Marka

Arşivleme Kutuları

Filtre 0

Arşivleme Kutuları

Arşivleme kutuları,
geçmişten günümüze kadar önemli  dosyaların korunması amacıyla kullanılan kırtasiye ürünlerindendir. Arşivleme işlemi, evrakları bir düzen ve tertip içerisindeki koruyarak depolamak anlamına gelmektedir. Belgelerin, dosyaların ve önemli evrakların düzgün ve sıralı bir şekilde saklanması için günlük hayatta sıkça arşivleme kutuları tercih edilmektedir.

Arşivleme kutuları hayatımızda birçok alanda karşımıza çıkmaktadır. Özellikle kalabalık iş ortamlarında, ofiste yer alan dosyaların düzenini sağlamak, kabalık görünümden kurtulmak ve pratiklik sebebiyle sıkça tercih edilen saklama yöntemlerinden birisi olmaktadır. Bunun yanı sıra insan hakları, muhasebe ve çeşitli iş departmanlarında belgelerin fazlalığı sebebiyle düzenli bir şekilde arşivlenmesi adına sıkça tercih edilmektedir.


Arşivleme Kutuları Nedir, Nasıl Kullanılır?

Arşivleme kutuları nedir, nasıl kullanılır
sorusu özellikle bu üründen yaralanmak isteyen kullanıcılar tarafından sıkça gündeme gelmektedir. Arşivleme kutuları günlük hayatta birçok alana tercih edilen ve tasarımı gereğince kullanım kolaylığı sunan popüler kırtasiye ürünlerindendir. İnsanların kullanmak istedikleri alana uygun birçok farklı çeşitte ve modelde arşiv kutuları bulunmaktadır.

Dosyaların arşivlenmesi, hastane kayıt sistemlerinin depolanması ve muhasebe kayıtlarının saklanması gibi birçok kullanıma uygun olmaktadır. Kullanım alanında göre arşivlenen dosyalar, kendi aralarında düzenlenerek, tercihen en uygun arşiv kutularına eklenmektedir. Arşiv kutuları, birçok alanda tercih edildiği için çoğunlukla isimlendirme ve numaralandırma yöntemi ile depolanmaktadırlar.

Bunun yanı sıra arşivleme dosyalarına eklenen içeriklerin tarihlerine uygun şekilde de depolayarak saklamak mümkündür. Genellikle arşiv kutularına konulacak dosyaların içeriğine uygun arşiv kutusu tercih edilmektedir. Karton arşivleme kutuları, hafif tasarımı sayesinde kolay taşınabilir özelliğe sahiptir.

Ancak bu kutular, az sayıda dosya kapasitesine sahiptir. Çoğunlukla masa üstlerinde el altında bulunması gereken belgelerin düzenlemesi amacıyla kullanılmaktadır. Plastik arşivleme kutuları ise çoğunlukla poşet dosyaların rahatlıkla tertiplenmesi amacıyla tercih edilmekte ve düzenli bir ortam oluşmasına katkı sağlamaktadır.


Arşivleme Kutuları Çeşitleri Nelerdir?

Arşivleme kutuları çeşitleri nelerdir,
sorusu birçok alanda insanların merak odağı olmaktadır. Arşivleme kutuları her alanda insanların tercih ettiği, düzeni sağlamak, dosyaların zarar görmesini engellemek ve çalışma şartlarını en iyi konuma getirmek amacıyla tercih edilmektedir. Günümüzde insanların kullanım alanlarına uygun birçok modelde ve çeşitte arşiv kutuları bulunmaktadır. İnsanlar, kullanacakları amaca ve ihtiyaçlarına en uygun çeşitte bulunan arşiv kutusunu seçerek belgeleri, evrakları ve kağıtları dosyalayabilmektedir. Aynı zamanda insanların hayatlarının kolaylaştıran bu arşivleme dosyaları, birçok boyutta bulunmaktadır. Piyasada yaygın olarak tercih edilen arşivleme kutularından bazıları aşağıdaki listede yer almaktadır.

  • Üçgen arşivleme kutuları: Genellikle A4 boyutunda olan kâğıtların arşivlenmesinde tercih edilmektedir. Geniş bir iç alanı bulunmakta ve piyasada farklı ölçülerde ve renklerde modelleri bulunmaktadır. Yapısında kullanılan malzeme sebebiyle oldukça dayanıklıdır.
  • Plastik arşivleme kutuları: Çoğunlukla poşet dosyaların düzen içerisinde depolanmasında tercih edilmektedir. Arşivlenmek istenen evrakları, poşet dosya içerisine yerleştirerek plastik arşiv kutularında muhafaza etmek mümkündür.
  • Karton arşivleme kutuları: Genellikle masa üstlerinde tercih edilmektedir. Sayı olarak az miktarda bulunan evrakların arşivlenmesinde kullanılmaktadır. Askılı dosya havuzları ile birlikte de kullanılabilmektedir. Tasarımı sebebiyle uzun yıllar boyunca evrakları güven içerisinde saklamak mümkündür. Bu sebepten dolayı en çok tercih edilen arşivleme kutuları arasında yer almaktadır.