Atık Yönetimi

Filtre 0

Atık Yönetimi Nedir?

Bir ürünün ilk aşaması olan tasarımdan başlayarak diğer aşamalarını titizlikle kapsayan bir disiplindir. Atık yönetimi bir yönetim biçimi olarak görülebilir.

Atık yönetimi içerisinde kaynakta azaltma, niteliğe göre sınıflandırma, ara ve geçici depolanmalar, taşınma, bertaraf-bertaraf işlemleri gibi kavramlar mevcuttur. Atık yönetimine ait olan atık sorunları tek bir bakış açısıyla asla çözülemez. Birçok çözümden bir parça alıp bir kombinasyonla beraber yönetim mümkün olur. Uluslararası alanda da mantıklı görülen bu yöntem başka çözümlerin benimsenmesine de fayda sağlamıştır. Buna örnek olarak Entegre Atık Yönetimi gösterilebilir. Bu örnekte bütün ögeler bir bütün sayılarak hem ekonomik hem de çevresel bir şekilde sürdürülebilirlik amaçlanır. Yani bu yönetimler tek bir soruna yönelik değildir. Esas olarak Atık hiyerarşisine göre davranılır. Bu hiyerarşi de Önleme, Azaltma, Tekrar Kullanım, Geri Dönüşüm, Enerji geri kazanımı, Bertaraf yer alır.


Çöp Torbaları ve Çöp Kovaları

Atık ve çöpler sürekli olarak karşımıza çıkarken sağlığımıza da tehdit ettiği bir gerçek. Çöplerin sağlığımızı etkilememesi için en fazla kullanılan temizlik ürünü çöp torbalarıdır. Evlerde, iş yerlerinde, restoranlarda, hastanelerde, okullarda ve diğer eğitim kurumlarında çöp torbaları ve beraberinde kullanılan çöp kovaları herkes için sağlık koruyucu görevi görür. 

İnsan sağlığını tehlikeye atan çöp gruplarının ilk sırasında tıbbi atıklar bulunuyor. Sağlık sektöründe faaliyet gösteren yerlerde oluşan tıbbi atıklar çok dikkat edilmesi gereken bir atık türüdür. Dikkatli ve özenli bir biçimde kontrol altına alınması gerekir. İhtiyacınız olan şey bu noktada tıbbi çöp torbaları olmaktadır. Bunun için bizler kurumsal olarak sizlere tıbbi çöp torbaları ve kovaları satışı yapmaktayız.

Bunun yanında endüstriyel çöp torbaları da çeşitli firmaların ihtiyacı olabilmektedir. En etkin geri dönüşüm ihtiyaçlarınız için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.


Boyutlarına Göre Çöp Torbaları

Standart çöp torbası çeşitleri, genellikle ev, ofis ya da iş yerleri için üretilmiş durumda. Çalışma odanız ya da ofisiniz için küçük boyutlarda üretimi yapılan çöp poşeti ihtiyacınızı giderebilir. Ancak restoran ya da bir kafe işletiyorsanız daha büyük ebatlı çöp poşetlerine ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu nedenle biz de üretim yaparken; çöp torbası çeşitlerini küçük, orta, büyük, battal ve jumbo boylarda size sunuyoruz. Piyasada standart veya orta boy adı altında satılan çöp torbası boyutları adı aynı olsa da boyutlarında değişiklik olabiliyor. Mesela küçük boy adı altında satılan çöp torbaları, 40 x45 cm ya da 40x50 cm boyutlarında olabiliyor. Çöp poşeti satın alırken kurumsal çözümler istiyorsanız bizimle irtibata geçebilirsiniz.


Atık Yönetiminde Çöp Konteynerlerinin Kullanımı

Çöp konteyneri evsel ve katı atıkların depolandığı çöp toplama kaplarıdır. Bu kaplar geçici çöp toplama kabı olarak geçer. Çöp konteynerleri çevrede istenilen her yere konulamaz. Uygun bir alan tespit ettikten sonra yetkililer tarafından o alana yerleştirilir. Peki çöp konteynerleri nasıl kullanılır?

Çöp Konteynerleri Nasıl Kullanılmalıdır?

  • Çöp konteynerleri sıvı, tıbbi, kimyevi ve zararlı atıklar için kullanılmamalıdır.
  • Çöp konteynerine sıcak kül veya yanıcı maddeler dökülmemelidir.
  • Çöp konteynerinin kapağı devamlı olarak çevre sağlığı için kapalı tutulmalıdır.
  • Çöp konteynerinin yerleştirileceği alan yaşam mahallerinden dışarıda olmalıdır. Bu sayede temizliği, boşaltılması kolay olmaktadır.
  • Çöp konteynerinin konumlandırılacağı alan zemini düz olmalıdır.
  • Çöp konteynerinin iç ve dış yüzeyleri periyodik olarak dezenfekte edilmelidir.

Geri dönüşüm, diğer adıyla geri kazanım için atık yönetimi kurallarına uymalı ve çevremizdekileri uyarmalıyız. Geri dönüşüme katkı sağlamak birey olarak hepimizin görevidir. Sizler de bu konuda kurumsal çözümler arıyorsanız bizlerle iletişime geçebilirsiniz.