Ciltleme Malzemeleri

Kriterlerinize uyan ürün bulunamadı.

Ciltleme malzemeleri, oldukça sık kullanılmaktadır. Bu malzemeler en çok matbaalar tarafından kullanılır. Ciltleme malzemeleri arasında ciltleme makinesi, cilt kapakları ve spiraller vardır. Cilt kapaklarında en çok asetat adlı kâğıt kullanılarak yapılmaktadır. Bu kâğıt şeffaf bir üründür. Bunun yanı sıra spiralle de ciltleme yapılabilir.

Opak cilt kağıtları ile basılan kitaplar defterler kaplanabilir. Bu şekilde kaplanan ürünler hem korunur hem de daha uzun yıllar kullanılmaya devam eder. Genellikle ilk kullanıma başlanan defter ve kitaplar dikkat edilmeden kullanılabilir. Küçük çocuklarımız defterlere yazarken veya kitabını okurken dikkat etmeden bunlara zarar verebilir. Bu nedenle kitap ve defterler cilt kağıtları veya cilt malzemeleri ile kaplanır.

Ciltleme Nasıl Yapılır?

Ciltleme işlemi, ciltleme makineleri ile de yapılır. Bunlar, ofis ortamlarında ya da fotokopiciler ve kırtasiyelerde kullanılır ve genellikle orta boyutlu cihazlardır. Bir adet defter ya da kitap oluşturmak ve ciltlemek için kullanılan bu makineler, günümüz şartlarında oldukça kolay ve pratik kullanışlıdır.

Kullanım şekline gelecek olursak makinenin haznesine yerleştirilen kağıtların sol kısmı genellikle spiralin oradan geçmesi için hazırlanır. Bu delinme işlemini yapan makine, bir düğme ya da kol sayesinde bunu gerçekleştirir

Klasik bir spiral ciltleme makinesi, bir anda 450 sayfaya kadar spiral delik açabilir. Bu rakamlar tabi ki makinenin ebatları ile alakalı olarak artabilir veya azalabilir. Hızla gelişen teknoloji ile yakın anda daha çok sayfalı ciltleme yapabilen makinelerin çıkması da beklenmektedir.


Ciltleme Makinesi Ne İşe Yarar?

Ciltleme makinesi, kağıt ürünleri bir arada tutar ve ciltleme işleminde kullanılır. Spiralli defterleri oluşturmada sık sık kullanılan bu makineler çok hızlı ve pratik çalışır.

A4 ciltleme makinesi olarak da bilinen bu makineler, birkaç ayar yapılarak A5 kağıtlar için de kullanılır hale gelebilir. Fakat A4 ve A5 boyutlarından daha küçük ya da daha büyük ebatlarda kağıt kullanmak istiyorsanız daha farklı cihazlar kullanmanız gerekir.

Ciltleme Makinesi Nasıl Kullanılır?

Ciltleme makinesi ile ilgili bilgi sahibi olmak isteyen kullanıcıların akıllarındaki ilk merak edilen soru ‘Ciltleme makinesi nasıl kullanılır?’ olmaktadır. Bunun cevabını kolayca size şu şekilde verelim. Spiral ciltleme cihazı şu şekilde kullanılır:

Öncelikle ciltleme yapacağınız kağıtları karışık olmayacak şekilde düzgün olarak bir araya getirin.

Kağıtların en ve boy oranlarının tam olarak üst üste geldiğine emin olun. Birleşim yapılacak olan tarafta herhangi bir delik, yırtık veya yıpranma olmamasına dikkat edin.

Ardından eliniz ile birleştirdiğiniz bu kağıt topluluğunu makinenin ön alanındaki yatay hazneye yerleştirin.

Bazı ciltleme makineleri spiral delil açmak için otomasyona sahip olsa da bazı cihazlar ise bir kol yardımı ile bunu yapar. Bu nedenle eğer otomasyon yok ise kolu aşağı indirerek delme işlemini başlatın.

Orta boydaki ebatı ile gerek iş yerlerinde gerekse evlerde kolaylıkla depolanıp kullanılabilecek olan bu makineler, kullanım açısından da oldukça pratiktir.

