Alüminyum Folyo 45 Cm*700Gr*24 102465
15%
Göz at

Alüminyum Folyo 45 Cm 400Gr

104,50 TL + KDV 88,82 TL + KDV 106,59 TL (KDV Dahil)

Alüminyum Folyolar Bizsizeyeteriz.com'da!

Alüminyum folyolar gıda olmak üzere birçok sektörde sıkça kullanılan malzemelerden biridir. Farklı büyüklüklerde hazırlanan ve kalınlığı genellikle 0,2 mm’den ince olarak üretilen bu malzeme ev ve iş yerlerinde kullanıma hazır ürünlerin başında gelir. Kolayca marketlerden ve internet üzerinden temin edilebilen alüminyum folyo çeşitleri ısıya dayanıklı yapılarıyla dikkat çeker. Şu an piyasadan anında temin edilebilecek folyo çeşitlerinin kalınlığı 0,006 ve 0,2 mm’dir.

İnce ve hassas yapısı nedeniyle kolay yırtılabilmesi böyle ürünlerin genel özelliklerindendir. Ev ve iş yerlerinde her ne kadar sürekli insan elinin altında bulunsa, hakkında bilinmeyenler sebebiyle “Alüminyum folyo nedir?” sorusuna yakından bakılmalıdır. Yaklaşık 200 yıldır kullanımı olan alüminyum, dünyanın en değerli metalleri arasında yer alır. Alüminyum folyo ismiyle kullanılan malzeme de işte bu metalden elde edilen bir üründür. Gri renkli, kâğıt görünümlü dokusuyla kolay şekillenebilmek en temel özelliklerindendir.

Alüminyum Folyo Çeşitleri

Isıya dayanıklı yapıları sebebiyle gıda sektörünün vazgeçilmezleri arasında yer alan alüminyum folyolar ambalaj, izolasyon, nakliye gibi birçok sektörde kullanılır. Her ne kadar ev ortamında kullanılan çeşidinin tek olduğu sanılsa da farklı türleri de mevcuttur. Kendi içerisinde şekillenen farklı türlerine yakından bakılırsa şu çeşitler ön plana çıkar:

Standart Alüminyum Folyolar

Her evde bulunan standart alüminyum folyolar, farklı markaların üretiminde olan rulo şeklindeki ürünlerdir. Gıdaların muhafaza edilmesinde tercih edilen bu tür folyo çeşitleri arasında en popüler olanıdır. Kimi zaman kesik kimi zaman da bütün rulo halde satılan ürünleri elle koparmak mümkündür. Yapıları çok hassas olduğu için yırtılma, delinme ve kesilmelere karşı dayanıklı değillerdir.

Yenilikçi Alüminyum Folyolar

Gıda muhafazasında kullanılan alüminyum folyolardan bir tık daha kalın olan modelleridir. Özellikle ev dekorasyonunda kullanıldığı görülür. Antibakteriyel özelliği bulunduğu için buzdolabında sıkça kullanılır. Yanma ve yapışma gibi bir duruma sebebiyet vermediği için ocak, duvar, mutfak tezgâhı gibi alanların korunmasında kullanılır.

Dekorasyonda Kullanılan Alüminyum Folyolar

Son günlerde fazlasıyla popüler olan alüminyum folyo çeşitlerindendir. Düz ya da desenli olarak satışa sunulan bu ürünlerin arka kısmında yapışkanlı alan bulunur. Diğer türlerine göre daha kalın bir yapısı bulunduğu gibi nem ve toza karşı dayanıklılık seviyesi yüksektir.

Siyah Alüminyum Folyolar

Genellikle bütün değil belli ebatlarda parça halinde satılırlar. İsminden de anlaşılacağı üzere siyah renklidir. Yıkanabilir türler mevcuttur. Suya karşı dayanıklı olması sebebiyle dekorasyon işlerinde kullanıldığı görülür.

Sarı Alüminyum Folyolar

Rölyef ve kabartma işlerinde kullanılır. Yalıtım özelliği çok yüksektir ve reflektör görevi gördüğü için kullanım alanı geniştir. Başarılı ve göz alıcı çalışmaların birçoğunda kullanılabilir.

Balonlu Alüminyum Folyolar

Haşere üremeyi önlemesi sebebiyle binalar ve araçlarda kullanılır. İletkenliği güçlüdür bu nedenle yazın sıcak kışında soğuk havayı yansıtır. Enerji üretiminde verim sağladığı için radyatörlerin arka kısmına yerleştirilerek kullanılır. Ebat çeşitliliği yüksektir.

Alüminyum Folyo Nerelerde Kullanılır?

Alüminyum folyolar, 1950’lerden beri Türkiye’de kullanımı olan malzemelerin başında gelir. Her ne kadar sadece mutfaklarda kullanılıyormuş gibi görülse de kullanım alanı folyo türüne göre değişiklik gösterir. Farklı gramajlar ve santimlerde kolayca temin edilebilen folyo çeşitleri için büyük ebatlı alışverişlerde piyasa araştırması yapılabilir. Dönem dönem “Alüminyum folyolar sağlıklı mı?” tartışmalarına neden olsa da günümüzde kullanıldığı alanlar şu şekildedir:

