Fiyat Aralığı
Marka
Etiket

Dökme Çaylar

Filtre 0
92,50 TL + KDV
93,42 TL (KDV Dahil)
178,68 TL + KDV
180,46 TL (KDV Dahil)
89,68 TL + KDV
90,57 TL (KDV Dahil)
105,23 TL + KDV
106,28 TL (KDV Dahil)
130,47 TL + KDV
131,77 TL (KDV Dahil)
116,32 TL + KDV
117,49 TL (KDV Dahil)
113,21 TL + KDV
114,34 TL (KDV Dahil)

Ülkemizde en çok tüketilen sıcak içeceklerden biri dökme çaydır. Bir gelenek haline gelen çay içmek, aynı zamanda tarihi geçmiş olarak da en eski içecekler arasında yer alır. Lezzetli tadı ve sahip olduğu özellikleri ile çay tüketmenin insan sağlığına birçok faydası vardır. İkramlarda, çalışma hayatında, sabah kahvaltısında ya da yemek sonralarında tüketilen dökme çaylar, toz çay olarak da adlandırılmaktadır.

Çayın geçmişi milattan önce zamanlarına dayanmakta olup, Türkiye’ye çayın ilk gelişi ise 1787 senesidir. Sitemizden en iyi dökme çay çeşitleri online olarak anında satın alınabilir. Bu kategori altında en çok tercih edilenler ise Lipton, Doğuş ve Çaykur dökme çay ürünleri olmaktadır.

En İyi Dökme Çay Markaları Nelerdir?

Dökme çay çeşitleri, genel olarak üretildiği coğrafyanın özellikleri, hasat edilme zamanı ve kuruma koşullarına bağlı olarak lezzet kazanır. Ülkemizde ise en kaliteli çay çeşitleri Karadeniz Bölgesi’nde üretilir. Hayatımızın her anına dokunan çay, kalite açısından iyi olduğu takdirde içmesi her zaman keyif verir. Bunlara bağlı olarak sitemizde bu kategori altında satışa sunduğumuz en iyi dökme çay markaları ise şu şekilde sıralanır:

 • Lipton
 • Çaykur
 • Doğuş
 • Doğadan

Dökme çay çeşitleri, genel olarak 500 gr, 1 kg, 2 kg ya da 5 kg’lık paketler olarak satışa sunulur. En iyi dökme çay markalarından biri olan Çaykur, Karadeniz Bölgesi’nde bir devlet fabrikası olarak 1947 yılında kurulmuştur. Öte yandan yumuşak bir içime sahip olan Lipton dökme çay ürünleri, çay markanın en çok tercih edilen ürünlerden biridir. Doğuş dökme çay ise 1985 yılından bu yana hizmet veren Doğuş firmasının favori ürünleri arasındadır. Sevilen çay markalarından bir diğeri olan Doğadan ise 1975 yılından beri dökme çay üretimine devam etmektedir.

Uygun Fiyatlı Dökme Çaylar Nereden Alınır?

En uygun fiyatlı dökme çaylar, sitemizden bu kategori altından satışa sunulur. Online olan ödeme yöntemleri ile bütün ürünlerimizi, haftanın 7 günü ve 24 saat olmak üzere hemen sipariş edebilirsiniz. Aynı zamanda sıklıkla düzenlediğimiz indirim kampanyaları sayesinde, dökme çay çeşitlerini daha ekonomik fiyatlarla her zaman almanız mümkündür.

İstediğiniz ürün sayfasına tıkladıktan sonra açılan sayfada yer alan dökme çay satın al tuşuna basarak satın alma işlemi yapılmış olur. Toptan dökme çay satın al işlemi ise sevilen dökme çay markalarını daha da ucuza alma fırsatı verir.

Dökme Çayın Kalitesi Nasıl Anlaşılır?

Dökme çayların kalitesi, öncelikle yapraklarının kalitesine bağlı olur. Kaliteli dökme çay yaprakları, her zaman kıvrımlı ve parlak olur. Dökme çayın kaliteli olup olmadığını anlamanın bir diğer yolu ise sahip olduğu kokudur. İçimi zevk veren kaliteli dökme çayların kokusu çok hafif ve güzeldir. Yakıcı ve sert bir kokuya sahip olan dökme çaylar ise kalitesizdir.

