Fiyat Aralığı
Marka

Hesap Makineleri

Filtre 0
149,32 TL + KDV %15
126,92 TL + KDV
149,77 TL (KDV Dahil)
131,08 TL + KDV %15
111,42 TL + KDV
131,47 TL (KDV Dahil)

Hesap Makineleri

Hesap makineleri hesap işlemlerini kolaylaştıran bir alettir. İnsanların eski çağlardan beri yaptığı hesap işlerini kolaylaştırmak adına ortaya çıkmıştır. Mısırlıların Nil Nehri’nin taşma zamanlarını hesaplaması buna en iyi örnektir. Bunu göz önünde bulunduran İskoçyalı Napier de dünya için çok önemli bir icat olan hesap makinesini meydana getirmiştir.

Günlük hayatımızda çok basit bir hesaplama işleminde bile hesap makinesi kullanılabilmektedir. Toplama, çıkarma, bölme ve çarpma gibi işlemler hesap makinesi yardımıyla kolaylıkla yapılabilmektedir. Hesap makinelerinin pek çok çeşidi olsa da günlük olarak standart hesap makinelerini kullanmak yeterlidir. Okullarda da genellikle standart hesap makineleri tercih edilmektedir. Mühendislik fakültelerinde okuyan öğrenciler için ise ileri seviyede fonksiyona sahip hesap makineleri daha doğru bir tercihtir. Aynı zamanda hesap makineleri bankacılık alanında da kolaylık sağlayan aletlerdir.

Hesap Makineleri Çeşitleri

Hesap makinelerinin pek çok çeşidi vardır. Basit işlemler için genellikle standart hesap makineleri tercih edilmektedir. Standart hesap makinelerinin pil ve güneş ışığıyla çalışanları mevcuttur. Daha karmaşık mali ve bilimsel hesaplamalar için de bilimsel hesap makineleri vardır. Standart hesap makineleri gibi pil ve güneş enerjisiyle kullanılabilecek olan bilimsel hesap makineleri pek çok fonksiyona sahiptir. Trigonometrik hesaplamaların yanı sıra faktöriyel, kombinasyon ve permütasyon gibi işlemlerde kolaylık sağlamaktadır. Bir diğer hesap makinesi çeşidi de masaüstü hesap makineleridir. Masaüstü hesap makineleri, akıllı cihazlardan ve dijital ortamlardan ulaşılabilen hesap makinelerinden farklıdır. Genellikle ofisler için doğru tercihtir. Bu hesap makineleri genellikle geri silme, ‘00’, ‘+/-‘, ‘%’ ve karekök tuşlarına, üç basamak ayracına ve onlu mod seçimine sahiptir.

Hesap Makineleri Kullanılarak Yapılacak İşlemler

Standart hesap makineleri sadece dört işlem üzerine kurulu olsa da farklı fonksiyonlara da sahiptir. Örneğin yüzde hesaplama fonksiyonu sıklıkla kullanılmaktadır. Fatura hesaplamalarında, KDV gibi toplam tutarlarda yüzde hesaplama fonksiyonu önemli bir rol oynamaktadır.

Bilimsel bir hesap makinesi ile karmaşık hesaplamaları yapabilmek mümkündür. Aynı zamanda ara sonuç toplaması, eski sonuçların muhafaza edilmesi, trigonometri hesaplamalar, istatistiksel veriler için bilimsel hesap makinelerinden yararlanılmaktadır. Bunların yanı sıra türev ve integral hesaplamaları için bilimsel hesap makineleri birebirdir. Bazı hesap makinelerinde ise pi sayısı mevcuttur ve tek bir tuşla çarpma işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Sayıların üs ve karekökünü alarak farklı logaritma değerlerine ulaşabilmek mümkündür. Derece, radyan, ortanca ve gradyan gibi birimlere göre de hesaplama yapmaya olanak sağlamaktadır.

Hesap Makinelerinin Faydaları

Hesap makinelerinin pek çok faydası vardır. İnsanların matematiksel işlemlerini kolaylıkla yapmalarına olanak sağlamaktadır. Örneğin 5 basamaklı iki sayıyı çarpmak istenildiğinde oturup uzun uzun işlem yapmak yerine hesap makinesi sayesinde saniyeler içerisinde çözüme ulaşabilmek mümkündür. Hesap makineleri matematiksel işlemleri yaparken zaman kaybının önüne geçmektedir. Aynı zamanda da doğru kullanıldığında hata yapma ihtimali oldukça düşüktür.

Hesap makinelerinin pek çok faydasının yanında belli başlı zararları da vardır. Çünkü hesap işlemlerinde devamlı olarak hesap makinelerinden faydalanan kişiler işin kolayına kaçmaktadır. Bu nedenle en ufak işlemde hesap makinesine başvurarak zihinlerini tembelleştirmektedir. Fakat doğru işler için doğru şekilde kullanıldığında hesap makinesinin gözle görülebilir faydalarına sahip olunabilmektedir.