Blog Listesine Dön

El Dezenfektanı Kullanma Rehberi

El Dezenfektanı Kullanma Rehberi

Pandemi döneminde kişilerin hayatına giren dezenfektan çeşitleri günlük hayatta olduğu gibi iş hayatında da önemli bir alanı kapsar. Her türlü virüsten korunmanın en etkili yollarından biri olan el dezenfektanları, doğru kullanıldığında etkili koruma yöntemidir. Ancak yanlış kullanıldığında etkinliğini kaybeder ve sağlık sorunlarına neden olur. El dezenfektanları kullanılırken dikkat edilmesi gereken önemli konulara dikkat edilmesi gerekir.

Dezenfektan Nedir?

Dezenfektan kısaca, hastalığa neden olan mikroorganizmaları canlı veya cansız yüzeylerden, uzaklaştıran veya öldüren kimyasal bir madde olarak tanımlanabilir. Dezenfeksiyon işlemlerinde kullanılan dezenfektanlar, enfeksiyonlara neden olan patojenik mikroorganizmaları etkisiz hale getirir. Bununla birlikte, tüm dezenfektanlar bakteri sporlarını ve tüm virüsleri öldürmek için yeterli değildir.

Dezenfektanların yetersiz olduğu alanlarda sanitasyon yapılması gerekir. Sanitasyon, bir yüzeydeki mikroorganizma sayısını güvenli bir düzeye indirmek anlamına gelir. Bilimsel olarak sterilize etme işlemi, mikroorganizma sayısını 30 saniyede 5 log azaltır, bu da mikroorganizmaların yüzde 99,99'unun öldürülmesi anlamına gelir.

  • Mikrop ve Virüslerden Korunma Sağlar
  • Hijyen ve Temizliği Destekler
  • Su ve Sabun Olmadığında Etkin Kullanım Sağlar
  • Dezenfeksiyon İçin Kullanılır
  • Pratik ve Kolay Kullanımı Destekler

El dezenfektanı ne işe yarar?

El dezenfektanının asıl görevi, el hijyenine özen göstererek patojen mikroorganizmaların temas yoluyla bulaşmasını engellemektir. Piyasada birçok farklı türde ve markada dezenfektan bulunmaktadır. Dezenfektanların konsantrasyonları markalar arasında biraz farklılık gösterse de patojenik mikroorganizmaları etkisiz hale getirmek için yeterli olurlar. Özellikle alkol bazlı dezenfektanlar hem bakteri hem de virüslere karşı etkili koruma sağlar.

Alkol ve alkol bazlı el dezenfektanları, diğer dezenfektan türlerinden çok daha etkilidir. Dezenfektanlar el sabunları ve temizlik ürünleri gibi derinlikli hijyen sağlamaya yetmeyebilir.  Dezenfektanların içerdiği alkol, hücre zarını parçalayarak bakteri ve virüsleri yok eder. Böylece kişi sadece kendi el hijyenini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda bakteri ve virüslerin başkalarına bulaşmasını da engeller.

Her Dezenfektan El İçin Kullanılabilir Mi?   

Dezenfektanlarda kullanılan bazı etken maddeler ciltte kullanıma uygun değildir. Yüzey dezenfektanları olarak ifade edilen dezenfektanlar elde kullanıma uygun değildir. Ev ve ofislerde çeşitli yüzeylerin temizliği için en kullanışlı ürünler yüzey dezenfektanlarıdır. Aslında bu ürünler, gıda üretim alanları, sıhhi tesisler ve çamaşırhaneler, halka açık alanlar gibi birçok farklı ortamda yüzey temizliğinde kullanılmaktadır.

Sıradan temizlik maddelerine kıyasla yüzey dezenfektanları farklı bir kimyasal bileşime sahiptir. Bu bileşikler sayesinde sadece yüzeyi temizlemekle kalmaz, aynı zamanda havayı da temizler ve ortamda kötü kokuların oluşmasını engeller. Sabun ve köpük verici aparatlar gibi el dezenfektanları içinde uygun aparatlarda kullanılır. Bu aparatların içine el için uygun dezenfektanlar konulur.

El dezenfektanı ne zaman kullanılmalıdır?