Kaliteli dökme çayların içerisinde yer alan parçacıklar ise aşağı yukarı aynı boyutta olur. Bir bardak suya bir parça çay atarak kalitesi hakkında bilgi edinebilirsiniz. Şayet suyun rengi hızla değişiyorsa, çayın boyalı olduğu bu yöntemle kolaylıkla anlaşılır. Çayın su içindeki renginin yavaşça değişmesi ise kaliteli olduğunun en büyük göstergesidir.

Dökme Çayın Faydaları Nelerdir?

Diğer çay çeşitlerine göre dökme çay kullanmanın hem ekonomik olarak hem de insan sağlığı açısından pek çok faydası vardır. En çok tercih edilen çay çeşitlerinden biri olan dökme çayların başlıca faydaları ise şunlardır:

 • Dökme çay çeşitleri, diğer çaylara göre daha ekonomik fiyatlara sahiptir.
 • İdrar söktürücü özelliği vardır.
 • Damarlardaki kan akışını düzene sokar.
 • Stresin azalmasına yardımcı olur.
 • Damarlarda oluşan kireçlenmeleri önler.
 • Kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucudur.
 • Sinirleri uyarır, konsantrasyonun artmasına yardımcı olur.
 • Bağırsak hastalıklarına karşı korur.
 • Mide sorunlarına iyi gelir.
 • İshal ve dizanteriyi tedavi etmede yardımcıdır.
 • Beden ve beyin yorgunluklarına iyi gelir.
 • Göz kızarmalarına ve çapaklanmalara karşı çay kompresi çok yararlıdır.

Aynı zamanda dökme çay çeşitleri, damak zevkine göre birbirleri ile kolaylıkla harmanlanarak farklı lezzetler kolaylıkla elde edilir. Sizler de en kaliteli dökme çay çeşitlerini bu kategori altından, en uygun fiyatlarla hemen sipariş verebilirsiniz.

Dökme Çayın Zararları Nelerdir?

Dökme çay sağlık açısından çok yararlı bir içecek olsa da bazı hastalık durumlarında dökme çayların doktora danışılarak tüketilmesi gerekir. Buna ek olarak dökme çayların fazla tüketilmesi bazı bünyelerde, istenmeyen bazı rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olur. Bu gibi durumlarda fazla dökme çay tüketilmesi; baş ağrısına, çarpıntıya, el titremesine, uykusuzluğa ve mide bulantısına sebep olabilir. Dökme çayın dikkatli tüketilmesi gereken hastalıklar ise şu şekilde sıralanır:

 • Yüksek tansiyon
 • Kabızlık
 • Obezite
 • Karaciğer hastalıkları
 • Bazı kalp hastalıkları
 • Mide hastalıkları

Bu gibi hastalıklara sahip olan hastaların dökme çay tüketiminde, doktorlarının tavsiyelerine mutlaka uyması gerekir. Günlük kullanım miktarını aşmadan çay tüketimi yapmaya dikkat edilmelidir. Aynı zamanda kaliteli ve sağlığı riske atmayan çay markalarını tercih etmek önemlidir. Bu noktada Bizsizeyeteriz olarak en iyilerini sizler için hazırlamaya devam ediyoruz.

Sıkça Sorulan Sorular

Dökme Çaylar Demlendikten Sonra Ne Kadar Sürede İçilmelidir?

Dökme çay çeşitleri demlendikten sonra en fazla 1 saat içerisinde tüketilmelidir.

Dökme Çay Nasıl Korunur?

Dökme çay paketlerinin, açıldıktan sonra serin ve gölge bir yerde saklanması gerekir. Aynı zamanda paketin ağzı sıkıca kapatılmalıdır.

Dökme Çay Çeşitlerinin Kullanım Süresi Ne Kadardır?

Dökme çayların kullanım süreleri en fazla 2 yıldır. Buna bağlı olarak satın alınan dökme çay paketlerinin üzerinde yazan son kullanma tarihine her zaman dikkat edilmelidir.