Fiyat Aralığı
Marka

Fosforlu Kalemler

Filtre 0

Fosforlu kalemler, en sık kullanılan kırtasiye malzemelerinden biridir. Genel olarak önemli olduğu düşünülen yerleri daha belirgin bir hale getirmek için kullanılır. Daha çok öğrenciler tarafından sıklıkla kullanılıyor olsa da, önemli olduğunu düşündükleri bazı yazıları vurgulamak için fosforlu kalemlere her yaş gurubu ihtiyaç duyar.

Fosforlu kalemler içeriğinde yer alan fosfor bileşeni ile çizilen alanlara ışıltı verir. Bu tür kalemler yazıların üzerinde renkli bir şerit oluşturur.  Ofis masalarının ve öğrencilerin daha çok tercih ettiği fosforlu kalemler,  farklı renkleriyle çeşitli amaçlarla kullanıma cevap veren ürünlerdir. Öğrenciler genellikle derslerde aldıkları notların önemli yerlerini unutmamak için fosforlu kalemlerle çizerek vurgularlar. Ofis ortamlarında değerli ve önemli bilgileri hatırlamak, hazırladıkları raporların önemli detaylarını belirlemek amacıyla da fosforlu kalemlere başvurulur. Fosforlu kalemler sayesinde ders kitaplarındaki önemli yerlerin veya okunan kitaptaki sevilen bazı sözlerin üzerleri çizilerek dikkat çekmesi sağlanır. Altı çizilen yazıların akılda kalıcılığı güçlendirilerek, görsel hafızanın geliştirilmesi sağlanır. Fosforlu kalemin renkli mürekkebi ile üstü çizilmiş olan yazı, okunma özelliğini kaybetmez. Renkli özelliğe sahip kalemlerin öğrenme sürecine de önemli katkısı bulunur. Bu sebeple en çok yeşil ve sarı renklere sahip kalemler tercih edilir.


Fosforlu Kalem Uçları ve Önemi

Fosforlu kalemler,  solmayan özellikleri ve parlaklıkları sayesinde çizilmiş olan alanlarda görünürlülük oranını artırır. Çizilen sayfalarda canlı bir renk oluşturur. Belirginliği arttırdığı için sayfanın dikkat çekmesine sebep olur. Ayrıca fosforlu kalem mürekkepleri su temelli özelliğe sahip olduğundan giysi veya ele bulaştığında lekelerinin kolay çıkabilen bir yapısı vardır. Fosforlu kalemlerin uçları yumuşak bir yapıya sahip olup uçları keçe gibi görünür. Fosforlu kalemlerin uçları kullanım nedenlerine göre farklılıklar gösterir. Fosforlu kalem almaya karar verirken nerede ve hangi amaçla kullanacağınız önden belirlenmelidir. Kalemlerin uç kalınlıkları kalın ve ince olarak satılır. Fosforlu kalemlerin ince uçlu olanları genellikle okulda, yapılmış testlerin kontrollerinde ve ofis notlarında kullanılır. Çözülmüş olan soruların cevaplarını kontrol etmek amacı ile de yine ince uçlu fosforlu kalemler tercih edilir. Kalın uçlu olan fosforlu kalemler daha çok geniş yüzeylerde kullanılır. Kalın uçlu fosforlu kalemler büyük yazılara sahip sayfalarda veya kitaplarda kullanılmak için tasarlanmıştır.


Fosforlu Kalem Kullanmanın Avantajları

  • Fosforlu kalemler ile işaretlenen önemli bilgiler dikkat çekici özelliğe sahip olur.
  • Fosforlu kalemler görsel dikkati destekler bu sayede hatırlama ve öğrenme kolaylaşır.
  • Farklı renklerdeki fosforlu kalemler ile belgelerdeki bilgiler sınıflara ayrılmış olur. Mesela sarı renk ile önemli noktalar işaretlenebilirken, yeşil renk ile örnekler aynı belge de renklendirilebilir.
  • Fosforlu kalemler yalnızca alt çizmek için değil, not almak için de kullanılır.

 

Fosforlu Kalem Alırken  Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Fosforlu kalemler değişik renklerde ve değişik uçlarla bulunabilir. Kullanım sebebiniz yazı yazmak veya not almak içinse yazıya uygun, ince uçlu fosforlu kalemler tercih edilebilir.
  • Şayet belgeler üzerinde vurgulanacak olan yerleri işaretlemek istiyorsanız daha kalın uçlu kalemler tercih edilebilir.
  • Aynı belge üzerinde kullanılacaksa, birbirinden kolay ayırt edilebilir kalemler seçilmesi gerekir. Kalemlerin renklerinin kâğıt renginden farklı olması en önemli kuraldır.