maruz kalabilecekleri anlamına gelmez.

Taze Kalması için Paketi Kullanmadan Önce Açmamalısınız

Aslında kahvelerin bozulmaması için kullanılabilecek en kolay yöntem budur. “Kahve nasıl saklanmalıdır?” sorusu akla geldiğinde, yapılabilecek en basit şey kahve paketini kullanmadan önce açmamaktır. Kahve havayla temasa girdiği anda, bozulma süreci yavaş yavaş başlar. Özellikle Türk kahveleri havayla olabildiğince az temas etmelidir. Çünkü işlem gören kahveler daha çabuk bozulma sürecine girerler.

Kahve Kabının Ağzını Açık Bırakmamalısınız

“Kahve nasıl saklanmalıdır?” sorusu söz konusu olduğunda, kesinlikte kahvenin ağzını açık bırakmamanız gerektiğini de bilmelisiniz. Nitekim kahve kaplarını işe yarar hale ancak bu şekilde getirebilirsiniz. Eğer kahve kabının ağzını açarsanız, kahveaha çabuk bozulur ve bayatlayıp bütün aromalarını kaybederler. Özellikle hazır kahve çeşitleri, bozulmaya en müsait kahvelerdir ve mutlaka iyi muhafaza edilmeleri gerekir.

Öğütülmüş Kahve Çekirdek Kahveye Göre Daha Hızlı Bayatlar

İnsanlar genel olarak çekirdek kahvelerin daha hızlı bozulup bayatladığını düşünür ama bu doğru değildir. Öğütülmüş kahveler, çekirdek kahvelerden farklı olarak işlem gördükleri için daha çabuk bozulma eğilimi gösterirler. Bilinenin aksine, çekirdek kahve işlem görmüş kahveye göre çok daha dayanıklıdır. İşlem gören kahveler genellikle metal makineler tarafından öğütülür. Kahveye temas eden metal makine parçaları da kahvenin bozulma sürecini hızlandırır. Bu yüzden öğütülmüş kahveler, çekirdek kahvelere göre daha hızlı tüketilmelidir.

Kahve, günümüzde gittikçe erişilmesi zor bir ürüne dönüşmeye başlamıştır. Kahve fiyatları, özellikle son beş yıldır büyük oranda artmıştır. Bu artışta üretim maliyeti, ulaştırma hizmetleri gibi pek çok unsur rol oynamaktadır. Çekirdek kahvenin fiyatlarının artmasıyla birlikte, tüketiciler hazır kahve fiyatları konusunu araştırmaya başladılar. En uygun fiyatlı kahve çeşitleri için Biz Size Yeteriz olarak daima yanınızdayız!

Sıkça Sorulan Sorular

Kahvenin Bayatlamaması için Neler Yapılabilir?

Kahvelerin bayatlamaması için paketler güneş ve nemden uzak tutulmalı, mümkünse cam kavanozda muhafaza edilmeli, paket/kavanoz içerisine ıslak kaşık gibi eşyalar konulmamalıdır.

Kahve Neden Buzdolabına Konulmamalıdır?

Kahvelerin bayatlamasını geciktirmek için buzdolabına koymak iyi bir fikir gibi gözükse de buzdolabına konulan kahveler dolabın içindeki diğer bütün kokuları kendi içine çeker. Bu yüzden kahveleri buzdolabına koymamak gerekir.

 

Yorumunuzu bırakın