Koroplast Yağlı Pişirme Kağıdı 37 cm resmi
15%
Göz at

Koroplast Yağlı Pişirme Kağıdı 37 cm

86,93 TL + KDV 73,89 TL + KDV 88,67 TL (KDV Dahil)

Fırın Kâğıtları

Fırın Kâğıtları mutfakta hayatımızı kolaylaştıran araçlar ve gereçler, çeşitli malzemeler her daim elimizin altında yer almaktadır. Bu malzemelerin başında kuşkusuz ki fırında kullandığımız fırın kâğıtları en ön sıralarda yerini alıyor. Etlerimizi, hamur işlerimizi hatta sebzelerimizi fırınlarken çoğu zaman fırın kâğıtlarını kullanmayı tercih ediyoruz. Yaptığımız yemeklerin tepsiye veya kullandığımız kaba yapışmasını önlemesini sağlayan ve tepsilerin temiz kalmasını sağlayarak kullanım kolaylığı imkânı sunan fırın kâğıtları, hiç şüphesiz ki hayatımızı oldukça kolaylaştıran bir role sahiptir

Diğer adı yağlı kâğıt olarak da bilinen fırın kâğıtları, içerisinde yer alan yağların sağlığımıza olan etkisi sebebiyle pek çok bilinçli tüketicilerin akıllarında soru işaretleri kalmasına sebep olmaktadır. Pek çok tüketici, fırın kâğıdı yapımında özellikle kalp ve damar sağlığımız için oldukça tehlikeli olarak bilinen trans yağların veya yine sağlığımızı tehdit etmekte olan doymuş yağların kullanıldığını düşündüğünden endişe duymaktadırlar. Ancak fırın kâğıtlarının yağlı dokusu, bu yaygın olarak bilinen inanışın aksine bu yağlar kullanılarak üretilmemektedir.

Diğer kağıt ve ambalaj ürünlerimiz için Kağıt Ve Ambalaj Ürünleri kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Fırın Kağıtları Nasıl Elde Edilir?

Fırın kâğıtlarına yağlıymış gibi kayganlık hissi veren yapılar genel olarak silikonize maddelerden elde edilerek üretilmektedir. Bu maddelerin en yaygın olarak bilineni diyamant, reçine, mum ve vaks gibi endüstriyel yağ olarak da adlandırılan katkı madde türleridir. Fırın kâğıtları, kâğıtların bu saydığımız maddelerle kaplanmasıyla elde edilir ve genel olarak gıdaya teması tehlike arz etmeyen maddeler olarak bilinirler. Ancak diyamant olarak isimlendirilen maddenin petrol kökenli olduğu bilindiğinden, sağlık açısından risk taşıyabileceği ve bu sebeple diyamant içeren fırın kâğıtlarının tercih edilmemesi gerektiği bildirilmektedir. Bu sebeple, fırın kâğıtlarını alırken güvenilir ve bilinen markaları tercih etmeli ve mutlaka içeriğindeki malzemelerin neler olduğunu kontrol etmelisiniz.

Ayrıca fırın kâğıtlarını kullanırken ambalajın üzerinde yer alan kullanma talimatlara uyulması gereklidir. Genel olarak 180 dereceyi aşan ısılarda kullanılmaması gerektiği söylenmektedir. Yüksek dereceli ısıda, fırın kâğıdının içinde yer almakta olan maddelerin yapısı bozulacağından bu maddeler gıdalarla etkileşime geçebilir ve sağlığınızı tehdit edebilir. Fırın kâğıtlarını, fırının ısınma aşamasında koymamanız önemlidir. Fırın kâğıtlarını mutlaka bir pişirme kabı veya tepsi içerisinde kullanmanız gerekmektedir. Ayrıca fırın kâğıtlarının fırının ızgara telleri veya iç yüzeylerle direkt temas etmesinden kaçınmanız gerekmektedir. Yüz seksen dereceyi aşmadığı sürece mikrodalga fırınlarda da güvenle kullanılabilir.

Fırın Kâğıtlarının Bazı Kullanım Alanları

Günlük hayatımızda sıkça kullandığımız fırın kâğıtlarının bazı kullanım alanları bulunmaktadır:

 • Fırın kâğıdının fırın dışında kullanıldığı alanlardan birisi ise tost makineleridir. Tost yaparken pek çok zaman eriyen peynirler tost makinesine yapıştığından, tost makinesini temizlemek çok zaman alır. Eğer bu durumdan şikâyetçiyseniz pişirme kâğıdı arasında tost yapmayı deneyebilirsiniz.
 • Fırın kâğıtları ile kâğıt kebabı gibi farklı türdeki yemekleri evinizde, restoranlarda ve kafelerde yapmayı deneyebilirsiniz.
 • Fırın kâğıdı üzerinde ekmek, hamur işleri ve pizza pişirerek tepsiye yapışmasına engel olabilirsiniz.
 • Lezzetli keklerinizi kek kalıbından çıkarırken zorlanıyorsanız kek kalıbına yağ sürmek yerine pişirme kâğıdı kullanmayı deneyebilirsiniz.
  Fırın Kâğıdı Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler
  Mutfaklarımızda kullandığımız malzemelerden fırın kâğıdını alırken dikkat etmemiz gereken bazı ayrıntılar bulunmaktadır:
 • Fırın tepsisinde kullanacağınız fırın kâğıtlarının hazır kesilmiş modellerini satın almanız daha doğru olur.
 • Eğer fırın kâğıdını küçük fırın kaplarında kullanmak için alacaksanız rulo seklindeki ürünleri tercih etmelisiniz. İstediğiniz oranda keserek kullanmanız daha doğru olacaktır.
 • Fırın kâğıdınızı alırken kullanım amacınıza uygun ürün modeli olmasına özen göstermelisiniz.