El dezenfektanları, el temizliği ve hijyeni söz konusu olduğunda ikincil bir tercihtir. Birinci öncelik her zaman sabun, köpük sabunlar ve su ile el yıkama olmalıdır. Ancak gün içinde su ve sabuna ulaşılmadığı durumlarda el dezenfektanı ile eller korunabilir. Eller gözle görülür şekilde kirliyse, el dezenfektanıyla yetinilmez. Dezenfektanlar güçlü alkol içermelerine rağmen görünür kirleri çıkarmazlar veya ellere temiz bir görünüm vermezler.

Mikroplu alanlara temas edildiğinde elleri sabun ve suyla yıkama fırsatı varsa, el dezenfektanı kullanmak yerine ellerin yıkanması daha sağlıklı sonuç verir. Ellerin yıkadıktan sonra dezenfektan kullanılması gerekmez. El dezenfektanındaki alkolün buharlaşması için eller kuru olmalıdır. Eller yıkadıktan sonra el dezenfektanı uygulanmasına gerek yoktur. Nemli elden alkol geç uçacağı için tahrişe neden olabilir.

El dezenfektanı hangi miktarda uygulanmalıdır?

Doğru miktarda el dezenfektanı 2,5 cm çapında bir küre kadardır. Bu miktarın altında kullanmak virüs ve bakterilere karşı yetersiz kalabilir. Fazla miktarlı kullanımlar ellerde tahriş ve yanma hissi, kızarıklık vb. şikayetler yaratabilir. Ekonomik dezenfektan fiyatları Bizsizeyeteriz farkıyla sizlere sunulmaktadır.

El dezenfektanı uygulaması ne kadar sürmelidir?

Alkol içerikli el dezenfektanları etkili ve güçlü etki sağladığı için en fazla 5 saniye uygulanması yeterlidir. Bu esnada ellerin iyice ovuşturulması dezenfektanın etken maddelerinin ellere güzelce yayılmasını sağlar. Ellerin 10-15 saniye ovuşturmaya devam edilmesiyle oluşan vücut ısısı sayesinde alkol buharlaşarak ellerde ıslaklık hissedilmez.  

El dezenfektanının etkin bir şekilde uygulanması için avucun içine alınması ve parmaklarla bileklere yayılması gerekir. Bu uygulamanın belirtilen süre uygulanması gerekir. Süreye dikkat edilmezse aktif bileşenler görevlerini yerine getiremezler.

El Dezenfektanı Kullanmanın Ne Gibi Yan Etkileri Olabilir?

El dezenfektanları üretilirken kullanılan etken maddeler, özellikle sık kullanıldıklarında yan etkilere neden olabilir. Bunlar arasında en sık görülen yan etkiler cilt kuruluğu ve cilt tahrişi, egzama ve yanma hissidir. El dezenfektanı kullanırken bu tür yan etkilerle karşılaşmamak için ürünlerin gereksiz yere kullanılmaması gerekir.  Zararlı etkilerinden korunmak için mümkün olduğunca temastan kaçınılması gerekir. El dezenfektanı kullanması gerekirse, dezenfektandan sonra yumuşatıcı veya ıslak ürünler kullanılması etkileri azaltabilir. Kullanılan bu ürünlerin su bazlı olan çeşitlerinin seçilmesi gerekir.

Dezenfektanların hiçbir şekilde koklanmaması ve solunmaması gerekir. Solunması ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Maske üzerine sıkılarak kullanılması da yanlış bir uygulamadır. Maske üzerine sıkılan ürünün solunması durumu sağlığı tehdit eder. Bu tarz yanlış uygulamalardan kaçınılması gerekir. Dezenfektan kullanılması gerekmediği zamanlarda kullanmamak daha doğrudur. İmkân olduğunda su ve sabun daha etkili sonuç verir. El dezenfektanı kullanıldığında alerjik etkiler görüldüğünde mutlaka sağlık birimlerinden yardım istenmesi gerekir.

En kolay ve pratik dezenfektan satın alma işlemleri bizsizeyeteriz sitesinde yapılır. Güvenli ve kurumsal hizmet veren sitede ekonomik ve uygun fiyatlı ürünler bulunur.

Sıkça Sorulan Sorular

  • El dezenfektanı ne işe yarar?

Kişisel olarak etkin bir şekilde hijyen yapılmasını sağlayan, mikrop ve virüslerden koruyan ürünlerdir.

  • El dezenfektanlarının alkol oranı nedir?

Alkol bazlı el dezenfektanlarında en az 60% alkol bulunur.

  • El dezenfektanının etkin kullanım miktarı ne kadardır?

İdeal kullanım ölçüsü 2,5cm çapında ceviz büyüklüğünde olmalıdır.