Ciltleme Çeşitleri

Amerikan Cilt

Amerikan ciltlemede kağıtlar arkalarından tutkal yardımıyla birleştirilir. Bu ciltleme yöntemini kullanarak kağıtlar eşit boyutta kesilir ve tutkalla birbirlerine sabitlenirler. Bu işlem yapılırken daha iyi bir sonuç almak için bir bezle sağlamlaştırma yapılabilir. Karton kapak kullanımı da ürünlerin ömrünü uzatmak için kullanılan bir ciltleme malzemesidir. Amerikan ciltleme oldukça ekonomik bir ciltleme çeşididir. Bu nedenle sıklıkla tercih edilmekte olan bir türdür. Bu ciltleme türünde çok malzeme gerekmez.

Sıvama Cilt

Sıvama ciltleme de en iyi ciltleme malzemeleri kullanılmaktadır. Bu ciltleme de kitap kapakları yumuşak ya da sert olur. Kapağın içi süngerli ya da süngersiz olarak sıvanmaktadır. Bu ciltleme yöntemiyle kapaklarda istenilen resim ve yazı kullanılabilir. Bu ciltleme yönteminde kalınlık ortalama 3 mm olmaktadır.  Sıvama cilt, ürünleri en çok koruyan ciltleme türüdür.

Tel Dikiş

En çok kullanılan ciltleme malzemeleri arasında tel dikiş ürünleri de bulunuyor. Bu ciltleme yönteminde kağıtlar birbirine dikiş ile tutturulur. Sırttan ve üstten dikiş olarak iki farklı şekli bulunur. Sırttan dikiş adı verilen ciltleme yöntemi dergi, broşür ve kataloglarda kullanılır. Bu yöntem hem kolay hem de uygun fiyatlıdır. Diğer ciltleme yöntemi olan üstten tel dikiş ise daha kalın ürünlerde tercih edilir. Bu dikiş yöntemi dergi, makbuz, fatura ve biletlerin toplu olarak bulunduğu koçanlarda kullanılır.

Mukavvalar

Ciltleme malzemeleri arasında bulunan mukavvalar sarı ve gri olarak ikiye ayrılır. Gri mukavva ciltleme sürecinde kapak olarak kullanılmaktadır. Oldukça güçlü bir kartondur. Kırılma ve yamulma yapmaz. Preslenmiş mukavva ise en sert mukavva türlerindendir. Klasörlerde kullanılmakta olan bir üründür.


Kaliko Cilt Bezi

 Kalikolar pamuk ipliğinden üretilmekte olan bir bezdir. Bu bez sağlam ciltleme yaparken kullanılır.

 

Üzeri Yazılabilir Bezler

Bu ciltleme malzemesi ehliyet, nüfus kâğıdı ve kimlik kartları için özel olarak üretilmektedir.

 

Tül (Gaze)

Ciltleme yaparken ürünlerin sırt kısmına yerleştirilir. Bu pamuklu bezdir.

 

Şiraze

Kitap ciltlemelerinde kullanılan bir malzemedir ve şerit şeklindedir.

 

Kırnap

Ciltleme yaparken kullanılan iplik.

 

Dekstrin

Ana maddesi mısırdır. Mısır 200 derecede kaynatılır ve bu madde elde edilir. Bu ürün hızlı kuruyan bir yapıştırıcıdır.

 

Cilt boyaları

Cilt boyaları keten, deri ve benzeri kapak malzemelerinin üzerine baskı yapmak için tercih edilir. Bu boyalar ışığa dayanıklı ve mattır.


Pek çok ciltleme malzemesi bulunmaktadır. Hangi ürünün ciltleneceği, ürünün hangi kalınlıkta olduğu, ürünün boyutu ve yapısı oldukça önemlidir. Şartlara en uygun olan ciltleme yöntemi ve ciltleme malzemeleri kullanılarak ürünler ciltlenir. Bizler bu alanda kendini geliştirmiş bir firmayız. Ciltleme malzemeleri ve ciltleme çeşitleri hakkında bize ulaşarak istediklerinizi sorabilirsiniz. Deneyimli çalışanlarımız sizlerin sorularına ve de sorunlarına yardımcı olacaktır. Bizi her zaman arayabilirsiniz.