 • Kuaförlerde saç boyama işlemlerinde kullanılır.
 • Gıdaların ısısını muhafaza etmekte kullanılır. Ancak en fazla 220 derecede kullanılması tavsiye edilir. (Isıya dayanıklı olarak üretilen özel türlerinde 600 dereceye kadar dayanıklıları da vardır.)
 • Tencere ve tavalardaki inatçı lekelerin çizik oluşmadan temizlenmesinde kullanılır.
 • Antibakteriyel özelliği sebebiyle dışarda muhafaza edilen gıdaları korumak için kullanılır.
 • Beslenme çantalarına koyulan tost, sandviç, meyve gıdaların muhafazasında tercih edilir.
 • Körelen makasların bilenmesinde kullanılır.
 • Ağır mobilyaların taşına esnasında zemini çizmesini önlemek adına alt kısımlarına koyularak kolay sürüklenmesinde kullanılır.
 • Kek, pasta gibi yiyeceklerin kenar yanıklarının oluşmaması için pişirme aşamasında kullanılır.
 • Ev boyama işlemlerinde eşya ve zeminin korunmasında kullanılır.
 • Kararmaya başlayan gümüş takı ve eşyaların parlatılmasında kullanılır.
 • Alternatif tıp alanında vücuda sarılarak kullanılır.
 • Radyatörlerin arka kısmına ısı yayılımını iyileştirmek için kullanılır.
 • Ocak, tezgâh vb. alanlarda yağ sıçramalarının önüne geçmek için kullanılır.
 • Dekoratif obje çalışmalarında eşsiz bir görünüm için kullanılır.

Geniş kullanım alanıyla dikkat çeken alüminyum folyo satın alma işlemleri için kullanım alanını düşünerek seçim yapılabilir. Ebat ve gramaj bakımından farklı çeşitleri bulunduğu için bütçenize uyan seçenekleri değerlendirmek gerekir.

Alüminyum Folyo Nasıl Kullanılır?

Alüminyum folyolar ince ve hassas yapıları nedeniyle kolay kullanım imkanı sunar. Ev için tercih edilen tipleri genellikle tepsi ebatlarında tekli parçalar halinde kesik olur. Ancak kesik olmayan, tek boy rulo halinde olan çeşitleri de vardır.

Kullanım için öncelikle kullanılacak alan ya da gıdanın ebatları göz önüne alınmalıdır. El ya da makas yardımıyla istediğiniz ebatta parça kestikten sonra kullanmak istediğiniz gıda ya da eşyanın üzerinde örtün. Kolay kıvrılabilir, ince bir dokusu bulunduğu için uygun gördüğünüz alanlardan kıvırarak kullanabilirsiniz.

Genellikle fırın tepsisi, tabak, tencere üzerini kapatmada kullanılır. Tost, sandviç vb. gıdalarda kullanmak için kesilen folyo parçasının ortasına malzemeyi koyarak paket yapar gibi katlayabilirsiniz. Böylece gıdanın havayla teması kesilecektir. Dekoratif amaçlarla kullanılan alüminyum folyoların kullanım talimatları ürün içerisinde belirtilerek satılır.

Alüminyum Folyo Fiyatları

Alüminyum folyo fiyatları tercih edilen markaya ve folyo türüne göre değişiklik gösterir. Genel olarak ev ve iş yerlerinin mutfaklarında kullanılan folyo fiyatları oldukça ekonomiktir. Kişilerin alüminyum folyo kullanım miktarına göre kendi istekleriyle seçebildiği folyo ebatları en az 30 cm’den başlar.  Küçük gramajlı ve ebatları küçük ürünler yerine daha büyük rulolar halinde alınması daha uygun olacaktır.

Folyo kullanımın çok olduğu alanlarda yüksek gramajlı ürünlerin seçilmesi gerekir. Bu şekilde yapılan tekli ya da çoklu alımlar daha cazip ödeme seçeneklerini sunacaktır. Sizlerde uygun fiyatlı alüminyum folyo satın al seçeneklerini değerlendirerek dilediğiniz folyo çeşidini alabilirsiniz.

Alüminyum Folyo Avantajları

Alüminyum folyolar geniş kullanım alanlarıyla dikkat çekse de bazı koşullara dikkat edilmelidir. Buna göre 220 derecenin üstündeki ısılarda, derin dondurucularda, asitli pişirme işlemlerinde kullanılmadığı sürece alüminyum folyo avantajları şunlardır:

 • Gıdaların bakterilerle temasını önler.
 • Ürün ya da gıdaların nem ve ışıktan etkilenmesini önler.
 • Paketleme işlemlerinde kolaylık sağlar.
 • Kesilmesi, saklanması ve kullanılması son derece kolaydır.
 • Saç gibi hassas bir özelliği bulunan alanlarda saçın ısı ve kimyasaldan etkilenmesinin önüne geçer.
 • Açıkta muhafaza edilen gıdaların mikroptan korunmasını sağlar.
 • İletkenlik seviyesinin yüksek olmasından dolayı ısı dağılımında tercih edilir.

Avantajları nedeniyle sıklıkla kullanılan alüminyum folyolar doğru kullanıldığında yüksek faydalar sağlar. Sizlerde alüminyum folyo kullanımına dikkat ederek dilediğiniz alanda kolayca kullanabilirsiniz.

Alüminyum folyoları toptan fiyatları ile uygun fiyatlarla tedarik etmek için hemen bizimle iletişime geçin!

Sıkça Sorulan Sorular

Alüminyum Folyo Isıya Dayanır mı?

Ev tipi standart alüminyum folyolar 220 derece ısıya kadar dayanabilir. Ancak bazı özel türleri 600 derecelik ısılara kadar dayanabilmektedir.

Alüminyum Folyo Isıyı Yansıtır mı?

Alüminyum folyo ısı, nem ve ışığın muhafaza etmesiyle gıdaların ömrünü uzatmakta kullanılır. Dolayısıyla bu dış etkileri emmeden yansıtma özelliği mevcuttur.

Alüminyum Folyo Ne İşe Yarar?

Farklı sektörlerde kullanılan alüminyum folyo ısı, ışık ve nemden korunma sağlar. Paketleme, muhafaza ve taşımada kolaylık sağlar.