Çok Al Az Öde
Alışverişe Başla! *Sadece sınırlı bir süre.

1.000 ₺ ve Üzeri Siparişlerde İstanbul'un Merkez Bölgelerine Ücretsiz Kargo!

En Etkili Antioksidan Bitki Çayları Nelerdir?

En Etkili Antioksidan Bitki Çayları Nelerdir?

Düzenli tüketilmesi önerilen bitki çayları kendi içerisinde pek çok faydayı sağlar. Özellikle soğuk havaların başlamasıyla önemi daha da artan bu çaylar güçlü bir antioksidan deposudur. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinden tutunda sayısız faydaya zemin hazırlayan en etkili antioksidan bitki çayları nelerdir? Sizler için araştırdık.

Hücrelerin korunmasında görev oynayan antioksidanlar vitamin ve meyveler aracılığıyla vücut sağlığını korur. Dışarıdan doğal takviyelerle artırılması gereken antioksidan için birbirinden farklı bitki çayları tercih edilebilir. Bu çaylar vücuttaki antioksidan miktarını artırarak bağışıklığı güçlendirir. Sizlerde daha sağlıklı ve güçlü bir vücut yapısı için mutlaka bu bitki çaylarına bir göz atabilirsiniz.

Yeşil Çay

Uzakdoğu ülkelerinde oldukça popüler olan yeşil çay ülkemizde de sevilen bitki çayları arasında yer alır. Poşet çay ya da yaprak halde satılan yeşil çaylar antioksidan açısından oldukça güçlüdür. Vücutta var olan antioksidanların daha düzenli çalışmasına da yine bu özel çay etki eder. Pek çok kişinin form korumak amacıyla tercih ettiği yeşil çay kanser oluşumunu engeller. Öte yandan strese de etkileri gözlenen limonlu yeşil çay yağ yakımını hızlandırır. Günde 1-2 bardak tüketilmesi önerilen bu tarz çayları ev, okul ve iş yerlerinde içmeye özen gösterebilirsiniz.

Papatya Çayı

Sakinleştirici ve yatıştırıcı etkisiyle dikkat çeken papatya çayı Antik çağlardan beri en çok tüketilen bitki çaylarındandır. Özellikle Kleopatra’yla sıkça bağdaştırılan papatya çayının faydaları saymakla bitmez. Baş ağrısı, uykusuzluk ve strese birebir gelen papatya çayı antioksidan açısından da çok güçlüdür. Bağırsak gazı ve mide asidiğini de dengeleyen bu çay sayesinde bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz. 

Ihlamur Çayı

“En etkili antioksidan bitki çayları nelerdir?” diye araştıracak olursanız 7’den 70’e herkesin sevdiği ıhlamur çayını görebilirsiniz. Soğuk algınlıklarında yüzyıllardır şifa amaçlı tercih edilen ıhlamur zengin içeriği sebebiyle oldukça güçlü bir antioksidandır. Enfeksiyonlardan korunmak için özellikle kış aylarında bolca tüketilmesi gereken ıhlamur çayı kalp ve damar sağlığına da etki eder. Özellikle hareketsiz çalışma saatlerinde oluşan kas kasılmalarına bağlı ağrıları hafiflemesini sağlar. Ancak dökme çay olarak tercih edildiğinde fazla kaynatılmamasına dikkat edilmelidir. Keza fazla kaynayan ıhlamurun faydaları azaldığı gibi toksin oluşumuna da neden olur.

Kuşburnu Çayı

C vitamini deposu olarak karşımıza çıkan kuşburnu çayı, en etkili antioksidan bitki çayları nelerdir listesinde üst sıralarda yer alır. Rengi, kokusu ve tadıyla beğeni toplayan bu bitki çayı çocuklar tarafından da çok sevilir. Yaz aylarında soğuk tüketimi de oldukça yüksek olan kuşburnu vücut direncinin artmasını sağlar. Ses tellerinde oluşabilecek iltihaplanmaların önüne geçmesi ve hormonları düzenlemesi de diğer faydalarındandır. Düzenli olarak tüketilen kuşburnu poşet çay kanın temizlenmesi, kas ağrıları ve yorgunluğa da etki eder.

