Marka

Fotokopi Kağıtları

Filtre 0

Birçok farklı alanda kullanılan fotokopi kağıtları, kalite ve fiyat bakımından birbirinden farklıdır. Kimisi farklı meslek alanlarında daha faydalıyken kimisi de kitap basımları için kullanılır. Özellikleri farklı olduğundan elbette ki kullanım alanları da farklıdır. Bu özellikleri bilmeniz doğru yerde doğru fotokopi kağıtları kullanmanızı sağlar. Bu sayede fotokopi kağıtlarını yanlış kullanım çöpe atmak gibi bir israfa girmemiş olursunuz.

Okulda, iş yerlerinde sıklıkla kullanılan fotokopi kağıtları aslında kurumlar için ciddi bir maddi yüktür. Ancak bu durum sanki kimseler tarafından görülmez ya da görülmek istenmez. Maddi bir zarar oluşmasının yanı sıra doğanın da daha fazla zarar görmesine neden olur. Bu yüzden bir tek kağıdı bile kullanırken çok dikkatli olmalıyız. Çıktısını alacağınız kağıdı gözden iki kere geçirip öyle yazıcıdan çıkartmanız çok daha sağlıklı sonuçlar doğuracaktır.

Temel olarak bir yazı çıktısı alacaksanız ve başka bir özellik istemiyorsanız A4 boyutunda, 80 gramlık bir kağıt iş görmektedir. Zaten en fazla kullanılan fotokopi kağıtları da bunlardır. Diğer fotokopi kağıtları özel kullanımlar için ayrılmaktadır. Kalite kalite değişen fotokopi kağıtlarının fiyat yönünden de farklılaşacağını unutmamanız gerekir.


Fotokopi Kağıtlarının Özellikleri

Fotokopi kağıtları kalite, renk ve boyut açısından farklılaştığı için fotokopi kağıtlarının özellikleri çok iyi bilinmelidir. Bunların gramajları da farklıdır ve bu da çıktıların kalitesini ortaya koyan en önemli detaylardan birisidir. Gelin özelliklerine detaylı bir şekilde göz atalım.

  • Her alanda kullanılan fotokopi kağıdı A4 boyutunda ve 80 gram olmalıdır. Bunların 1. Hamur malzemeden yapılmış olmaları gerekmektedir. 1. Hamur çıktılarda iş gören en iyi yapım malzemesidir.
  • Özel alanlarda kullanılan ve A4 boyutundan daha büyük olan A3 boyutları, renkli fotokopiler için oldukça kullanışlıdır. Büyük belge yazdırmak isteyenler için çok faydalı olacaktır.
  • Renkli çıktı almak isteyenler 90 gram ile 350 gram arasındaki kağıtları tercih etmelidir. Bu sayede çıktılardaki mürekkep dağılmayacak ve daha canlı renkler ortaya koyacaktır.
  • Aydınger kağıtları düğün davetiyesi gibi özel zamanlarda tasarlanabilecek kağıtlardandır. Bunlar şeffaftır ve üzerinde çeşitli tasarımları yapmak daha kolaydır.
  • Bristol kağıtları kitap ciltlemede kullanılır. Bunların bir tarafı parlak diğer tarafı mattır. Ayrıca kalınlığı bir kartonun kalınlığı gibi serttir.
  • A5 boyutundaki fotokopi kağıtları kısa makaleler, mektuplar ve notlar için uygundur. Bunların boyutları bir A4 kağıdının yarısı kadardır. Çok kullanışlı değillerdir.

 

Fotokopi Kağıdı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Fotokopi kağıdı almak isteyenler önce ne iş yapacaklarını belirlemeli buna uygun şekilde arayışa geçmelidir. Ayrıca çıktının kaliteli görünmesi için kuşe kağıtlar oldukça faydalıdır. Bunların mat ve parlak olanları da vardır. Hatta yarı parlak, yarı mat olanları da mevcuttur. Bunlar inşaat ve mimarlık alanlarındaki projelerin tasarlanmasında oldukça uygundur.

En kaliteli kağıt kuşe kağıdı olup fiyatı da buna göre diğerlerinden biraz daha fazladır. Renkli çıktılarda görselleri en güzel yansıtan kağıtlar bunlardır. Ancak sıradan çıktılar için Selüloz oranı yüksek olan 1. Hamur malzeme tercih edilebilir. 2. Hamur malzemedeki kağıtlar daha az kaliteliyken, 3. Hamur malzemeden olanlar en az kaliteye ve inceliğe sahiptir.