Refine
×

Cetveller

Olarak görüntüle Izgara Liste
Göre sırala

Hatas Plastik Cetvel 30 Cm

30 cm Plastik cetvel

9,98 TL + KDV
10,77 TL (KDV Dahil)
+
-
-
+

Cetveller

Pratik yoldan çizimler yapmayı sağlayan cetveller, birçok farklı iş kolunda kullanılmaktadır. Bunlar metal, tahta ve plastik malzemelerden yapılabilmektedir. Kalite olarak daha uzun süre dayanıklı olması için tahta cetveller önerilmektedir. Bu cetvelleri istediğiniz yere kolayca taşıyabilir, istediğiniz teknik çizimleri tamamlayabilirsiniz. Özellikle inşaat ve mimarlık bölümlerinde cetveller sıklıkla kullanılmaktadır. Cetvellerin esas görevini doğru ölçümlerle çizim yapmak olarak açıklasak yanlış söylemiş olmayız.

Çizim yapma işi birçok kişi tarafından başarılabilir. Ancak cetvelle çizim yaparken milimetrik değerlere dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu çizimlerde ölçümler son derece önemlidir. Bu yüzden cetvellerle ağaç, insan gibi çizimler yapılmaz. Bunlar geometrik şekiller olabilir ve çeşitli projelerde kullanılabilir. Ayrıca cetveller okullarda da sıklıkla kullanılmaktadır. Öğrenciler cetvellerle bazı şekilleri ortaya çıkarmaya çalışır ve hesaplama yeteneğini de geliştirir. Matematik derslerinde sıklıkla kullanılır. Bunun yanında mesleki liselerde marangozluk, inşaat bölümlerinde de sıklıkla kullanılır.


Cetveller Nerede Kullanılır?

Cetveller bazı iş sektörlerinde ve eğitim sektöründe sıklıkla kullanılan ölçüm ve çizim aletleridir. Bazı meslek grupları ölçüm ve çizim gibi işlemlere çok özen göstermektedir. Bunlar inşaat, mobilya, mimarlık, terzilik gibi alanlardır. Bu alanlarda teknik çizimler yapılması gerekmektedir. En basitinden terziler paça keserken, kıyafet keserken düz kesim yapabilmek adına cetvele ihtiyaç duyar. Mutlaka terzilerin elinde bir cetvel görmüşsünüzdür. Bu mezura kadar gereklidir.

Cetveller ile çok uzun yerleri ölçmek mümkün değildir. Çünkü bunların 1 metre kadar uzun olanları bulunabilmektedir. Bu uzunluktaki bir cetveli taşımakta kolay değildir. Uzun boyutları da cetvelle ölçmek mümkün olabilir ancak bu hiç de pratik olmaz. Bu yüzden uzunluk boyutu fazla olan yerleri ölçmek için metre kullanılması daha doğru olacaktır. Cetveller kullanım alanlarına göre farklı çeşitlere ayrılmaktadır. Bu yüzden nerede kullanacağınıza göre seçimler yapmanız gerekmektedir.

Cetvel Türleri

Cetvel çeşitlerine bakıldığında en fazla kullanılanları t cetveli, üçgen cetvel, açı cetveli, çarpım cetveli, hesap cetveli, kızaklı cetvel, borsa cetveli, hazirun cetveli gibi türlerdir. Her birinin ayrı görevleri vardır. Bu yüzden kullanım alanına göre ihtiyacınız olan cetveli seçerek sipariş oluşturmanız gerekmektedir. Çarpım cetveli okullarda sıklıkla kullanan bir listeden oluşmaktadır. Bu listede çarpım tablosu yazar ve çocuklara buna bakarak öğrenmeye çalışırlar. Açı cetveli ise açıkları öğrenmek isteyenler için çok faydalı olmaktadır.

T cetvel okullarda sıklıkla kullanılan ve eğik çizgiler çizmeyi kolaylaştıran çok kullanışlı bir cetvel türüdür. Elbette ki farklı iş kollarında da bu tip bir cetveli görebilmeniz mümkün olacaktır. Ahşap, ve saydam olanları bulunmaktadır. Hesap cetveli ise birçok işlemin sonucunu direkt olarak gösteren harika bir buluştur. Bu yüzden kafadan ölçüm yapmanız gerekmez. Ölçüm sonuçları hazır olarak önünüzdedir. Cetvelin önünde kaydırmalı bir sistem vardır. Bu sistemi kaydırarak çeşitli işlemleri görebilme olanağınız vardır.

Görüldüğü üzere cetvellerin birçok farklı kullanım alanı ve çeşidi bulunmaktadır. Hayatımızı kolaylaştıran bu buluşlar bir tuş kadar yakınınızda bulunmaktadır. İhtiyacınız olan cetvel türünü anında sipariş edebilirsiniz. En iyi ve en kalite ürünleri sunan sitemiz, çeşitli görsellerle gerçekliği birebir sizlere yansıtacaktır. Endişe ve güven eksikliği olmadan alışverişlerinizi anında sitemizden tamamlayabilirsiniz.