Fiyat Aralığı
Marka

Fotokopi ve Baskı Kağıtları

Filtre 0

Evde, iş yerlerinde, okullarda sıklıkla kullanılan fotokopi ve baskı kağıtları, farklı özelliklere sahiptir. Bu özellikleriyle kimisi kitap basımına daha uygun hale gelir, kimisi de fotokopi çekilirken tercih edilir. Bu özellikler bilinirse kağıt konusunda sizi yanlış yönlendirenlere karşı da hazır bulunabilirsiniz. Hayatın birçok alanında var olan dolandırıcılar bazen fiyatı pahalı olsa da ucuz malzeme kullanabiliyor.

Fotokopi ve baskı kağıtları birbirinden farklıdır. En önemli ayırıcı özellikleri fotokopi kağıtlarının daha ince, baskı kağıtlarının daha kalın olmasıdır. Bu özellikleriyle kullanım alanları da farklılaşır. Ancak baskı kağıtlarında da ince olanlar, kalite kalite değişenler bulunmaktadır. Fotokopi kağıtları eğer evinizde eksik bir alan oluşturuyorsa mutlaka almanız gerekir. Çünkü bir anda ihtiyacınız olabilir. Evinizde bir yazıcı varsa işte o zaman zaten hep hali hazırda bir top fotokopi kağıdına ihtiyacınız olacaktır. Ofisinizde mutlaka bulunması gereken bir üründür, birçok çalışmalarınızı, fatura gibi evraklarınızı çıktı almanız ve depolamanız gerekebilmektedir. Bu durumda uygun fotokopi kağıdını seçmek için ürünleri ve çeşitlerini bilmeniz gerekmektedir.


Fotokopi Kağıtlarının Özellikleri

Fotokopi kağıtları boyut, gramaj, renk olarak birbirinden ayrılır ve fotokopi kağıtlarının özellikleri bilinmelidir. Bu sayede hangi alanda hangisinin kullanılacağına daha doğru kararlar verebilirsiniz. Gelin birlikte genel özelliklere göz atalım.

Fotokopi kağıtlarının çeşitli boyutları vardır. Ancak bunlardan en çok tercih edilenleri A4, A5 ve A3 boyutunda olanlardır. Bunlardan da genel olarak okullarda, evlerde ve işyerlerinde A4 boyutu tercih edilmektedir. Genel olarak yazıcılarda da A4 boyutundaki kağıtlar kullanılmaktadır. Ancak A5 veA3 boyutlarında çıktılar almak istiyorsanız yazıcı özelliklerine bakıp bu ayarda bir yazıcı almanız gerekir.

Fotokopi kağıtlarının gramajları da farklılık göstermektedir. Genel gramaj ağırlığı 80 olarak belirlenmiştir ve çoğunlukta kullandıklarımız bu ağırlıktadır. 80 gramın altındaki kağıtlarda baskı ve çıktı kalitesi oldukça düşük olmaktadır. Bu tarz bir kağıtla çıktı alırken kâğıdın arka tarafına yansımalar olacağından kağıdın tek yönü kullanılmaktadır.

Yüksek kalitede bir çıktı almak istiyorsanız 250 gramdan daha fazla olan gramajları tercihe edebilirsiniz. Bu çıktılarda renkler, yazılar oldukça canlı görülecektir. Bu tarz çıktılar özellikle mimarlık ve inşaat sektöründe kullanılmaktadır. Çünkü renkli çıktıların bu alanlarda kaliteli olması gerekmektedir.

Kağıttaki fiyat farkına neden olan en temel faktör kağıdın ham maddesidir. Hamur kağıt daha maliyetli ve kaliteli olurken karbonlu fotokopi kağıdı daha ince ve kalitesizdir. Ayrıca fiyatı da hamur kağıda göre daha uygundur.


Baskı Kağıdı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Baskı kağıdı alırken önemli noktalara dikkat etmek gerekir. Bunlardan en önemlisi kağıdın hammaddesidir. Baskı kağıtlarında genellikle kuşe kağıdı tercih edilir. Ancak kuşe kağıtların maliyeti oldukça yüksektir. Bu kağıtlar parlaktır ve renkler çok daha canlı görülür. Maliyeti düşürebilmek adına yarı parlak, yarı mat şeklinde farklı özellikte olanları da ortaya çıkmıştır.

Kitaplarda ve dergilerde özellikle kapak kısımlarının yapımında Bristol adı verilen kağıtlar kullanılmaktadır. Bu kağıtlar işlenmiş olarak gelir ve tıpkı bir kartona benzer. Bir tarafları parlak ve beyazken diğer tarafları mat bir kartondan oluşur. Bu kalın kapaklar kitaplarda oldukça gösterişli görülür. Ciltli kitapları raflarda mutlaka görmüşsünüzdür veya alıp okumuşsunuzdur. Bu ciltli kitaplarda bu tarz kağıtlar kullanılmaktadır. Diğer kitaplara göre de fiyatları daha fazladır.

İş yerlerinde fatura kesmek, fiş kesmek için daha ucuz olan karbonlu kağıtlar kullanılmaktadır. Çünkü bu kağıtların çok kaliteli olmasına gerek yoktur. Üzerlerindeki yazı görülebilecek şekilde olduğunda yeterli olacaktır. Bu kağıtlar ince olduklarından sadece bir yüzleri kullanılmaktadır. Mutlaka alışveriş yaptığınızda fişleri incelemişsinizdir.

Davetiyelerin basımı ve özel tasarımlar için ise aydınger kağıdı adı verilen kağıtlar kullanılır. Bu kağıtlarla harika tasarımlar ortaya çıkabilmektedir. Fotokopi ve baskı alanının en eğlenceli konularından biri olduğunu söyleyebiliriz.