Rexona Deodorant 150 Ml Bay resmi
Göz at

Rexona Deodorant 150 Ml Bay

106,28 TL + KDV 127,54 TL (KDV Dahil)
Rexona Deodorant 150 Ml Bayan resmi
Göz at

Rexona Deodorant 150 Ml Bayan

106,28 TL + KDV 127,54 TL (KDV Dahil)

Deodorant Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Deodorant, sözlük anlamı koku giderici olan kozmetik bir üründür. Vücudumuzda istemediğimiz kokuların oluşmasına sebep olan bakteriler ile mücadele eden bir kozmetik ürünüdür. İçerdiği aktif maddeler sayesinde ciltte oluşan istenmeyen kokuların sebebi olan bakterilerin gelişimini önleyerek, var olanların da sayısının azalmasını sağlar. Bu sebeple, insan vücudunda koltuk altı gibi bakteri oluşmasına uygun bölgelerde doğrudan uygulanılarak kullanılabilir. Deodorantların birçoğu, hoş koku vermesini sağlayan muhteviyatlar eklenerek üretilir. Böylelikle istenmediğimiz vücut kokularımızı ortadan kaldırırken hoş kokmanıza da etki eder. Fakat deodorantların asıl görevinin güzel ve hoş kokmamızı sağlamak olmadığını istenmediğimiz vücut kokularını gidermek olduğunu unutmamalıyız.

Deodorant ürünler, ter kokusu ilk sırada olmak üzere istenmediğimiz vücut kokularını yok etmek için kullanılır. Ürünün kullanımı esnasında cildimiz kuru ve temiz olmalıdır. Bilhassa duş sonrası uygulanırsa istemediğimiz kokulara karşı daha uzun süreli bir etki sağlayabilir.


Deodorant Nasıl Kullanılmalı?

Eğer kullandığımız deodorantlar alkol içerikli deodorantlarsa kullanmadan önce çalkalamaya gerek olmaz. Deodorant ürünler özellikle doğrudan cilde uygulanmalıdır. Çünkü kıyafet üzerine uyguladığımız ürünler, kötü kokuları yok edemez. Bir de kıyafet üzerine uyguladığımız ürünlerin kokuları, vücut kokusu ile karıştığından istenen etkiyi göstermez.

Deodorant ürünler, giysilerde renk değişimlerine ve beyaz kalıntılara sebep olabilir. Bu sebeple kullandığımız bölgeye doğrudan uyguladıktan sonra tamamen kurumadan giyecekler ile temas etmemesine dikkat etmek önemlidir. Deodorant ürünler, tahriş olmuş cilde kesinlikle uygulanmamalıdır.

Deodorant alırken en çok dikkat etmeniz gereken konu, aldığınız ürün ile kendi cildiniz arasındaki uyumdur. Hassas ciltlere sahip olanlar için pudra içeriğine sahip uygun bir deodorant doğru bir seçim olabilir. Eğer hassas bir cilde sahipseniz, tercih ettiğiniz ürünlerin doğal içeriklere sahip olmasına özen göstermelisiniz ve aynı zamanda dermatolojik testleri başarı ile atlatmış ürünleri tercih etmelisiniz.

Deodorant Türleri Nelerdir?

Deodorantlar; roll-onpump sprey, Ve stick olmak üzere farklı tarzlarda üretilir. Bu çeşitlendirmenin nedeni kullanım kolaylığı sağlamaktır. Kremsi yapıları sayesinde kuru ciltlere yumuşaklık kazandırabilen Stick deodorantlardır. Roll-on deodorantlar ise daha kontrollü bir kullanım amaçlar. Sprey olan deodorantlar ise, diğerlerine oranla daha çabuk emilerek daha hızlı kurur. Çeşitli özelliklere sahip deodorant türleri içerisinden kendiniz için en uygun olanına ya deneyerek karar verebilirsiniz ya da cilt türünüze uygun deodorant önerisi alabilirsiniz. Piyasada satılmakta olan deodorantların neredeyse birçoğu antiperspirant özelliğine sahiptir. Bu özelliğe sahip ürünleri tercih ederseniz istenmeyen kokuların sadece giderilmesine değil oluşmasına da engel olabilirsiniz.

Deodorant, terleme ile oluşan bakteriler ile mücadele ederek istenmeyen kokuların giderilmesini sağlar. Bu sebeple ter bezlerinin en fazla yer aldığı koltuk altı en başta olmak üzere göğüs ve boyun bölgelerinde de kullanılabilir. Kullanımı kolay olan sprey deodorantlar koltuk altı dışında diğer vücut bölgelerine de kolaylıkla uygulanabilir.

Deodorant kullanırken doğru mesafeden uygulamakta önemlidir. Deodorantı koltuk altınızdan yaklaşık on beş santimetre uzaklıkta tutmanız yeterli olacaktır. On beş santimetre yaklaşık olarak koltuk altınız ile dirseğinizin ortasına denk gelecek mesafededir.

Deodorant kullanırken püskürtme sürenizde ne kadar ürün kullandığınızı belirleyen unsurlardan bir tanesidir. Her iki koltuk altınıza da ikişer saniyelik püskürtme işlemi uygulamanız yeterli olacaktır.

Eğer roll-on kullanıyor iseniz deodorantı koltuk altlarınızda yuvarlayarak birkaç defa gezdirmeniz ve her bölgeye uygun miktarda uygulamanız yeterli olacaktır.

Sizin tercihiniz eğer stick deodorantlar ise ürünün alt kısmını döndürerek çıkmasını sağladıktan sonra her bir koltuk altınıza ikişer veya üçer sefa sürerek uygulamanız yeterli olacaktır.