Triger Şişe 500 ml resmi
Göz at

Triger Şişe 500 ml

32,80 TL + KDV 39,36 TL (KDV Dahil)

Dozaj Ekipmanları Nelerdir?

Dozaj pompaları, diyafram pompaları sisteminde çalışan pompalara verilen isimdir. Ve dozaj ekipmanları olarak geçerler.

Bu pompalar alt yapısında oldukça fazla hassasiyet değerlerine sahip dozlama cihazları adı altında üretilirler. Havuz klorlama ve içme suyu işlemlerinin yanında zirai yani tarla sulamada da insanlar tarafından tercih edilen ve kuvvetli pompa türleridir. 

Dozaj pompalarının üzerine konumlandırılmış panel aracılığı ile bireyler bu pompaya istedikleri mod da çalıştırabilirler. Pompanın çalışma aralığını pozitif yönde arttırmak için daha büyük diyafram statüsünde çalışan pompalara frekans dönüştürücü bağlanabilir.

Elektromıknatısa bağlı olan biyel adında kol ile etkinleştirilebilir. Bu işlem yapıldıktan sonra bobin tam olarak ihtiyacınız olan strok sayısını almış olur. Daha büyük diyafram temelinde çalışan pompalarında, tipik olarak diyafram, motor güçlü bir eksantrik mili tarafından çalıştırılmaya başlanan biyel koluna monte edilir. Üçüncü tip olarak adlandırılan yine aynı şekilde diyafram pompalarında ise eksantrik olarak tahrik edilen bir step motor, biyel kolu ya da asenkron motor tarafından çalıştırılmaya başlanır.

Dozaj Pompalarının Kullanım Alanları

Dozaj pompalarının kullanım alanları oldukça geniştir.  Tarım uygulamalarında, Su arıtma sistemlerinde, Tıbbı proses ve gıda işlemlerinde kullanılır. Ayrıca kullanım alanları bunlarda sınırlı olmayan dozaj ekipmanları hayvancılık ve buna benzer birçok sektörde de kullanılıyor. Genelde kimyasal olarak dezenfekte yapılmak istenilen sistemlerde, su içerisine klor, asit gibi maddelerin eklenerek zararlı mikrop ve mikroorganizmaların yok edilmesini sağlamak için de kullanılır.

Dozaj pompalarının en çok kullanıldığı alan ve uygulamalardan biri de laboratuvar işlemleridir. Ph’ı sıfırlamak için ve su depolama tankına kimyasallar eklemek asit için yine dozaj pompaları kullanılmaktadır.  O anki akış hızının ve kimyasal düzeyinin kontrollü bir şekilde yönlendirilmesini yani kontrol edilmesini sağlaması, dozaj ekipmanları konusunda güven vermektedir.

Diyafram Tipi Sabit Enjeksiyon Dozajlama

Girişinde ve çıkışında piston ve diyafram ile donatılmış ve boşaltılmış bir pompa odası vardır.  Hücre pistona yönlendirilerek doldurulduğunda, dozajlanan miktara, dozlanan hacim boyutu belirli bir hızda makine tarafından enjekte edilir.

Kullanılan bu pompalar çok hassastır ve çoğu zaman 6-250L /sa aralığında sabit bir hız gösterir.  Doğru bir kontrol sistemi ile değişken dozaj hızı ayarlanabilir.

Diyafram tipi dozaj ekipmanları (darbe enjeksiyonu) burada güncel ve güçlü bir diyafram mekanizması bulunmaktadır. Ancak sabit ve yavaş bir akış hızı yerine, pompa solenid bobin tarafından yönlendirilir. Bu bobin, güncel akış hızını kontrol altına alır ve darbeyi kimyasal olarak emer ve enjekte işlemi uygular.  Bu tür çalışan bir pompayı, enjeksiyonlar arasında bir zaman aralığı olan atım eylemlerinde verildiği için görevini çok az doğru bir hale getirebilir.  Hem elektronik hem mekanik olarak aslında kullananlar tarafından basit olarak çözülebilecek sistemlerdir. Aynı zamanda piyasa da çok ucuz da bulunan bu sistemler birçok alanda çok amaçlı şekilde kullanılırlar.


Dozaj Pompalarını Nasıl Kurarsınız?

ozaj sisteminin bileşenleri çok önemlidir. Nasıl kuruldukları da sistemin bütün bir performans ile çalışması konusunda çok önemlidir. Dikkat edilmesi gereken en önemli şey bileşenlerin, kullanılacak alan ile uyumlu olmasıdır ve sistemin ona göre çalıştırılmasıdır. Bu performansı arttıracaktır.