Ada Çayı

A, B6, C ve K vitaminleri içerdiği bilinen ada çayı yine antioksidan deposu olarak karşımıza çıkar. Ülkemizde de hemen hemen her yerde yetiştirilebilen ada çayının faydaları saymakla bitmiyor:

  • Bağışıklık sistemini güçlendirdiği için soğuk algınlığında tedavi amacıyla kullanımının yanı sıra tansiyon düşürmede de etkilidir.
  • Stresle başa çıkma, ateş düşürme, karaciğer temizleme gibi fonksiyonları da bulunur.
  • Balgam söktürücü özelliği nedeniyle şiddetli öksürük şikayetlerinde içilmesi tavsiye edilir.

Faydaları saymakla bitmediği için bitki ve meyve çayları arasında en çok tercih edilen olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Melisa Çayı

Uykusuzluk için tercih edilen melisa çayının “En etkili antioksidan bitki çayları nelerdir?” listesinde olduğunu biliyor muydunuz? Özellikle yoğun stres altında kalınan dönemlerde tüketilen melisa çayı aslında bağışıklık sistemine de etki ediyor. Antioksidan içeriği sayesinde hücreleri güçlendirirken antiseptik özelliğiyle yara, uçuk gibi rahatsızlıkları da önlüyor. Hoş kokusu sebebiyle genellikle dökme halde alınan melisa çayı kaynatıldığından tüm özelliğini yitiriyor. Bu nedenle sadece demleme yapılması gereken bu özel çayı sallama şeklinde tercih edebilirsiniz.

Ekinezya Çayı

Pek çok kişinin aşina olmadığı bilenlerinse elinde düşürmediği ekinezya çayı güçlü antioksidan çayları arasında yer alır. Mevsim geçişlerinde ihmal edilmemesi hatırlatılan ekinezya çayı kanser gibi rahatsızlıklardan korunmayı da sağlar. İçeriğine bakıldığında A, B2, C ve E vitaminlerinin görüldüğü ekinezya aynı zamanda demir, sodyum, bakır ve yağ asitleri bakımından da zengindir. Eklem ağrıları, halsizlik ve bağışıklık güçlendirme özelliğiyle dikkat çeker. Bazı kişilerde alerjiye sebep alabildiği için doktora danışarak tüketmekte fayda var.

Zencefil Çayı

En etkili antioksidan bitki çayları nelerdir araştırması yapan kişilerin karşısına çıkanlardan biri de zencefildir. Farklı versiyonlarıyla mutfaklardan asla eksik edilmemesi gereken zencefil birçok rahatsızlığa iyi gelir. Taze ve toz versiyonlarının yanı sıra poşet çay şeklinde hazır paketlerine de ulaşılabilir. Vücutta oluşan oksitleri temizleyen ballı limonlu zencefil çayı iltihaplar karşısında da etkilidir. Hava koşullarına bağlı olarak oluşan soğuk algınlıklarında sıkça tüketilen bu özel çay vücut direncinin artırılmasını sağlar.

En Etkili Antioksidan Bitki Çayları Bizsizeyeteriz'de

Birbirinden farklı çay türlerini sunan Bizsizeyeteriz faydaları saymakla tükenmeyen bitki çaylarını da size ulaştırıyor. İster dökme ister poşet çay şeklinde talep edebileceğiniz en ucuz bitki çayları için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Perakende ve toptan satışlarla hizmet veren firmamız aracılığıyla bütçenizi zorlamayan alışverişlerde bulunabilirsiniz.

Başta ada çayı, ıhlamur gibi bilindik çaylar olmak üzere böğürtlen meyve çayları da yine Bizsizeyeteriz güvencesiyle sunuluyor. Yılın her dönemi düzenli tüketilmesi gereken bitki çayı çeşitleri ve bitki çayı fiyatları için hemen şimdi firmamızla iletişime geçebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Hangi Bitkiden Antioksidan Alınabilir?

Antioksidan içeren bitkiler genellikle çay şeklinde tüketilir. Ülkemizde sevilerek tüketilen ve antioksidan içeren çaylar; yeşil çay, zencefil çayı, melisa, ıhlamur, ada çayı, papatya ve ekinezyadır.

Antioksidan Özelliği En Yüksek Çaylar Hangileridir?

Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkili olan antioksidan çeşitli bitki çaylarından elde edilebilir. Yapılan birçok araştırmaya göre antioksidan özelliği en yüksek çaylar melisa ve yeşil çaydır. Öte yandan ıhlamur, papatya, zencefil, siyah çay, beyaz çay, ada çayı ve ekinezya da antioksidan içerir.

 

Yorumunuzu bırakın

Bültene Kayıt Ol

Yeni gelenler, özel teklifler ve promosyonlarımız hakkında güncellemeler almak için Soluto bülten listesine abone olun.